Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů tím, že nakoupil reklamu u Mafry, píše server

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2021 11:00
Úřad práce porušil zákon o střetu zájmů, když propagaci projektu na podporu handicapovaných přidělil společnosti Mafra. Takový je verdikt auditorů ministerstva financí, kteří v roce 2020 prověřovali, jak karlovarská pobočka úřadu práce nakládá s evropskou dotací na projekt "Zdravotní postižení není hendikep v Karlovarském kraji".
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Podle serveru iRozhlas.cz, který má dokument k auditu k dispozici, jde o první známé rozhodnutí, které odstavuje holding Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) od veřejného tendru. Úřad práce se proti výsledkům prověrky ohradil.

Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková pro server doplnila, že úřad musel na základě uvedených zjištění peníze na inzerci uhradit ze státního rozpočtu a aktuálně "při realizaci mediálních kampaní společnosti ovládané Agrofertem neoslovuje a nezadává jejich prostřednictvím inzerci".

Karlovarská pobočka získala na projekt z Evropské unie 35 milionů korun. Propagaci projektu si úřad práce objednal mimo jiné u společnosti Mafra, která vydává Mladou frontu Dnes nebo Lidové noviny. Za inzerci projektu na podporu zaměstnanosti handicapovaných zaplatil 10 397 korun.

"Šlo tak sice o malou zakázku, přesto stačila k tomu, aby resortní kontroloři došli k jednoznačnému závěru. A sice: firma kvůli premiérovi neměla tendr získat," píše server. Podle Beránkové úřad koupil inzerci přímo vzhledem k malé částce, zakázka se tak nemusela soutěžit.

"Jako zakladatel a obmyšlený uvedených svěřenských fondů je (Andrej Babiš) osobou, u níž lze důvodně předpokládat ´hospodářský či jiný přímý či nepřímý osobní zájem související s majetkem vloženým do svěřenských fondů," uvedl auditní orgán ministerstva v dokumentu. Podle serveru se auditoři ve svých závěrech opřeli zejména o evropskou legislativu ke střetu zájmů. Podle auditorů Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek.

Úřad práce s výsledky prověrky nesouhlasí. Uvedl, že Babiš není vlastníkem majetku vloženého do svěřenských fondů a že neexistuje relevantní soudní rozhodnutí, které by dávalo prostor pro jiný výklad. "Auditovaný subjekt považuje zaujetí prezentovaného závěru ze strany auditního orgánu za velmi překvapivé," reagovala karlovarská pobočka.

Resort připomínky úřadu práce nepřesvědčily. Na stanovisku, které čerpalo rovněž ze závěrů auditní mise Evropské komise ke střetu zájmů, se tak nic nezměnilo. "Auditní orgán při formulaci svých zjištění není oprávněn vyčkávat na hypotetické budoucí řešení právní otázky vnitrostátním soudním či správním orgánem," uvedli auditoři. Dotační projekty na pokyn Bruselu prověřují pravidelně.

Úřad práce tak musel po prověrce upravit financování dotačního projektu. "Řídicí orgán (ministerstvo práce coby poskytoval dotace) je v případě potvrzené nesrovnalosti povinen aplikovat finanční opravu ve stanovené výši. Následně dochází k řešení nesrovnalosti na národní úrovni," uvedl Šimon Blecha z tiskového odboru ministerstva financí.

Ředitelka karlovarské pobočky úřadu práce Alice Kalousková odkázala server na tiskový odbor úřadu práce. "Vzhledem k tomu, že na auditní orgán ministerstva financí není možné podat žalobu, je lhostejné, zda se závěry souhlasíme nebo nesouhlasíme. Úřad práce ČR se bude řídit rozhodovací praxí soudů ať již národních, či evropských ohledně posuzování střetu zájmu," uvedla Beránková.

Úřad práce objednal propagaci projektu době, kdy nebyl jasný postoj Evropské komise ke střetu zájmů. Podle mluvčí tak nemohl smlouvu vypovědět, protože již byla splněna. A úřad neměl "právní titul", na jehož základě by peníze mohl od Mafry žádat zpět, doplnila mluvčí úřadu práce.

Video: Babiš se nikdy ničeho nevzdá. Rezoluce je apel, aby to začal brát vážně, říká Polčák

Česku to neprospívá, ale řešit to musíme. Žádný vysoký představitel jiné země takové problémy nemá, říká europoslanec Stanislav Polčák z hnutí STAN. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy