Šest lidí je obžalováno za týrání chlapců v Kuřimi

ves
22. 4. 2008 10:10
Zastupitelství: Chtěli zlomit jejich vůli

Brno - Po roce od odhalení týraní dvou chlapců v Kuřimi padla obžaloba na hlavní aktéry této kauzy.

Krajské státní zastupitelství v Brně obžalovalo celkem šest lidí. Spis teď už leží na Krajském soudu v Brně.

Úřady po mnoha měsících prolomily informační embargo a zveřejnily detaily z textu obžaloby.

"Surově je bili, zraňovali, mučili, ponižovali a omezovali a dále je po delší dobu drželi v uzamčených místnostech a klecích různých objektech, často svázané nebo připoutané k pevné překážce bez možností základní hygieny, volného přístupu k pitné vodě a sociálního kontaktu s okolím," stojí v textu, který zprostředkoval mluvčí zastupitelství Hynek Olma.

Matce chlapců Kláře Mauerové a její sestře Kateřině za to hrozí pět až dvanáct let vězení. Stejný trest hrozí i Haně Bašové alias Nancy a Janu Škrlovi. Ten měl chlapce týrat v dětském domě Paprsek.

Motiv: Zlomit lidskou vůli

Z jakého motivu obžalovaní jednali? Na tuto otázku se objevilo několik odpovědí - od možného natáčení dětské pornografie, jednání v rámci sekty či velmi nestandardní způsob výchovy.

V obžalobě stojí toto: "...v úmyslu působit na zdraví a psychiku nezletilého Ondřeje C. a nezletilého Jakuba Mauera s cílem přetrhnout základní vztahy v rámci rodiny a vytvořit člověka se zlomenou vůlí necitlivého k bolesti a násilí, který by se podřídil jakýmkoliv příkazům autority."

Jako spolupachatelé budou souzeni Barbora Škrlová a Jan Turek (i ten působil v Paprsku). Oběma za to hrozí od dvou do osmi let vězení.

Čtěte více: Kauza Kuřim přehledně, jak jen to jde

Teta dětí Kateřina je viněna i z křivého svědectví v opatrovnickém řízení, kde se Barbora Škrlová vydávala za nalezenou dívku Aničku. 

Případ bude řešit brněnský krajský soud. Není zatím jasné kdy. Členové senátu budou muset nastudovat několik tisíc stran spisu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy