Senátor řekl policii, kdo ho chtěl uplatit.ODS se brání

mch
19. 2. 2008 15:05
ODS podá na senátora trestní oznámení
"Bylo mně naznačeno, že když zvednu ruku pro Václava Klause, tak člověk sedící vzadu mezi hosty se postará o to, abych dostal dva miliony korun," uvedl senátor Novotný.
"Bylo mně naznačeno, že když zvednu ruku pro Václava Klause, tak člověk sedící vzadu mezi hosty se postará o to, abych dostal dva miliony korun," uvedl senátor Novotný. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný Aktuálně.cz potvrdil, že v pondělí na policii sdělil dvě jména senátorů ODS, kteří se mu při prezidentské volbě pokusili nabídnout dva miliony korun za podporu Václava Klause.

Senátorský klub občanských demokratů zareagoval obratem - v úterý potvrdil, že kvůli údajně křivému obvinění ODS podá na Novotného trestní oznámení.

Za všechny se zaručuji

Jiří Stříteský, kterého občanští demokraté zmocnili, aby Novotného zažaloval, přitom tvrdí: "Mluvil jsem se všemi 41 senátory ODS a mohu se za ně zaručit."

Sám Novotný jména údajných korupčníků zatím zveřejnit nechce. Obává se totiž, že by mohlo dojít k zamlžení celé situace a nic by se nevyšetřilo.

"Kdybych je nyní zveřejnil, tak by na mě ti dva zákonodárci akorát podali žalobu na ochranu osobnosti," sdělil Aktuálně.cz Novotný.

Hovoří se o třech jménech

V souvislosti s touto kauzou se zatím na veřejnosti coby spekulace objevila jména několika senátorů ODS: Vlastimil Sehnal, Richard Svoboda a Vítězslav Jonáš.

Senátor Novotný na přímý dotaz Aktuálně.cz, zda řekl policii jména senátorů Sehnala či Svobody, odpověděl: Jedno jméno nevylučuji.

"Jedno z těchto jmen je úplně mimo, jedno nemohu vyloučit. Nemůžu ale nic potvrdit ani vyvrátit," uvedl Novotný.

Zmocněnec ODS Stříteský reagoval rezolutně: Za tato konkretní tři jména mých kolegů se rovněž zaručuji, obvinění vylučuji.

A co senátor Sehnal, tedy jeden z politiků, jejichž jméno v souvislosti s aférou padlo? Mluvil s Novotným v inkriminované době? "Je možné, že jsem s ním prohodil několik slov. Mám absolutně čisté svědomí," řekl Sehnal Aktuálně.cz.

Policie jej podle jeho slov do úterního odpoledne nekontaktovala.

Utajené místo

Senátora Novotného, který celou aféru spustil, policie v pondělí vyslýchala několik hodin na utajovaném místě. "Absolvoval jsem několikahodinový výslech za přítomnosti několika příslušníků pro odhalování korupce," sdělil Novotný.

"Do protokolu jsem přesně vypověděl, co se tehdy událo, a popsal přesné posunky a gesta, aby policie pak mohla srovnat moji výpověď s videozáznamy, se kterými již pracuje," dodal.

Kromě dvou jmen zákonodárců uvedl na policii také jména několika osob, které by mohly v případu svědčit.

Souvislosti:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 48 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy