Senát prvně jednal o Červíčkovi, chce nové dokumenty

Radek Nohl Radek Nohl
19. 12. 2013 17:10
Má posoudit, zda měl Kubice právo Červíčka do funkce šéfa policie jmenovat
Policejní prezident Martin Červíček.
Policejní prezident Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Čtyřčlenný rozhodčí senát, který přezkoumává jmenování policejního prezidenta Martina Červíčka a který se ve čtvrtek poprvé sešel, chce, aby byl spis doplněn o další dokumenty.

Podle informací deníku Aktuálně.cz by mělo jít třeba o materiály, které se týkají toho, zda měl tehdejší ministr vnitra Jan Kubice právo Červíčka do funkce šéfa policie jmenovat.

Senát ve čtvrtek žádné doporučení současnému ministrovi vnitra Martinu Pecinovi nedal. Další jednání se v této věci uskuteční zřejmě až na začátku ledna. Není tedy jasné, kdy se o policejním dvojvládí - Martina Červíčka a Petra Lessyho - rozhodne.

"Dnes jsme jen zjišťovali, co je součástí spisu a co do něj ještě budeme chtít doplnit," řekl Aktuálně.cz člen senátu Daniel Bláha, který je i místopředsedou policejního Nezávislého odborového svazu.

Kdo bude šéfem policie?

Kromě něj jsou členy zmíněného senátu další tři pracovníci ministerstva vnitra, tedy Pecinovi podřízení.

Druhý šéf policie Petr Lessy.
Druhý šéf policie Petr Lessy. | Foto: Ludvík Hradilek

Policejní odboráři budou chtít do spisu přidat dokumenty, které by měly potvrdit, že Kubice nepotřeboval povolení od tehdejšího náměstka na policejním prezidiu Pavla Osvalda k tomu, aby jmenoval Červíčka policejním prezidentem.

Právě Osvald měl totiž právo zastupovat šéfa policie Lessyho a dělat rozhodnutí v době jeho nepřítomnosti. Osvald Aktuálně.cz řekl, že však žádné povolení Červíčkovi nedal.

Podle Kubiceho bývalého náměstka Jaroslava Hrušky ale měl bývalý ministr právo na to, aby ho do funkce jmenoval. Kdo má pravdu, se rozhodne zřejmě až během správního řízení.

Ve stejný den, tedy dnes ve čtvrtek, se prezident Miloš Zeman sešel s Pecinou a Lessym. Schůzka se údajně konala na jejich žádost. Co tato trojice řešila, ale Hrad říct nechce a jednání nekomentují ani její účastníci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy