Senátní výbor podpořil návrh obou ústavních soudců

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2013 12:53
Prezident Miloš Zeman navrhl do funkce Jana Musila a Jiřího Zemánka.
Ústavní soud
Ústavní soud | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senátní ústavně-právní výbor v úterý podpořil nominace obou prezidentem navržených ústavních soudců.

Profesor trestního práva Jan Musil tak pravděpodobně zůstane ve funkci a profesor Jiří Zemánek, expert na evropské ústavní právo, se soudcem stane. 

Zemánek získal v tajné volbě hlasy všech sedmi přítomných členů výboru, Musil dostal o hlas méně. Horní komora má o jejich nominaci rozhodnout do 10. ledna.

Odborník na evropské ústavní právo

Navržení Zemánka zdůvodnil prezident Miloš Zeman v nominačním dopise, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Musil podle hlavy státu již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu.

Musil senátorům řekl, že během svého působení u Ústavního soudu poznal, že "je trestní právo potřeba podřídit ústavním principům" a sledovat jistou souvztažnost mezi nimi. Uvedl také, že se jako ústavní soudce nedopustil žádných hrubých pochybení, byť by některé věci po letech přehodnotil.

Dvaasedmdesátiletý soudce ke svému věku poznamenal, že výhodou jsou zkušenosti a že "za určité souhry podmínek" lze i v této životní etapě funkci soudce ještě vykonávat.

Zemánek byl dotazován na ústavnost školného na vysokých školách. Připustil to jako možnost, uvedl ale také, že na vysokoškolské vzdělávání je třeba hledět jako na veřejnou službu a nejít pouze bezhlavě cestou ekonomického uvažování.

Dodal, že školy by mohly zavést správní poplatky vůči studentům, které by ale zároveň měly mít motivační funkci.

Nykodým skončí v prosinci

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU.

Kromě evropského ústavního práva se věnuje také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů Unie a národních států.

Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončí letos 17. prosince.

Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy