Seriál Vyprávěj u finalistů na šéfa ČT moc nezabodoval

Pavel Baroch
12. 9. 2011 14:43
Jako vlajkovou loď veřejnoprávní televize jej hodnotí jen Roman Bradáč z ČT24
Seriál ČT Vyprávěj - Veronika Freimanová
Seriál ČT Vyprávěj - Veronika Freimanová | Foto: Dramedy Production

Praha - Retro seriál vyprávěj, současná vlajková loď České televize, u kandidátů na uvolněné místo generálního ředitele ČT příliš nezabodoval.

Z pěti finalistů, z nichž Rada ČT vybere v září nástupce Jiřího Janečka, kladně hodnotí tento projekt jen Roman Bradáč, současný výkonný ředitel zpravodajského kanálu ČT24. Ostatní adepti jsou spíše kritičtí.

"Nevím, kdo tvrdí, že je to vlajková loď, já si to nemyslím," řekl Aktuálně.cz například Petr Dvořák, někdejší šéf TV Nova a největší favorit na místo generálního ředitele ČT. Podobně hovoří i ostatní finalisté.

Pro Hynka Chudárka jsou vlajkovou lodí spíše Četnické humoresky a Jan Svoboda tvrdí, že má k tomuto seriálu mnoho výhrad. Také Radomír Šimek, který se kvůli pobytu v zahraničí vyjádřil k této otázce až dodatečně, uvedl, že ani on nepokládá seriál Vyprávěj za vlajkovou loď ČT.

Retro seriál, jehož třetí řadu začala ČT vysílat teď od září, je víceméně jediným novým vlastním pořadem, který veřejnoprávní televize vysílá v hlavním vysílacím čase na svém prvním programu. Zbytek obstarávají reprízy nebo archivní pořady v novém kabátě - například Malý pitaval z velkého města.

Je to fabulační průjem, říká Uhde

Seriál Vyprávěj podrobil ostré kritice i současný předseda Rady ČT Milan Uhde. V rozhovoru pro časopis Týden ho nazval "fabulačním průjmem".

Předseda Rady ČT, dramatik a někdejší poslanec Milan Uhde.
Předseda Rady ČT, dramatik a někdejší poslanec Milan Uhde. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Budu trvat na tom, že třeba seriál Vyprávěj je špatný," řekl v týdeníku Uhde.

"Nejen Vyprávěj, ale většinu seriálů nedrží pohromadě žádná osobnost. Hlavní hrdinové jsou střiženi podle principu, že kohokoli může potkat cokoli. Já tomu říkám fabulační diaré neboli průjem. Samozřejmě, naše touha dozvědět se, jak to bude dál, má být uspokojována, ale může být uspokojována na hodnotných příbězích. Takových, jako byl například seriál Zdivočelá země," dodal.

Uhde kritizoval seriál už před dvěma lety, kdy se začal vysílat. Dokonce požadoval, aby televize seriál stáhla, protože mystifikuje diváky při zobrazování novodobé historie. "To je katastrofální nezdar projektu, který měl být výkladní skříní České televize," uvedl Uhde.

Česká televize je spokojená. Diváci také

Současné vedení televize je ovšem se seriálem spokojené. Podle serveru digizone.cz patří Vyprávěj k nejsledovanějším pořadům prvního programu ČT za poslední roky.

"První dvě řady tohoto seriálu sledovalo v průměru přes půldruhého milionu diváků," uvedl server.

Retro seriál se líbí i divákům. V posledním ročníku ankety TýTý dostal nejvíc hlasů v kategorii Seriál a zároveň se stal absolutním vítězem divácké soutěže. Mezi herečkami se nejvíc líbila Veronika Freimanová, která v seriálu ztvárnila jednu z hlavních rolí.

Seriál Vyprávěj navíc dostal ocenění Zlatá nymfa na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, a to v kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu. Seriál byl také nominován na cenu Nejlepší herec (Svatopluk Skopal) a Nejlepší herečka (Nina Divíšková) dramatického seriálu, ovšem v těchto kategoriích neuspěl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy