Šestiletý kluk v balonu neuletěl, našli ho doma

ČTK ČTK
16. 10. 2009 9:41
Denver - V USA ve čtvrtek vzbudil značnou pozornost balon, v němž se podle prvních zpráv omylem vznesl šestiletý hoch. Jeho let nad státem Colorado v přímém přenosu přenášely všechny zpravodajské televize.

Balon asi po dvou hodinách ve vzduchu přistál na poli, ale hoch v něm nebyl. Záhada se vyřešila několik hodin poté, když se ukázalo, že chlapec byl celou dobu doma.

Zatímco veškerá pozornost médií a veřejnosti byla upřena na letící balon, šestiletý Falcon Heene se skrýval v garáži svého domu. Podle agentury AP se tam schoval poté, co se na něj jeho otec Richard rozzlobil při pokusu nechat balon vzlétnout. Chlapec si uvnitř balonu hrál a otec se na něho rozkřikl, protože se bál, že syn jeho pokus zkazí, svěřil se Richard Heene novinářům.

Falconův bratr pak rodině sdělil, že viděl Falcona vlézt do balonu. To již bylo těleso ve vzduchu a rodiče se domnívali, že jejich syn vzlétl společně s ním.

Celostátní pozornost

Případ ve Spojených státech vzbudil velkou pozornost. Když balon po dvou hodinách přistál na jednom z coloradských polí a ukázalo se, že je prázdný, začalo velké pátrání po malém chlapci.

Komplikovala to ale velká plocha území, nad nímž balon letěl. Od svého startu překonal zhruba 80 kilometrů. Kvůli letícímu balonu byl také krátce zastaven provoz na coloradském letišti.

Velmi matoucí byly výpovědi svědků. Někteří z nich totiž tvrdili, že krátce po vzlétnutí viděli, jak z balonu něco padá. Naznačovali, že to byl Falcon.

Lovec bouří a UFO

Balon, který připomínal stříbrný létající talíř, vyrobil chlapcův otec, jenž je amatérským vědcem. Patří mezi takzvané "lovce bouří", tedy lidi, které fascinují extrémní atmosférické jevy a snaží se k nim dostat co nejblíže. Rodinu prý také fascinovala problematika UFO a paranormálních jevů.

Rodina Heeneových se loni zúčastnila americké verze pořadu Výměna manželek. Vzhledem k okolnostem případu a jeho zvratu lze očekávat, že se na ni nyní upře pozornost amerických médií. Již nyní ji popisují jako přinejmenším podivínskou.

Policie případ vyšetřuje. Richard Heene se však ostře ohradil proti spekulacím novinářů, že šlo o úmyslnou mystifikaci, která by rodině přinesla publicitu.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy