Pár skleniček na kole nevadí, konstatoval senátní výbor. Škromach: Většinu nehod způsobí střízliví

ČTK ČTK
17. 8. 2016 13:37
Senátní výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu doporučil horní komoře parlamentu schválit návrh, podle kterého by mohli mít cyklisté v krvi až 0,8 promile alkoholu. Ministerstvo dopravy je proti takové toleranci a nepodporuje žádnou formu prolomení stávající tolerance. Podle něj ohrožuje podnapilý cyklista nejen sebe, ale také ostatní účastníky silničního provozu. Navrhovatelé připomněli, že Česko patří mezi jediné tři země EU, které určitou míru alkoholu cyklistům nepovolují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Senátní výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu doporučil Senátu schválit návrh skupiny senátorů, který má umožnit, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu po vypití několika skleniček vína nebo piva. Podle návrhu by mohli mít v krvi až 0,8 promile alkoholu. Ministerstvo dopravy s návrhem nesouhlasí. O návrhu by měl jednat Senát na své schůzi příští týden.

Pro doporučující stanovisko hlasovalo devět z deseti přítomných senátorů. Zdržel se pouze Jiří Carbol (KDU-ČSL). Místopředseda Senátu a zástupce předkladatelů Zdeněk Škromach (ČSSD) poukazoval například na to, že ČR je jednou ze tří zemí EU, která určitou míru alkoholu cyklistům neumožňuje. Argumentoval i tím, že většiny dopravních nehod se podle statistik dopustili střízliví lidé a vznikly z jiných příčin, než byl alkohol.

Ředitel odboru legislativy ministerstva dopravy Martin Vavřina senátorům řekl, že ministerstvo zaujímá negativní stanovisko, nepodporuje prolomení tolerance vůči alkoholu u motorových i nemotorových vozidel. Navrhovaná hranice je podle něho navíc vysoká. Poukazoval na to, že cyklista neohrožuje jenom sám sebe, ale i další lidi.

Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vlivem alkoholu nicméně novela zachovává, jen ji snižuje ze současných 2500 až 20 000 korun na nejvýše 500 korun. Sankce by se na cyklistu nadále vztahovaly i v případě, pokud by pod vlivem alkoholu zavinil dopravní nehodu.

Novelu předložila dvacítka senátorů nejen z ČSSD. Podepsali se pod ni například předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda, někdejší ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, bývalý olomoucký hejtman Martin Tesařík (všichni ČSSD), starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) nebo Jan Veleba s Františkem Čubou (oba SPO).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy