Kalousek je antilídr, Sobotka neosobnost. Babišovi stíhání pomohlo, prohlásil Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 10. 2017 16:09
Prezident Miloš Zeman potvrdil, že jako prvního pověří pokusem sestavit vládu lídra hnutí ANO Andreje Babiše, s nímž se chce už v pondělí setkat v Lánech. "Já dodržuji svoje sliby a můj slib zněl, že jmenuji premiérem vítěze voleb. Kdyby vyhrál například pan Kalousek, tak je pan Kalousek premiérem," odpověděl prezident na otázku, zda by jmenoval premiérem někoho jiného než Andreje Babiše. První schůzi sněmovny chce prezident vyhlásit za měsíc. Zeman tím chce dosáhnout "vysoké pravděpodobnosti, že Babiš uspěje při hlasování o důvěře".
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Tomáš Cetkovský

Lány - Prezident Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO  Andreje Babiše pokusem sestavit vládu. "Já dodržuji svoje sliby a můj slib zněl, že jmenuji premiérem vítěze voleb," řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Zeman a dodal, že by pověřil i Miroslava Kalouska, pokud by volby vyhrál. Ustavující schůzi sněmovny plánuje prezident svolat až za měsíc. Chce tak zvýšit šance, že vláda Andreje Babiše získá důvěru Poslanecké sněmovny.

Zeman se domnívá, že kdyby nebyl Andreje Babiš trestně stíhán, dostalo by jeho hnutí ANO ve volbách o 5 procent méně. Sám ale rozhodně řekl, že on - kdyby byl poslancem - by ho k trestnímu stíhání nevydal a kauzu Čapí hnízdo opět označil za policejní provokaci.

Prezident vyzdvihl také volební výsledky pirátů a SPD, kteří podle něj uspěli díky výrazným lídrům Ivanu Bartošovi a Tomiu Okamurovi. ČSSD podle Zemana dosáhla slabého výsledku právě kvůli tomu, že v čele silnou osobnost neměla. "Bylo to vlivem neosobnosti pana Sobotky," řekl prezident, podle nějž výměna Sobotky za Zaorálka přišla příliš pozdě.

Stejně tak neúspěch TOP 09 podle prezidenta souvisí s osobou Miroslava Kalouska. "TOP 09 má podle mého názoru antilídra, který voliče spolehlivě odpuzuje," vysvětlil Zeman s tím, že Kalousek by měl v čele strany kvůli slabému výsledku skončit.

Úspěch pirátů Zemana velice překvapil. "Když mi Soukup ukazoval výsledky průzkumu Médea, že piráti budou mít asi 10 procent, tak jsem mu nevěřil," přiznal prezident. Podle prezidenta by bylo logické, aby se piráti začlenili do vlády, protože z opozice nebudou schopni prosazovat svůj program.

"Jsou odborníci na informatizaci veřejné zprávy, digitalizaci ekonomiky. Minulá vláda s tím vším téměř nehnula, nechť piráti ukážou ve vládě svou odbornost," vysvětlil Miloš Zeman.

Zeman odmítl, že by SPD byla extremistickou stranou. "Já už jsem před volbami odmítl nálepku extremistické strany, protože jsem říkal, že charakteristickým programovým rysem strany je přímá demokracie. A odkdy je přímá demokracie extrémní?" položil Zeman řečnickou otázku. Zároveň řekl, že by neměl žádný problém, pokud by SPD byla součástí nové vládní koalice. Nebezpečná je podle prezidenta pouze Dělnická strana sociální spravedlnosti, která však ve volbách neuspěla.

Vyjednávání začalo. Předseda Starostů Babišovi řekl, že s ANO do koalice nepůjde | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

před 14 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 15 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy