Senátor řekl policii, kdo ho chtěl uplatit.ODS se brání

mch
19. 2. 2008 15:05
ODS podá na senátora trestní oznámení
"Bylo mně naznačeno, že když zvednu ruku pro Václava Klause, tak člověk sedící vzadu mezi hosty se postará o to, abych dostal dva miliony korun," uvedl senátor Novotný.
"Bylo mně naznačeno, že když zvednu ruku pro Václava Klause, tak člověk sedící vzadu mezi hosty se postará o to, abych dostal dva miliony korun," uvedl senátor Novotný. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný Aktuálně.cz potvrdil, že v pondělí na policii sdělil dvě jména senátorů ODS, kteří se mu při prezidentské volbě pokusili nabídnout dva miliony korun za podporu Václava Klause.

Senátorský klub občanských demokratů zareagoval obratem - v úterý potvrdil, že kvůli údajně křivému obvinění ODS podá na Novotného trestní oznámení.

Za všechny se zaručuji

Jiří Stříteský, kterého občanští demokraté zmocnili, aby Novotného zažaloval, přitom tvrdí: "Mluvil jsem se všemi 41 senátory ODS a mohu se za ně zaručit."

Sám Novotný jména údajných korupčníků zatím zveřejnit nechce. Obává se totiž, že by mohlo dojít k zamlžení celé situace a nic by se nevyšetřilo.

"Kdybych je nyní zveřejnil, tak by na mě ti dva zákonodárci akorát podali žalobu na ochranu osobnosti," sdělil Aktuálně.cz Novotný.

Hovoří se o třech jménech

V souvislosti s touto kauzou se zatím na veřejnosti coby spekulace objevila jména několika senátorů ODS: Vlastimil Sehnal, Richard Svoboda a Vítězslav Jonáš.

Senátor Novotný na přímý dotaz Aktuálně.cz, zda řekl policii jména senátorů Sehnala či Svobody, odpověděl: Jedno jméno nevylučuji.

"Jedno z těchto jmen je úplně mimo, jedno nemohu vyloučit. Nemůžu ale nic potvrdit ani vyvrátit," uvedl Novotný.

Zmocněnec ODS Stříteský reagoval rezolutně: Za tato konkretní tři jména mých kolegů se rovněž zaručuji, obvinění vylučuji.

A co senátor Sehnal, tedy jeden z politiků, jejichž jméno v souvislosti s aférou padlo? Mluvil s Novotným v inkriminované době? "Je možné, že jsem s ním prohodil několik slov. Mám absolutně čisté svědomí," řekl Sehnal Aktuálně.cz.

Policie jej podle jeho slov do úterního odpoledne nekontaktovala.

Utajené místo

Senátora Novotného, který celou aféru spustil, policie v pondělí vyslýchala několik hodin na utajovaném místě. "Absolvoval jsem několikahodinový výslech za přítomnosti několika příslušníků pro odhalování korupce," sdělil Novotný.

"Do protokolu jsem přesně vypověděl, co se tehdy událo, a popsal přesné posunky a gesta, aby policie pak mohla srovnat moji výpověď s videozáznamy, se kterými již pracuje," dodal.

Kromě dvou jmen zákonodárců uvedl na policii také jména několika osob, které by mohly v případu svědčit.

Souvislosti:

 

Právě se děje

Další zprávy