Devět nejčastějších dotazů ke koronaviru od seniorů. Telefonní linka jim odpovídá

Jan Žabka
22. 3. 2020 14:43
Vzdělávací a kulturní centrum pro seniory Elpida provozuje zdarma linku pro seniory, v posledních dnech zodpovídá hlavně otázky týkající se koronaviru. Senioři mohou volat na telefonní číslo 800 200 007 denně od 8:00 do 20:00. Aktuálně.cz společně s ředitelem centra Jiřím Hrabětem a vedoucí linky pro seniory Kateřinou Bohatou vytvořilo přehled nejčastějších dotazů.

Ve spolupráci se Skautem nyní Elpida seniorům nabízí také dobrovolnickou pomoc v místě jejich bydliště, a to formou drobného nákupu, doručení ochranných pomůcek nebo vyřízením poštovních služeb. 

"Člověk má pocit, že ten svět, který znal, do jisté míry skončil nebo dočasně skončil. A my se s ním snažíme najít řešení, aby se toho pocitu dokázal zbavit," říká ředitel centra Jiří Hrabě. 

Foto: Jakub Plíhal

Jak se koronavirus projevuje a koho ohrožuje?

Nemoc se projevuje podobně jako chřipka a tím, že způsobuje člověku respirační potíže. Rizikovou skupinou jsou senioři, ale především ti, kteří mají nějaké jiné onemocnění, třeba astmatici nebo lidé s kardiovaskulární chorobou. Pokud tedy má senior nějaké další onemocnění, patří do rizikové skupiny a měl by na sebe dávat o to větší pozor - dodržovat veškerá hygienická doporučení, nosit roušku, vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi a zůstávat doma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Svaz průmyslu: Velké firmy mají zájem o očkování zaměstnanců, doufají v rychlejší návrat do normálu

Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá to z rychlého šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, který ve čtvrtek představil jeho viceprezident Jan Rafaj. Podle odhadů svazu průmyslu by závodní lékaři a poskytovatelé zdravotní péče ve velkých firmách mohli naoočkovat až 1,2 milionu zaměstnanců. 

Své zaměstnance chtějí některé firmy k očkování i motivovat. Pracovníkům hodlají například proplácet dobu, kterou budou muset strávit očkováním. Podniky si od očkování slibují nejen výrazné snížení nemocnosti, ale i rychlejší návrat k normálnímu životu, upozornil Rafaj. Svaz průmyslu už minulý týden pomohl prosadit, že v druhé vlně očkování od května smí pomoct s vakcinací i firmy a jejich lékaři. Teď navrhuje, aby už při registraci k očkování mohli lidé zaškrtnout, že se chtějí nechat očkovat právě u svého zaměstnavatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy