Pár skleniček na kole nevadí, konstatoval senátní výbor. Škromach: Většinu nehod způsobí střízliví

ČTK ČTK
17. 8. 2016 13:37
Senátní výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu doporučil horní komoře parlamentu schválit návrh, podle kterého by mohli mít cyklisté v krvi až 0,8 promile alkoholu. Ministerstvo dopravy je proti takové toleranci a nepodporuje žádnou formu prolomení stávající tolerance. Podle něj ohrožuje podnapilý cyklista nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Navrhovatelé připomněli, že Česko patří mezi jediné tři země EU, které určitou míru alkoholu cyklistům nepovolují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Senátní výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu doporučil Senátu schválit návrh skupiny senátorů, který má umožnit, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika skleniček vína nebo piva. Podle návrhu by mohli mít v krvi až 0,8 promile alkoholu. Ministerstvo dopravy s návrhem nesouhlasí. O návrhu by měl jednat Senát na své schůzi příští týden.

Pro doporučující stanovisko hlasovalo devět z deseti přítomných senátorů. Zdržel se pouze Jiří Carbol (KDU-ČSL). Místopředseda Senátu a zástupce předkladatelů Zdeněk Škromach (ČSSD) poukazoval například na to, že ČR je jednou ze tří zemí EU, která určitou míru alkoholu cyklistům neumožňuje. Argumentoval i tím, že většiny dopravních nehod se podle statistik dopustili střízliví lidé a vznikly z jiných příčin, než byl alkohol.

Ředitel odboru legislativy ministerstva dopravy Martin Vavřina senátorům řekl, že ministerstvo zaujímá negativní stanovisko, nepodporuje prolomení tolerance vůči alkoholu u motorových i nemotorových vozidel. Navrhovaná hranice je podle něho navíc vysoká. Poukazoval na to, že cyklista neohrožuje jenom sám sebe, ale i další lidi.

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nicméně novela zachovává, jen ji snižuje ze současných 2500 až 20 000 korun na nejvýše 500 korun. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Novelu předložila dvacítka senátorů nejen z ČSSD. Podepsali se pod ni například předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda, někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík (všichni ČSSD), starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) nebo Jan Veleba s Františkem Čubou (oba SPO).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy