Senátoři oznámili své vedlejší příjmy, nejvíce si loni přivydělal Ivo Valenta

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2017 21:16
Senátoři v pátek oznámili své vedlejší příjmy a dary. Nejvíce si za minulý rok vydělal mimo svůj senátorský plat majitel sázkové kanceláře Synot Ivo Valenta, jehož příjmy činily dvě a půl miliardy korun. Cože je oproti ostatním senátorům rekordní částka. Ti své příjmy počítají v "pouze" v milionech. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v přiznání uvedl také dar od rodiny, jímž byl les o rozloze devět a půl tisíce metrů čtverečních.
Ivo Valenta
Ivo Valenta | Foto: ČTK

Praha - Majitel sázkové společnosti Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) byl loni nejúspěšnějším členem horní komory, pokud jde o přiznané vedlejší příjmy. Přivydělal si zhruba 2,55 miliardy korun, a to zejména prodejem cenných papírů. Vyplývá to z registru oznámení členů horní komory o jejich vedlejších příjmech, darech a závazcích. Oznámení bylo třeba odevzdat nejpozději v pátek, od čtyř senátorů chybělo.

Prodejem cenných papírů si Valenta vydělal 2,3 miliardy korun. Dalších 242 milionů mu vynesly výnosy z dluhopisů. Valenta také zakoupil za 326 milionů korun cenné papíry nejmenované bankovní instituce a splácel úvěr ve výši 245 milionů korun. Senátor rovněž uvedl, že darem dostal "soubor movitých věcí" v ceně nad pět milionů korun.

Řádově méně získal i investoval šéf firmy Juta Jiří Hlavatý (za ANO). Přivydělal si loni zhruba 18,5 milionu korun především na dividendách své firmy a zakoupil cenné papíry za osm milionů korun. Šéf firmy Detoa Jaroslav Zeman (ODS) si vydělal 1,6 milionu korun a ředitel Zemského hřebčince v Písku Karel Kratochvíle (ČSSD) zhruba jeden milion korun, přičemž 1,6 milionu korun investoval do podílových fondů.

Mezi senátory - milionáře tradičně patřili lékaři a pronajímatelé nemovitostí. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík si loni vydělal 2,6 milionu korun, na poloviční přivýdělek dosáhli bývalá ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková a náměstek karvinské nemocnice Radek Sušil (všichni za ČSSD). Lékaři Hassanu Mezianovi (ČSSD) vynesl pronájem nemovitostí v Litoměřicích 2,2 milionu korun.

K nejzadluženějším senátorům patřil exministr Jiří Dienstbier (ČSSD), který vyčerpal úvěry ve výši zhruba 4,1 milionu korun. Starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) vykázal dluh ve výši 3,2 milionu korun, místopředseda Senátu Ivo Bárek (ČSSD) dvoumilionovou hypotéku.

Někteří senátoři loni kupovali automobily, Jaromír Jermář (ČSSD) dal přednost balíkovači sena. Za jeho třetinu zaplatil 35 500 korun. K obdarovaným loni patřil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který od členů rodiny dostal les o rozloze 9522 metrů čtverečních.

V registru odpoledne chyběla oznámení za loňský rok od místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a šumperského starosty Zdeňka Brože z klubu KDU-ČSL, lékaře Ladislava Václavce (za ANO) a lékařky Aleny Dernerové, která se ale staronovou členkou horní komory stala teprve letos. Dokumenty mohou dodat také poštou, v tom případě rozhoduje datum odeslání.

 

Právě se děje

Další zprávy