Geolog zkritizoval otevření D8. Omyly, dezinterpretace a polopravdy, oponují akademici

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 11. 2016 11:14
Geolog Vladimír Cajz v České televizi kritizoval chystané otevření dálnice D8. Uvedl, že by razítko na otevření nedal, protože je to podle něj nebezpečné. Proti tomu se ale vymezilo ministerstvo dopravy a nyní i část geologů, geomorfologů a specialistů na výzkum sesuvů. "Vyznění vystoupení Cajze je zavádějící směsí polopravd, dezinterpretací a omylů. Většina jeho výroků nemá oporu v relevantních faktech, měřeních a datech," uvedl v dopise Josef Stemberk, ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd.
Dálnice D8 před dokončením.
Dálnice D8 před dokončením. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Otevření dálnice D8 se blíží. Ministerstvo dopravy naplánovalo spustit provoz v polovině prosince, geologové se ale neshodnou v tom, zda je to bezpečné.

"Znám geologickou stavbu. Vím, že je to nebezpečné od samého počátku, a obávám se, že veškerá nebezpečí ještě nejsou ošetřena," uvedl geolog Vladimír Cajz v České televizi. Nesouhlasí s tím, jak je trasa dálnice vedená. Na nebezpečí sesuvu upozorňoval už před stavbou a navrhoval, aby část dálnice v problematickém úseku vedla tunelem. Půda se u Litochovic na dálnici sesula v roce 2013. 

Ve středu ale proti vyjádřením geologa Vladimíra Cajze vystoupila skupina odborníků, kteří je považují za nepodložená. 

"Problematické až poplašné výroky pana Cajze zcela zbytečně poškozují v Česku i v zahraničí dobré jméno české inženýrské geologie i institucí, které se odborně touto problematikou dlouhodobě zabývají," uvádí Josef Stemberk, ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd. Pod prohlášení se podepsalo dalších pět zástupců geologů, geomorfologů a specialistů na výzkum sesuvů. Stemberk patří do týmu lidí, kteří pro ministerstvo dopravy zpracovávali posudek zkoumající příčiny sesuvu půdu.

Vystoupení Cajze jsou podle nich zavádějící směsí polopravd, dezinterpretací a omylů. Většina jeho výroků nemá oporu v relevantních faktech, měřeních a datech. "Jak sám přiznal 1. 11. 2016 před odbornou veřejností, jeho názory jsou pouze domněnkami mimo jeho odbornou specializaci. Pro svá opakovaná hodnocení míry nebezpečí, které představují sesuvy pro dálnici D8, neměl a nemá dostatečně podrobné ani relevantní informace," míní akademici.

Ve stejném duchu se vyjadřuje také ministerstvo dopravy, které rovněž upozorňuje na to, že Cajz stavbu nezná, a tudíž ji nemůže relevantně hodnotit. "Považujeme doktora Cajze za uznávaného odborníka na geologii Českého středohoří. Nicméně zásadně nesouhlasíme s řadou jeho výroků k sesuvům v úseku dálnice D8 u Dobkoviček," uzavírají geologové a další odborníci v prohlášení.

Dálnice D8 z Prahy na Ústí nad Labem a dále k hranicím s Německem se buduje již přes čtvrt století. Ministerstvo dopravy potvrdilo, že termínem zprovoznění chybějící části bude 17. prosinec. Na otevření dálnice chce přijet i prezident Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy