Seriál nevhodných vyznamenání pokračuje, projev byl poměrně důstojný, hodnotí opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2018 13:36
Jako jeden z uměřenějších a důstojnějších hodnotí opoziční politici projev prezidenta Miloše Zemana při nedělním udělování státních vyznamenání u příležitosti 100. výročí založení Československa. Výhrady naopak mají politici k okolnostem ceremoniálu na Pražském hradě. Kritizují například přístup Hradu ke zvaní hostů do Vladislavského sálu či výběr některých ze 41 vyznamenaných osobností. Podle politiků byl nevhodný a způsobil, že ceremoniál vypadal jako Zemanova soukromá akce. Pozitivně ceremoniál i vyznamenané hodnotí předsedové SPD a KSČM.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání.
Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že letos se na rozdíl od předchozích let ceremoniálu na Hradě zúčastnil, a to kvůli své pozici místopředsedy sněmovny a vzhledem ke stému výročí. "Letos se mi zdál prezidentův projev více uměřený, bez minulých provokací," uvedl. S prezidentem se shodl například v otázce podpory českých vojenských misí a ocenění válečných veteránů.

Představitelé TOP 09 kritizují přístup Hradu k rozesílání pozvánek. Prezidentská kancelář nepozvala některé poslance, hejtmany či rektory, kteří mají k Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

"Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale i řadou vyznamenaných udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan," uvedl na Twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Kritizoval mimo jiné vyznamenání podnikatelů Pavola Krúpy a Jaroslava Strnada, novináře Erika Besta či básníka Karla Sýse. Šéf strany Jiří Pospíšil kritizoval výběr Sýse. "Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos," napsal na sociální síti.

Také Fiala má k některým oceněným výrazné výhrady. "Je to však v kompetenci prezidenta. Postrádal jsem však v jeho projevu zásadnější slova o stavu a směřování naší země, komentář k vyznamenaným mi připadá málo," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že Zeman pokračuje v tradici, kdy oceňuje jemu věrné a spřízněné osoby. Za problematické označil udělení vyznamenání Krúpovi. "Sporných jmen a z mého pohledu i zásluh je zde více, ale prezident udělil a premiér kontrasignoval," uvedl. Ocenil naopak vyznamenání generálů z období první republiky, pracovníka Českého rozhlasu Karla Lánského či sportovců Ester Ledecké a Petra Čecha.

Předseda STAN Petr Gazdík, který patřil mezi nepozvané poslance, popsal letošní ceremoniál jako poměrně důstojný. "Byť působil spíše jako soukromá akce pana prezidenta než vrchol celostátních oslav 100. výročí založení Československa," dodal.

Pozitivně vnímal ceremoniál i vyznamenané předseda KSČM Vojtěch Filip. "Projev prezidenta hodnotím jako slavnostní a velmi vstřícný a integrující bez vymezení se vůči jeho kritikům. I výběr oceněných byl ze všech sfér společnosti i politických názorů," napsal Filip.

Podobně hodnotil nedělní událost předseda SPD Tomio Okamura. "Ceremoniál byl důstojný a odpovídal významu dané události. Výběr vyznamenaných mimo jiné vypovídal o hodnotách, které chtěl pan prezident vyzdvihnout - obrana evropských hodnot, boj s terorismem, občanská statečnost, vytrvalost, talent a pracovitost," napsal Okamura.

 

Právě se děje

Další zprávy