Senátor Trpák dostal za smrt novorozeněte podmínku

Domácí Domácí
9. 11. 2009 14:12
Sociální demokrat zanedbal komplikovaný porod a nepřímo zavinil smrt novorozeněte
Pavel Trpák
Pavel Trpák | Foto: ČSSD

Trutnov - Okresní soud v Trutnově vynesl rozsudek v případu senátora a gynekologa Pavla Trpáka.

Sociální demokrat byl obžalovaný z ublížení na zdraví, protože v květnu 2007 nedostatečně sledoval průběh komplikovaného porodu v trutnovské nemocnici.

Novorozenec později po porodu na následky nedostatečného prokysličení zemřel.

Přestože Trpák vinu odmítl, soud mu udělil trest deset měsíců vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku.

Trutnovský soud případ projednával od června. "Stále nevím, kdy mělo přijít jiné rozhodnutí, kdy jsem měl zasáhnout aktivněji," řekl ČTK Trpák, který se stal senátorem za trutnovský volební obvod vloni na podzim.

Senát jej kvůli vyšetřování této kauzy zbavil imunity letos 28. ledna na základě jeho vlastní žádosti.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy