Valachová nekončí, chce hájit kariérní řád učitelů ve sněmovně. Zeman jí dal 10 dnů na rozmyšlenou

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 31. 5. 2017 15:56
K poslednímu květnu měla ministryně školství Kateřina Valachová obhájit v Senátu kariérní řád a odejít z funkce. Nedojde ani k jednomu. Senátoři vrátili kariérní řád učitelů do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy a ministryně oznámila, že chce hájit kariérní řád. Prezident Miloš Zeman oznámil, že ji odvolá až po svém návratu z Vietnamu, což je 10. června, až poté, co se bude kariérním řádem zabývat sněmovna. Kariérní řád měl učitele rozdělit do tří kategorií, na lepší plat tak mohou dosáhnout rychleji než při současném odměňování podle odučených let.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministryni školství Kateřině Valachové se nepodařilo v Senátu obhájit kariérní řád. Na přímou otázku, zda chce zůstat ministryní školství, odpověděla: "Chci hájit kariérní řád ve sněmovně. Je to poslední krok, s kterým jsem spojila svou demisi." Přestože k poslednímu květnu podala demisi, neodchází. Prezident Miloš Zeman zatím její demisi od premiéra nepřijal.

"Při osobním setkání s paní ministryní jsem jí řekl, že má čas na rozmyšlenou do doby, než se vrátím z Vietnamu a Kazachstánu, což je 10. června," uvedl Zeman. Tedy až poté, co se bude kariérní řád projednávat ve sněmovně. "Má čas zhruba 10 dní," dodal prezident. Podotkl také, že "měnit ministry pět měsíců před volbami je nebetyčná pitomost".

Podle premiéra Sobotky není důvod ke zpožďování výměny v čele ministerstva. "Není důvod měnit cokoliv na rozhodnutí, které bylo učiněno," uvedl. "Pokud jde o kariérní řád, tak má (Valachová) moji podporu, pokud ministerstvo školství doporučí sněmovní verzi, budu se snažit, aby byla schválena sněmovní verze," doplnil předseda vlády.

Senát vrátil kariérní řád Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy. Ty zvyšují příplatky učitelům za třídnictví z 1500 na 3000 korun, chtějí zrušit ve školách speciální funkce logopeda a odborníka na zrakově postižené děti a také monopol ministerstva školství na vzdělávání učitelů.

"Nemám nic proti školním logopedům, ale přijde mi nefér, že by měli mít speciální příplatky za funkci logopedové či odborníci na děti s vadou zraku, ale odborníci pro děti s vadou sluchu ne. Je to nesystémové," obhajuje svůj pozměňovací návrh senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).  

Poslanecká sněmovna má jednání naplánované na 6. června. Zákon může přijmout buď s pozměňovacími návrhy senátu, nebo odhlasovat sněmovní podobu. V obou případech pak půjde zákon rovnou k podpisu prezidentovi.

Zamítnutí zákona navrhl senátor Michael Canov (SLK). "Myslím si, že mnohem efektivnější než tento zákon by bylo skokové zvýšení platového ohodnocení učitelů, aby se kantorské povolání i z té platové stránky stalo povoláním, po kterém budou lidi toužit. To žádné kariérní stupně nezachrání," uvedl na plénu.

"Standardy učitele jsou velmi obecné, složité a velmi špatně se budou hodnotit. Další připomínky se týkaly centrálního dohledu ministerstva nad učiteli a přibývající administrativy," shrnul hlavní připomínky k zákonu jeho zpravodaj v Senátu Jiří Růžička (TOP 09 a STAN).

"Potřebujeme učitele, kteří se mají možnost soustředit na svou práci, mají takto organizovaný rozvrh, mají dost prostoru a profesně sdílí svou praxi. Ve škole nebo mezi školami, v rámci škol. Bez kariérního řádu učitelů to nezajistíme," reagovala na to ministryně Kateřina Valachová.

Podle kariérního řádu bude každý začínající učitel muset od září letošního roku absolvovat dvouleté adaptační období zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Když uspěje, postoupí do druhé kategorie a stoupne mu plat o dva tisíce korun, průměrně na 24 tisíc korun měsíčně podle toho, jestli učí v mateřské, základní nebo střední škole.

Za začátku mu bude pomáhat takzvaný uvádějící učitel, který za to bude mít příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než roční praxí, kteří automaticky přejdou do druhého stupně.

Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny až v roce 2021. Vynikající učitelé, kteří na ni dosáhnou, si přilepší až o 5000 korun měsíčně. Pro ilustraci: zatímco dnes má učitel základní nebo střední školy po dvaceti letech praxe měsíční plat 26 500 korun, po vstupu do třetího kariérního stupně by nově bral 31 800 korun.

Kritici především z řad pravice jej pokládají za nadbytečný, nové kvalitní učitele podle nich do škol nepřivede.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy