Devět nejčastějších dotazů ke koronaviru od seniorů. Telefonní linka jim odpovídá

Jan Žabka
22. 3. 2020 14:43
Vzdělávací a kulturní centrum pro seniory Elpida provozuje zdarma linku pro seniory, v posledních dnech zodpovídá hlavně otázky týkající se koronaviru. Senioři mohou volat na telefonní číslo 800 200 007 denně od 8:00 do 20:00. Aktuálně.cz společně s ředitelem centra Jiřím Hrabětem a vedoucí linky pro seniory Kateřinou Bohatou vytvořilo přehled nejčastějších dotazů.

Ve spolupráci se Skautem nyní Elpida seniorům nabízí také dobrovolnickou pomoc v místě jejich bydliště, a to formou drobného nákupu, doručení ochranných pomůcek nebo vyřízením poštovních služeb. 

"Člověk má pocit, že ten svět, který znal, do jisté míry skončil nebo dočasně skončil. A my se s ním snažíme najít řešení, aby se toho pocitu dokázal zbavit," říká ředitel centra Jiří Hrabě. 

Foto: Jakub Plíhal

Jak se koronavirus projevuje a koho ohrožuje?

Nemoc se projevuje podobně jako chřipka a tím, že způsobuje člověku respirační potíže. Rizikovou skupinou jsou senioři, ale především ti, kteří mají nějaké jiné onemocnění, třeba astmatici nebo lidé s kardiovaskulární chorobou. Pokud tedy má senior nějaké další onemocnění, patří do rizikové skupiny a měl by na sebe dávat o to větší pozor - dodržovat veškerá hygienická doporučení, nosit roušku, vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi a zůstávat doma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy