Při sesuvu ledovce v Itálii zemřeli i dva Češi. Po pěti lidech záchranáři dál pátrají

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2022 22:18
Při nedělním sesuvu ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech zemřeli dva Češi. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí. Muži byli v horách spolu, podle mluvčí šlo o kamarády. Další lidé z Česka se v souvislosti s neštěstím nyní nepohřešují. Celkem při sesuvu zemřelo sedm lidí, osm je zraněných a pět se stále pohřešuje.
Záchranáři dál pátrají po možných obětech zřícení ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech.
Záchranáři dál pátrají po možných obětech zřícení ledovce na hoře Marmolada v italských Dolomitech. | Foto: Reuters

O první oběti sesuvu a jednom pohřešovaném informovalo ministerstvo v úterý ráno, odpoledne potvrdilo druhé úmrtí. Muže z Česka identifikovala italská policie. Další informace ministerstvo nechce sdělovat. Český zastupitelský úřad podle mluvčí prověřil více než dvě desítky dalších podnětů a všichni tito Češi jsou v pořádku.

Podařilo se také dohledat majitele obou českých zaparkovaných vozů nedaleko začátku výstupu na ledovec, po kterých úřady pátraly od pondělí, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Na hoře Marmolada, kde se v neděli uvolnil velký kus ledovce, pokračuje pátrání. Podle posledních informací italských médií si sesuv vyžádal sedm mrtvých, počet pohřešovaných se během dne snížil ze 13 na pět.

Záchranáři obnovili pátrací akci v úterý ráno a zapojili do ní vrtulníky i bezpilotní letouny, informoval deník Corriere della Sera. Drony i vrtulníky, které pohřešované hledají, mají například zařízení pro zachycení signálu mobilních telefonů. Alpská záchranná služba kvůli nebezpečí dalších sesuvů vyloučila, že by v úterý na místo vyslala pátrací skupiny.

Drony objevily ostatky a vybavení

Záchranářům se do odpoledne podařilo z místa neštěstí vyzvednout několik kusů oblečení a další předměty, které zaměřily bezpilotní letouny. Drony rovněž na třech nebo čtyřech místech objevily lidské ostatky a horolezecké vybavení.

Všechny důležité nálezy, nejen části těl, jsou nejdříve vyfotografovány a následně vrtulníkem převezeny do Canazei, kde je pečlivě uchovají a prozkoumají, uvedl šéf záchranné služby Maurizio Dellantonio. Prsteny, tetování, ale i horolezecké vybavení, to vše podle něj může pomoci danou osobu identifikovat.

"Když jsme dorazili, spatřili jsme katastrofu, rozměry této laviny byly skutečně obrovské," citovala agentura Reuters šéfa záchranného týmu Stefana Cotera, který byl jedním z prvních, kdo na místo neštěstí dorazil. "Objevili jsme zraněné, kteří potřebovali pomoc, a další lidi, kteří byli mrtví," popsal.

Starosta obce Canazei zakázal vstup na celou Marmoladu, navzdory nedělní tragédii ale na vrchol stále stoupali turisté a zvědavci. Uzávěra hory je časově neomezená.

Uvažuje se i o odstřelu části ledovce

Šéf záchranné služby Dellantonio dopoledne uvedl, že se chystají vyslat na ledovec pátrací družstvo s maximálně 20 lidmi a speciálně vycvičenými psy. Pátrací akce by se mohla uskutečnit ve středu nebo ve čtvrtek. "Hodně bude záležet na předpovědi počasí, na teplotách a bouřkách," uvedl Dellantonio. Podle deníku La Repubblica úřady také uvažují o odstřelu části ledovce, jež se stále nachází nad místem dopadu sesuvu.

Pátraní je podle záchranářů velmi komplikované a ztěžuje ho i nepříznivé počasí. Kvůli bouřce ho museli v pondělí na několik hodin přerušit. Šance na přežití lidí, které sesuv zasáhl, je podle odborníků minimální.

Kvůli zhoršeným meteorologickým podmínkám a bouřkám úřady nařídily evakuaci oblasti u ledovce Planpincieux, který se nachází na italské straně hory Mont Blanc. Kvůli obavám ze zřícení části ledovce musela být vyklizena desítka budov. Dopoledne ale úřady znovu otevřely cestu, která vede v blízkosti ledovce. Italská alpská služba také našla u hory Cervino v západních Alpách dva horolezce, kteří se pohřešovali od pondělí. Jde pravděpodobně o švýcarské občany.

Zhroucení ledovce v italských Alpách natočili lidí z protějšího hřebene. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy