Senát posílá poslancům kontroverzní zákon o šumavském parku

ČTK ČTK
19. 6. 2014 14:05
Návrh zákona kritizuje ministerstvo životního prostředí i ekologické organizace.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát schválil kontroverzní návrh zákona o Národním parku Šumava. Předpis, proti němuž se bouří ekologické organizace a výhrady k němu má i ministerstvo životního prostředí, Senát poslal do Sněmovny ke schvalování.

Senátoři v souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku, která by neměla být zcela bezzásahová.

Umožnit v ní chtějí "časově a prostorově omezené přímé zásahy", které by vedly k zachování, podpoře nebo obnově samořídicích funkcí ekosystémů nebo k naplnění poslání národního parku. První zóna by měla být do budoucna rozšířena o dalších osm procent území. Druhá zóna by se měla rozkládat na 60 procentech rozlohy parku a třetí na pěti procentech.

Prezident hodlá normu vetovat

Prezident Miloš Zeman chce kvůli rozšíření první zóny normu vetovat. Naopak ekologové požadují zvětšení první zóny na 50 procent území parku.

Proti tomu se postavil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho úřad chce bezzásahovou zónu na 23 procentech území parku po příští tři roky a pravidla chodu parku nastavit v rámci novely zákona o ochraně přírody. "Jsem přesvědčen že tato právní úprava bude pokrývat celou řadu potřeb, které zde dnes zazněly," uvedl.

Senátorka za ČSSD Eva Syková neúspěšně v souladu s požadavky ekologů navrhovala odložit projednávání normy do doby, než senátoři projednají petici Hnutí Duha proti senátorské předloze.

Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že informace z projednávání této petice bude možné využít i při dalším kole schvalování návrhu po jeho posouzení Sněmovnou. Proces projednávání návrhu, který má zákonná pravidla, ale podle něj petice zastavit nemůže.

Senátor ODS Pavel Eybert za předkladatele návrhu dodal, že podobným peticím i dění v parku se Senát v minulosti věnoval už mnohokrát. Senátor a předseda Strany právo občanů Jan Veleba si postěžoval na pohrůžky soudem, kterým kvůli podpoře návrhu čelil.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha již ve středu pohrozil Senátu odebráním petice, protože její projednávání po schválení návrhu by prý byla "šaškárna". Uvedl také, že "návrh zákona je očividně napsaný pro spekulanty s pozemky a papalášské lovce, kteří si chtějí přijet do parku zastřílet". Eybert poznamenal, že právo lovit v parku přemnoženou zvěř bez přirozeného nepřítele bude mít jen správa parku.

Prolomení zákazu pro developery

Ekologové senátorské předloze také vytýkají, že umožní výstavbu developerských projektů až na dvou třetinách území parku. Navrhovaný zákon stanoví, že mimo první zónu lze povolit s předchozím souhlasem správy parku stavby "sloužící ochraně přírody, rybářství, myslivosti, péči o les, zemědělství, turistice, sportu, obraně státu a ochraně státních hranic, pokud jejich umístění není v rozporu s posláním národního parku".

Senátoři ve výsledném znění normy reagovali na některé výtky ministerstva životního prostředí, které se týkaly například souladu se zákonem o ochraně přírody. Sněmovna by návrh mohla projednávat souběžně s ministerskou novelou na podzim.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy