Senát prvně jednal o Červíčkovi, chce nové dokumenty

Radek Nohl Radek Nohl
19. 12. 2013 17:10
Má posoudit, zda měl Kubice právo Červíčka do funkce šéfa policie jmenovat
Policejní prezident Martin Červíček.
Policejní prezident Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyřčlenný rozhodčí senát, který přezkoumává jmenování policejního prezidenta Martina Červíčka a který se ve čtvrtek poprvé sešel, chce, aby byl spis doplněn o další dokumenty.

Podle informací deníku Aktuálně.cz by mělo jít třeba o materiály, které se týkají toho, zda měl tehdejší ministr vnitra Jan Kubice právo Červíčka do funkce šéfa policie jmenovat.

Senát ve čtvrtek žádné doporučení současnému ministrovi vnitra Martinu Pecinovi nedal. Další jednání se v této věci uskuteční zřejmě až na začátku ledna. Není tedy jasné, kdy se o policejním dvojvládí - Martina Červíčka a Petra Lessyho - rozhodne.

"Dnes jsme jen zjišťovali, co je součástí spisu a co do něj ještě budeme chtít doplnit," řekl Aktuálně.cz člen senátu Daniel Bláha, který je i místopředsedou policejního Nezávislého odborového svazu.

Kdo bude šéfem policie?

Kromě něj jsou členy zmíněného senátu další tři pracovníci ministerstva vnitra, tedy Pecinovi podřízení.

Druhý šéf policie Petr Lessy.
Druhý šéf policie Petr Lessy. | Foto: Ludvík Hradilek

Policejní odboráři budou chtít do spisu přidat dokumenty, které by měly potvrdit, že Kubice nepotřeboval povolení od tehdejšího náměstka na policejním prezidiu Pavla Osvalda k tomu, aby jmenoval Červíčka policejním prezidentem.

Právě Osvald měl totiž právo zastupovat šéfa policie Lessyho a dělat rozhodnutí v době jeho nepřítomnosti. Osvald Aktuálně.cz řekl, že však žádné povolení Červíčkovi nedal.

Podle Kubiceho bývalého náměstka Jaroslava Hrušky ale měl bývalý ministr právo na to, aby ho do funkce jmenoval. Kdo má pravdu, se rozhodne zřejmě až během správního řízení.

Ve stejný den, tedy dnes ve čtvrtek, se prezident Miloš Zeman sešel s Pecinou a Lessym. Schůzka se údajně konala na jejich žádost. Co tato trojice řešila, ale Hrad říct nechce a jednání nekomentují ani její účastníci.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy