Valachová nekončí, chce hájit kariérní řád učitelů ve sněmovně. Zeman jí dal 10 dnů na rozmyšlenou

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 31. 5. 2017 15:56
K poslednímu květnu měla ministryně školství Kateřina Valachová obhájit v Senátu kariérní řád a odejít z funkce. Nedojde ani k jednomu. Senátoři vrátili kariérní řád učitelů do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy a ministryně oznámila, že chce hájit kariérní řád. Prezident Miloš Zeman oznámil, že ji odvolá až po svém návratu z Vietnamu, což je 10. června, až poté, co se bude kariérním řádem zabývat sněmovna. Kariérní řád měl učitele rozdělit do tří kategorií, na lepší plat tak mohou dosáhnout rychleji než při současném odměňování podle odučených let.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministryni školství Kateřině Valachové se nepodařilo v Senátu obhájit kariérní řád. Na přímou otázku, zda chce zůstat ministryní školství, odpověděla: "Chci hájit kariérní řád ve sněmovně. Je to poslední krok, s kterým jsem spojila svou demisi." Přestože k poslednímu květnu podala demisi, neodchází. Prezident Miloš Zeman zatím její demisi od premiéra nepřijal.

"Při osobním setkání s paní ministryní jsem jí řekl, že má čas na rozmyšlenou do doby, než se vrátím z Vietnamu a Kazachstánu, což je 10. června," uvedl Zeman. Tedy až poté, co se bude kariérní řád projednávat ve sněmovně. "Má čas zhruba 10 dní," dodal prezident. Podotkl také, že "měnit ministry pět měsíců před volbami je nebetyčná pitomost".

Podle premiéra Sobotky není důvod ke zpožďování výměny v čele ministerstva. "Není důvod měnit cokoliv na rozhodnutí, které bylo učiněno," uvedl. "Pokud jde o kariérní řád, tak má (Valachová) moji podporu, pokud ministerstvo školství doporučí sněmovní verzi, budu se snažit, aby byla schválena sněmovní verze," doplnil předseda vlády.

Senát vrátil kariérní řád Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Ty zvyšují příplatky učitelům za třídnictví z 1500 na 3000 korun, chtějí zrušit ve školách speciální funkce logopeda a odborníka na zrakově postižené děti a také monopol ministerstva školství na vzdělávání učitelů.

"Nemám nic proti školním logopedům, ale přijde mi nefér, že by měli mít speciální příplatky za funkci logopedové či odborníci na děti s vadou zraku, ale odborníci pro děti s vadou sluchu ne. Je to nesystémové," obhajuje svůj pozměňovací návrh senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).  

Poslanecká sněmovna má jednání naplánované na 6. června. Zákon může přijmout buď s pozměňovacími návrhy senátu, nebo odhlasovat sněmovní podobu. V obou případech pak půjde zákon rovnou k podpisu prezidentovi.

Zamítnutí zákona navrhl senátor Michael Canov (SLK). "Myslím si, že mnohem efektivnější než tento zákon by bylo skokové zvýšení platového ohodnocení učitelů, aby se kantorské povolání i z té platové stránky stalo povoláním, po kterém budou lidi toužit. To žádné kariérní stupně nezachrání," uvedl na plénu.

"Standardy učitele jsou velmi obecné, složité a velmi špatně se budou hodnotit. Další připomínky se týkaly centrálního dohledu ministerstva nad učiteli a přibývající administrativy," shrnul hlavní připomínky k zákonu jeho zpravodaj v Senátu Jiří Růžička (TOP 09 a STAN).

"Potřebujeme učitele, kteří se mají možnost soustředit na svou práci, mají takto organizovaný rozvrh, mají dost prostoru a profesně sdílí svou praxi. Ve škole nebo mezi školami, v rámci škol. Bez kariérního řádu učitelů to nezajistíme," reagovala na to ministryně Kateřina Valachová.

Podle kariérního řádu bude každý začínající učitel muset od září letošního roku absolvovat dvouleté adaptační období zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Když uspěje, postoupí do druhé kategorie a stoupne mu plat o dva tisíce korun, průměrně na 24 tisíc korun měsíčně podle toho, jestli učí v mateřské, základní nebo střední škole.

Za začátku mu bude pomáhat takzvaný uvádějící učitel, který za to bude mít příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než roční praxí, kteří automaticky přejdou do druhého stupně.

Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny až v roce 2021. Vynikající učitelé, kteří na ni dosáhnou, si přilepší až o 5000 korun měsíčně. Pro ilustraci: zatímco dnes má učitel základní nebo střední školy po dvaceti letech praxe měsíční plat 26 500 korun, po vstupu do třetího kariérního stupně by nově bral 31 800 korun.

Kritici především z řad pravice jej pokládají za nadbytečný, nové kvalitní učitele podle nich do škol nepřivede.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy