Sestra dala těhotné vypít dezinfekci. Dostala roční trest

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2015 16:13
Dvaatřicetiletá těhotná žena po záměně dezinfekce za glukózu zemřela.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Havířov - Zdravotní sestra, která dala těhotné ženě v Orlové na Karvinsku omylem vypít jedovatou dezinfekci místo glukózy, dostala rok vězení.

Rozhodl o tom soudce havířovské pobočky Okresního soudu v Karviné a potvrdil to jeho předseda Jan Chowaniec.

Dvaatřicetiletá žena o několik hodin později zemřela. Čin, který se stal loni 18. června, byl kvalifikován jako usmrcení z nedbalosti.

"Soud dnes udělil roční nepodmíněný trest. Pro výkon trestu určil věznici s dozorem," uvedl předseda soudu. Podle něj rozsudek není pravomocný. Odsouzená osmašedesátiletá žena si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Stejně se rozhodla i státní zástupkyně. Žena u soudu uvedla, že své chyby lituje.

Zdravotní sestře hrozil podmíněný trest či až šestiletý pobyt ve vězení. Soudkyně nakonec udělila trest při spodní hranici trestní sazby. To, že je nepodmíněný, zdůvodnila tím, že sestra závažným způsobem porušila své povinnosti. Podle rozsudku měla zkontrolovat jaký lék a s jakým účinkem pacientce podává.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že za smrt budoucí maminky může několik chyb. Jednak sestra při testu na těhotenskou cukrovku ženě podala místo roztoku glukózy roztok směsi fenolu s kafrem. Takzvaný Chlumského roztok.

Chyba se stala ale i dříve. Pravděpodobně v lékárně, kde zásilku s léčivy pro ordinaci připravovali a balili. Několik lahví dezinfekce se totiž omylem dostalo mezi lahvičky s glukózou. Není ale zřejmé, kdo tam chybu udělal.

Budoucí maminka přišla do orlovské diabetologické ambulance na těhotenské vyšetření loni 18. června. Místo neškodné glukózy ale vypila Chlumského roztok, který se používá například pro dezinfekci lékařských nástrojů a na léčbu kožních obtíží. Personál na záměnu později přišel a kontaktoval policii. Hlídka mladou ženu našla v jejím bytě už v bezvědomí. Přivolaní záchranáři jí nemohli pomoci. Žena zemřela.

Odborně nazývaný orální glukózový toleranční test se obvykle dělá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Ženy vypijí roztok glukózy a lékaři pak měří hodnoty cukru v krvi budoucích maminek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy