reklama
 
 

Seriál Rath: Začalo chytání zlodějů?

22. 11. 2005 0:01
Praha - Šestnáctý den ve funkci ministra zdravotnictví se David Rath s novým elánem pustil do VZP. Peníze na dluhy pojišťovně zajistí, jen pokud změní vedení. A přestane platit do systému IZIP. Čímž si Rath rozšířil fronty lidí chystajících se napadnout jej soudní cestou.

Rath: VZP za internetové knížky platit nebude

Společnost IZIP, která vytvořila elektronické zdravotní knížky, je Davidu Rathovi trnem v oku od jeho nástupu do čela resortu. Právě na projektu IZIP ministr již dříve dokládal napojení Všeobecné zdravotní pojišťovny na špičky ODS. Duchovními otci projektu jsou totiž europoslanci za tuto stranu Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký.

Co je IZIP čtěte ZDE.

Dnes ministr prohlásil, že se zasadí o to, aby VZP již na internetové karty neplatila. Nucený správce ve VZP má podle něj zajistit, aby peníze z pojištění do systému IZIP dál neplynuly.

"Pokud to bude smluvně možné, měl by nucený správce realizovat, aby se platby společnosti nerealizovaly z peněz VZP," uvedl ministr.#reklama

Vzápětí novinářům předložil materiály, podle kterých společnost získala od VZP od listopadu 2001 do května 2004 díky různým projektům desítky milionů korun - aniž by prošla výběrovým řízením. I projekt elektronických knížek je podle Ratha krajně podezřelý: IZIP jej sice získala v tendru, ovšem VZP tuto společnost oslovila jako jediného zájemce.

IZIP: To si líbit nenecháme

Proti ministrovým slovům se vzápětí ostře ohradilo vedení společnosti IZIP. "Nedovedu si představit, jak by nucený správce VZP mohl nedodržet platné smlouvy," řekl její výkonný ředitel Tomáš Mládek.

Tvrdí, že Rath svými výroky společnost permanentně poškozuje; firma se hodlá bránit u soudu. "Pan ministr poškodil dobré jméno společnosti. Která mimochodem za projekt dostala mnoho mezinárodních cen," dodal.

Jako poslední příklad nactiutrhačství Mládek vzpomněl dnešní Rathův výrok, podle něhož je IZIP srovnatelný s kuponovou privatizací. "Je to další experiment placený z veřejných zdrojů," řekl ministr.

Fakt, že IZIP byl jedinou společností oslovenou ve výběrovém řízení VZP, pak již dříve komentoval europoslanec Ouzký: "Firma byla vyzvána kvůli unikátnosti projektu. Nikdo jiný tady nebyl, kdo by to uměl dělat."

Ouzký: Žádám Rathův roční plat

I sám Ouzký chce Ratha za jeho slova na adresu IZIP zažalovat. Kromě omluvy bude požadovat odškodné ve výši Rathova hrubého příjmu za dobu jeho působení na ministerstvu.

"Podám žalobu na ochranu svého dobrého jména," uvedl Ouzký. Nyní konzultuje s právníky, zda se ministr dopustil i trestného činu pomluvy. Europoslanec očekává, že by na Rathovi mohl vysoudit zhruba milion korun. "Omluva člověka, který je bezskrupulózní, nebolí. Takže by ho něco mělo bolet," řekl dnes Ouzký s tím, že peníze hodlá věnovat na léčbu rakoviny.

Rath mu vzkázal, že soudní při vítá. "Já se samozřejmě žalob nebojím. Připomíná mi to, že zloděj křičí: Chyťte zloděje."

Peníze VZP? Bez Musílkové ano

Rath pak dnes ještě představil své další plány s VZP. Oznámil, že zvažuje pomoci VZP třímiliardovou půjčkou od státu, která by mohla této největší pojišťovně pomoci dostat se z dluhů. Ty v současnosti přesáhly 12 miliard korun.

O hospodaření VZP čtěte ZDE

"Tuto půjčku ovšem nebudeme zajišťovat tomuto managementu, protože jsem skutečně hluboce přesvědčen, že schopnosti paní ředitelky nejsou takové, aby dokázala instituci dobře řídit bez problémů," dodal ministr.

S odchodem Musílkové je tak svázáno nejen trvání nucené správy, ale i finanční injekce.

I když ani to není jisté. Ministerstvo financí poslalo večer ČTK prohlášení, v němž odmítá zvyšovat schodek státního rozpočtu o další 3 miliardy. Ministerstvo chce, aby se zdravotnictví pokusilo raději hledat vnitřní rezervy.

autor: Simona Holecová | 22. 11. 2005 0:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama