Senát podle očekávání nepodpořil referendum o zavedení eura

ČTK ČTK
25. 2. 2015 18:25
Kritici poukazovali na to, že Česko se k přijetí referenda zavázalo při vstupu do EU a vyjednání výjimky by znamenalo změnu přístupové smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Senát podle očekávání nepodpořil snahu opoziční ODS o vyjednání výjimky pro zavedení eura v ČR nebo o uspořádání referenda o přijetí společné evropské měny. Postavil se ve středu naopak především hlasy koaličních senátorů na stranu vlády, podle níž bude předpokladem vstupu do eurozóny výhodnost takového kroku pro ČR a splnění ekonomických kritérií.

Senátoři se možností referenda o přijetí eura zabývali na základě petice, kterou podepsalo přes 40 000 lidí. Petici zorganizovala ODS v rámci kampaně před loňskými volbami do Evropského parlamentu.

Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil jako předseda petičního výboru bude nadále trvat na tom, aby o přijetí eura rozhodli občané. "ODS ještě během tohoto volebního období připraví návrh zákona o jednorázovém referendu o přijetí či nepřijetí jednotné měny," prohlásil. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ale takovýto návrh nemá šanci na schválení Parlamentem v současném složení.

Nutnost referenda zdůvodňuje ODS tím, že podmínky fungování eurozóny se od vstupu Česka do Evropské unie výrazně změnily. Argumentuje tím, že neexistoval například žádný Evropský záchranný mechanismus pro země platící eurem, jehož přijetí by pro Česko znamenalo desetimiliardovou pomoc pro zadlužené státy platící eurem.

Kritici včetně náměstka ministra financí Jana Gregora poukazovali na to, že ČR se k přijetí referenda zavázala při vstupu do EU a vyjednání výjimky by znamenalo změnu přístupové smlouvy. Dienstbier mimo jiné uvedl, že by bylo nadbytečné vzhledem k tomu, že ani podle platných pravidel nemůže EU donutit Česko přijmout euro k nějakému konkrétnímu datu.

Pro zavedení eura je kromě vládních stran i prezident Miloš Zeman. Ten loni v září při návštěvě pařížského sídla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) řekl, že doufá, že se Česko rozhodne zavést společnou evropskou měnu v následujících pěti letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy