Senát odloží jednání o obnově nemocenské v prvních dnech

ČTK ČTK
15. 7. 2015 17:52
V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku.
Senát České republiky
Senát České republiky | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát by měl opět odročit schvalování návrhu sociálních demokratů na obnovu vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Podle dnešního doporučení zdravotnického a sociálního výboru by se měl k novele zákoníku práce vrátit nejdřív v listopadu.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) předložil k novele pozměňovací návrh. Její princip nemění, zapracovává jen připomínky legislativců. Někteří senátoři ale poukazovali na to, že text dostali teprve ve středu večer a nestihli si jej prostudovat.

Škromach ve výboru neprosadil doporučení, aby horní komora na schůzi příští týden obnovu vyplácení nemocenské v prvních třech dnech schválila. Tím by Senát poslal novelu jako svou předlohu do legislativního procesu. Ve Sněmovně už přitom leží obdobná norma KSČM. Kabinet se k ní postavil neutrálně, poslanci ji ještě projednávat nezačali.

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy