Sestry se bojí násilníků, nemocnice jim koupila pagery

Domácí Markéta Chaloupská, Domácí
12. 2. 2010 16:35
Nemocnice ve Svitavách dala sestrám bezpečností náramky proti agresorům
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je noc a v nemocnici ve Svitavách leží několik pacientů upoutaných na lůžko. Jeden z nich se ale právě probral z alkoholového deliria a napadl zdravotní sestru.

"Zničehonic se se mnou začal prát, vůbec nemluvil, měl jen zlý pohled. Chytil mě za obě ruce a surově se mnou cloumal," popisuje událost napadená sestra z Jednotky intenzivní péče Lenka Obručová. "Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat, měl hroznou sílu," říká.

Nakonec začala křičet a na pomoc jí přiběhla kolegyně, která byla poblíž. Na jiných odděleních by to tak dopadnout nemuselo, sestra je tam v noci sama a kolem není nikdo, kdo by ji slyšel. Leda bezmocní pacienti.

Agresivních útoků zaznamenala svitavská nemocnice jen za minulý rok 25, za rok 2008 dokonce 42. Problém mají hlavně ta oddělení, která se setkají s pacienty přímo z ulice, tedy chirurgie a interna. Agresivní pacienti jsou většinou silně opilí.

Tyto případy vedly nemocnici k tomu, že nakoupila pro sestry 23 bezpečnostních náramků, které je mají proti agresorům chránit.

Nikdo mě nenapadl, ale je to perfektní

"Stačí zmáčknout tohle tlačítko a paní na vrátnici dostane signál, že se tu něco děje," ukazuje nadšeně sestra Hana Řezníková z urologického oddělení.

"Můžete to nosit jako hodinky nebo na krku."

Ona sama se za jedenáct let praxe s žádným atakem ze strany pacienta nesetkala.

"Lidé maximálně občas nadávají, to je všechno," říká. Na náramky ale nedá stejně jako ostatní oslovené sestry dopustit.

"Při večerní službě jsem tady sama a je to nepříjemný pocit, bojíme se. Díky nim máme hned lepší pocit, že kdyby se něco stalo, tak se dovoláme pomoci," říká sestra.

Stačí jen zazvonit

Náramek vypadá jako bílé hodinky s červeným tlačítkem. To stačí v případě nebezpečí zmáčknout a signál zazní na třech místech, například na vrátnici. Na přijímači se pak objeví oddělení, ze kterého se sestra dovolává pomoci.

Foto: Ludvík Hradilek

Vrátná poté zkusí na oddělení zavolat, a když telefon nikdo nezvedne, vyšle na místo dva sanitáře, kteří by tam měli doběhnout nejpozději do pěti minut.

"Pak už se to řeší operativně, když jde do tuhého a útočník je agresivní, tak jeden ze sanitářů zavolá na policii," doplňuje sestra.

Celkově nemocnice za systém zaplatila na 180 000 korun. Jeden náramek stojí 1600 korun a přijímač, které má nemocnice tři, kolem 6 000. Zbytek peněz spolklo zavedení signálu a práce okolo.

Nemocnice plánuje, že by si v příštích letech pořídila až stovku těchto náramků. "Záleží ale na rozpočtu kraje, zatím na to peníze nemáme," říká náměstkyně nemocnice pro ošetřovatelskou péči Markéta Nemšovská.

Chci je vidět všude

Náramky ve více nemocnicích by rád viděl lékař David Marx, vedoucí Kabinetu veřejného zdravotnictví na 3. lékařské fakultě, který se bezpečností v nemocnicích věnuje.

"Podle mě je to dobrá věc, rok do rostou počty napadení zdravotního personálu. Dobrá je i cena, mohlo by to být inspirací pro ostatní nemocnice," myslí si.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy