Setuza, dům a teď nemocnice. Odpor proti Palasovi sílí

Tomáš Netočný
3. 4. 2011 6:30
Nevysvětlil Setuzu, ani dům. Teď chystal privatizaci nemocnic a má v ČSSD problém
Chtěl prospět zdravotnictví, nebo spíše sobě? Plánem na slučování nemocnic pobouřil hejtman Jaroslav Palas velkou část sociálních demokratů ve svém vlastním kraji.
Chtěl prospět zdravotnictví, nebo spíše sobě? Plánem na slučování nemocnic pobouřil hejtman Jaroslav Palas velkou část sociálních demokratů ve svém vlastním kraji. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas má stále více odpůrců mezi vlastními stranickými kolegy v ČSSD.

A co je pro něj zásadní, kritici přibývají v řadách krajských zastupitelů.

Přímo mezi nimi vznikla velká skupina sociálních demokratů, kteří tvrdě svého hejtmana kritizují.

Vyčítají mu, že s nimi dostatečně nekomunikuje o klíčových rozhodnutích kraje a že hájí především své vlastní zájmy.

A někteří sociální demokraté pro Aktuálně.cz přiznali, že hledají cestu, jak Palase co nejrychleji hejtmanské funkce zbavit.

„Metody, kterými řídí kraj, jsou nepřijatelné. Je nutné s tím skoncovat," uvádějí zatím pod podmínkou, že redakce nezveřejní jejich jména.

Starostové versus hejtman

Dosud největší odpor ve vlastních řadách vyvolal Palas plánem na sloučení krajských nemocnic způsobem, kterým by je prakticky připravil k privatizaci.

Na základě analýzy soukromé společnosti RGM Medical prosazoval hejtman záměr sdružit sedm krajských zdravotnických zařízení do jedné společnosti. Celou transformaci měl řídit šéf firmy Norbert Schellong a jeho lidé napojení na vlivnou finanční skupinu Penta.

Z jednatřiceti krajských zastupitelů ČSSD se na jednání zastupitelského klubu Palasovi vzepřelo 22 stranických kolegů.

„Ten záměr vedl ke spekulacím, zda má hejtman skutečně starost o krajské nemocnice, nebo zda ho k tomu vedou jiné úmysly," sdělil pro Aktuálně.cz sociálnědemokratický zastupitel Karel Sibinský, který je starostou největšího ostravského obvodu Ostravy - jihu.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!

„Ztotožňuji se s názorem, že sloučení nemocnic řízené skupinou lidí kolem RGM Medical by vedlo k privatizaci," uvedla zastupitelka Alena Krušinová, rovněž z ČSSD.

Setuza, dům a nemocnice

  • V letech 2002 až 2005 byl Jaroslav Palas ministrem zemědělství a dostal se do podezření, že pomohl podnikateli Tomáši Pitrovi k ovládnutí státního podniku Setuza
  • Případ vyšetřovala policie, ale nikdy nic Palasovi neprokázala. Na nátlak tehdejšího šéfa ČSSD, však musel Pasal z vysoké politiky odejít
  • V roce 2008 se vrací jako lídr moravskoslezské kandidátky ČSSD v krajských volbách, ve kterých sociální demokraté zvítězili, a bývalý komunista Palas prosadil koalici s KSČM
  • Na podzim 2010 kandiduje Jaroslav Palas na Bruntálsku do senátu, přestože nedokáže věrohodně doložit, odkud má desítky milionů korun na nový dům v Jeseníkách
  • V té době začal také připravovat projekt na slučování krajských nemocnic ve spolupráci s firmou RGM Medical

Alena Krušinová patří v ČSSD k nejotevřenějším hejtmanovým kritikům. V krajském zastupitelstvu vede výbor pro zdravotnictví a současně je starostkou Krnova, ve kterém Jaroslav Palas bydlí.

Rychlá akce ve stínu protestů

Stanovisko Jaroslava Palase ke kritice od kolegů z vlastní strany nemá redakce Aktuálně.cz k dispozici. V tomto týdnu byl nejprve  hejtman na služební cestě v Doněcké oblasti na Ukrajině, poté nezvedal mobilní telefon a na sms neodpověděl.

V souvislosti se slučováním nemocnic už však dříve na přímý dotaz Aktuálně.cz odmítl možnost, že by reforma krajského zdravotnictví mohla skončit privatizací.

S firmou Norberta Schellonga však hejtman připravoval slučování nemocnic v době, kdy se zdravotníci, politici, média i veřejnost zabývali protestní akcí lékařů „Děkujeme, odcházíme."

O Palasově záměru věděli tehdy pouze členové rady a několik úředníků z hejtmanství. Řada okolností dnes navíc svědčí o tom, že plán i firma pro jeho uskutečnění vznikly velmi rychle.

Firma RGM Medical je v obchodním rejstříku zapsána od loňského září, ale hned krátce na to získala od hejtmanství smlouvu na zpracování podrobné analýzy hospodaření osmi krajských nemocnic. Dokument, za který kraj zaplatil 1,8 milionu korun, měla RGM Medical odevzdat už koncem listopadu.

Protože původní termín firma nestihla, prosadil Jaroslav Palas v krajské radě jeho prodloužení a firma tím za nedodržení podmínek smlouvy nemusela platit žádné penále.

„Byl to hejtmanův tah. Využil situace, ve které se všichni zabývali lékařskými protesty, a připravil plán, jak zprivatizovat krajské nemocnice," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z vysoce postavených úředníků hejtmanství.

Slučování vůbec není jisté

Jenže Palasův záměr neprošel a na hejtmanství ovládaném koalicí sociálních demokratů s KSČM narazil na odpor nejen u opozice, ale především v ČSSD.

Místo původně plánované velké akciové společnosti řízené lidmi Norbeta Schellonga má teď vzniknout příspěvková organizace.

RGM Medical už se na transformaci nemocnic a jejich řízení podílet nemá. Celou akci převezme pracovní skupina sestavená z ředitelů nemocnic, členů zdravotního výboru krajského zastupitelstva, úředníků hejtmanství a také zdravotnických odborů.

„Nakonec se může stát, že k žádnému slučování nemocnic nedojde," uvedl zastupitel Karel Sibinský. "Transformace budou pod kontrolou a třeba se ukáže, že žádné slučování není zapotřebí."

Kdo na to doplatí?

Pochybnosti o způsobu, jakým chtěl Jaroslav Palas sloučit krajské nemocnice, jsou dalším sporným krokem v jeho politické kariéře.

V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství a dostal se do podezření, že umožnil, aby se chemicko-potravinářský podnik Setuza dostal hluboko pod cenou do rukou podnikatele Tomáše Pitra.

Od loňského podzimu zase Palas odmítá věrohodně doložit, jak získal desítky milionů korun na stavbu luxusního domu v atraktivní turistické lokalitě v obci Ludvíkov uprostřed Jeseníků.

„Když se člověk jako hejtman Palas pustí do tak složité akce, jakou je transformace krajských nemocnic, tak musí být přesvědčený, že má zameteno před vlastním prahem," uvedl krajský zastupitel Karel Sibinský.

„Pokud nemá, pak na to tady v ČSSD doplatíme všichni," dodal.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Výroba piva loni klesla o 6,9 procenta, lidé ho vypili nejméně o 60. let

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Předloni byla výroba rekordní, činila 21,6 milionu hektolitrů. "Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně," uvedl předseda svazu František Šámal. V restauracích se loni vypila čtvrtina piva, předloni šlo o třetinu.

Loni poprvé po devíti letech klesl export, meziročně o 381 000 hektolitrů na zhruba pět milionů hektolitrů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy