Senát si na volební prezidentské účty najme auditora

Lucie Stuchlíková Jakub Novák, Lucie Stuchlíková
27. 3. 2013 10:33
Kontrolu financování prezidentských kandidátů to natáhne na několik měsíců
Foto: Aktuálně.cz

PrahaPrezidentští kandidáti mají do 30. března odevzdat účetnictví svých předvolebních kampaní ke kontrole do Senátu, stále ale není jasné, kdo ji vlastně bude provádět.

Podle zákona o přímé volbě prezidenta to má být Mandátový a imunitní výbor Senátu, ten už ale dříve avizoval, že na podobnou věc nemá kapacitu.

"Nejsem účetní. Zkontrolovat účetnictví do těch podrobností, které diktuje zákon, to já jako neodborník nemohu dělat. Ten zákon v tomto byl trochu nerozumně napsaný," řekla Aktuálně.cz členka výboru a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Výbor proto hodlá vypsat výběrové řízení na auditorskou firmu, která financování odborně posoudí. Zatím ale nejsou ani stanoveny podmínky tendru. Podle předsedy výboru Jiřího Oberfalzera se teprve projednávají s ekonomickým odborem Senátu.

Kvůli výběrovému řízení si na výsledky kontroly bude veřejnost muset počkat. A to až několik měsíců. "Rychlost dodání výsledků bude jeden z parametrů, podle kterého se budeme při výběrovém řízení rozhodovat," slíbil Oberfalzer.

Podle člena sněmovního Ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) ale lidé budou mít možnost zkontrolovat si účty prezidentských kandidátů sami. Zákon totiž ukládá do 60 dnů od volby zveřejnit údaje z účetnictví také na webových stránkách kandidátů.

"Má to být veřejně dostupné občanům - jako úřední deska. Mělo by být uvedeno, za co byly utraceny jednotlivé částky, tak aby mohlo dojít k rozklíčování konkrétních plateb a dodavatelů, a bylo tak například jasné, zda někdo nezískával inzerci za jinou než obvyklou cenu," řekl poslanec.

Není podle něj podstatné, aby na internetu visely všechny faktury. "Ale to bude na posouzení senátního výboru, který by se tím měl zabývat," uvedl Tejc.

Výbor v této konkrétní otázce zatím jasno nemá. "To vám teď nedovedu říct, tenhle detail jsem nezkoumal. Zabýval jsem se tím ve vztahu k výboru," uvedl Oberfalzer.

Stále panuje řada nejasností o tom, jakým způsobem má zveřejnění a kontrola účetnictví probíhat. Některé z volebních týmů například nechtějí dodat originály dokumentů.

"Výbor je přesvědčen, že bychom měli dostat originální účetnictví. Jestli ho máme kontrolovat, tak to nemohou být kopie. Kvůli tomu se teď dohadujeme s některými volebními týmy," dodal Oberfalzer.

O které volební týmy jde, nechtěl říci, protože jednání stále probíhají.

Miliony stále chybí

Otazník se vznáší také nad otázkou, jak postupovat, pokud kandidáti do termínu nestihnou zaplatit všechny faktury. Například Janu Fischerovi chybí k uspokojení věřitelů 5,5 milionu korun. Kampaň Miloše Zemana měla podle kancléře Vratislava Mynáře stát 30 milionů, na účet ale zatím dorazilo jen něco málo přes 22 milionů korun.

"Teoreticky taková situace nastat může, ale prakticky by se jí kandidáti měli vyhnout. Ve chvíli, kdy bude účetnictví odevzdáno, už by měli mít všechno zaplaceno," dodal Oberfalzer.

Podle informací ČTK odevzdali ve středu své účetnictví první dva kandidáti. Jako první dodal dokumenty do Senátu tým herečky a bývalé poslankyně Táni Fischerové. Odpoledne bylo do horní komory předáno "prezidentské" účetnictví jejího místopředsedy Přemysla Sobotky (ODS).

Na středu se ohlásili zástupci vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), oproti původním zprávám by až ve čtvrtek měl podle informací ze Senátu dorazit s účetnictvím tým expremiéra Jana Fischera.

 

Právě se děje

Další zprávy