Šestkrát dal kvůli Lesům trestní oznámení. Vyšlo až poslední

Radek Nohl Radek Nohl
22. 1. 2015 16:00
Vyšetřování IT zakázek pro státní podnik Lesy ČR, kde policie stíhá čtyři podnikatele včetně lobbisty ČSSD Jiřího Harta kvůli praní špinavých peněz, nastartovalo trestní oznámení lidoveckého senátora.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lidovecký senátor Petr Šilar podal před třemi lety kvůli IT zakázkám Lesů ČR celkem šest trestních oznámení. Pět jich policie odložila, ovšem v tom posledním už detektivové královéhradecké expozitury protikorupční policie vycítili šanci na hmatatelný výsledek.

Začalo dlouhé vyšetřování, které už má pět obviněných. Bývalého šéfa IT oddělení Lesů ČR Jana Přibyla obvinili policisté už předloni v prosinci, tuto středu pak k němu přibyli další čtyři lidé - podnikatelé z firem, které IT zakázky od Lesů dostávaly.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, jde o zástupce firem dynn a Time Import Jiřího Pantoflíčka, Michala Kříže, Matina Štufiho a Jiřího Harta, vlivného lobbisty ČSSD.

Podle policie prodávali státnímu podniku předražené počítačové technologie a utržené erární peníze pak prali přes nastrčené zahraniční firmy, aby je pak vrátili do Česka a vybírali v hotovosti. Detektivové je proto obvinili z praní špinavých peněz.

"IT služby, které dodali, nějakou hodnotu měly, ale ceny byly mnohonásobně přemrštěné. Milionové částky si účtovali například za údržbu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz senátor Petr Šilar.

Aktuálně.cz: Co vás přimělo k tomu, že jste trestní oznámení podal?

Teď už to můžu říct. Dostal jsem informace od pracovníků, kteří pracovali v Lesích ČR. Řekli mi o tom, co se tam páchá za věci. Těch trestních oznámení bylo asi šest, ale byla označena jako bezpředmětné a policie je odložila. Dodnes se šetří jen tento případ, za který padla obvinění.

A.cz: Víte, o kolik peněz tam zhruba šlo?

Podle našich podkladů i odhadů vyvedli za dva roky přes jednu miliardu korun. To je neoficiální číslo. Ony ty služby nějakou hodnotu měly, ale ty ceny byly mnohonásobně přemrštěné. Milionové částky byly například za údržbu.

A.cz: Podaří se policii teď po obvinění dotáhnout kauzu do konce?

Doufám, že ano, že na ně něco mají.

A.cz: Firmy dynn i Time Import proti médiím i proti vám podaly žalobu kvůli poškození dobrého jména firmy. Jak je kauza daleko?

K tomu mám jednu pikantérii. Já jsem se u soudu hned na začátku hájil tím, že jsem jejich dobrou pověst nemohl poškodit, protože žádnou nemají. Na soudu to tehdy vyvolalo úsměv.

A.cz: Jak ty žaloby dopadly?

Loni byly odloženy, ale teď jedna pokračuje. Firma Time Import ji podala znovu k soudu a zrovna ve středu probíhalo důkazní řízení. Advokátní kancelář, která ji zastupuje, na projednání trvá. Chtějí to i kvůli penězům dotáhnout do konce. Soud ale zatím nerozhodl.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy