Senát navrhl vyznamenat 15 lidí. Také Chamberlainova ministra, jenž odmítl "Mnichov"

ČTK ČTK
22. 7. 2021 15:21
Senát na státní vyznamenání letos navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi patnáct osobností, což je zhruba poloviční počet v porovnání s loňským rokem. Mezi kandidáty, které horní komora ve čtvrtek schválila, patří zejména váleční veteráni, ale také zakladatelé pardubické Aviatické pouti nebo prvorepubliková senátorka a bojovnice za ženská práva Františka Plamínková, kterou zavraždili nacisti.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019. | Foto: Jakub Plíhal

Jediným zahraničním kandidátem je britský diplomat Alfred Duff Cooper, jediný člen vlády britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody o postoupení českého pohraničí nacistickému Německu.

Nominovaný legionář a generál Karel Lukas působil za druhé světové války v odbojové skupině Obrana národa a zapojil se do bojů v severní Africe. Rok po komunistickém převratu byl zatčen a umučen ve vězení na Pankráci. Stejně jako Duff Cooper, první velitel 310. stíhací perutě RAF Alexandr Hess a organizátorka československého a mezinárodního ženského hnutí Plamínková, která byla popravena roku 1942 během heydrichiády, byl Lukas navržen na Řád bílého lva.

Řád TGM by si podle senátorů zasloužil prvorepublikový sociálnědemokratický poslanec Robert Klein, který zahynul v roce 1941 v koncentračním táboře Buchenwald. Na medaili Za hrdinství byli navrženi člen Nuselské policejní odbojové skupiny Silvestr Kmínek, který po zatčení zahynul v roce 1942 v koncentračním táboře Osvětim, a legionář a člen odbojové skupiny Obrana národa František Šramprech, který byl téhož roku také popraven za heydrichiády.

Novodobým válečným veteránem je generál Karel Blahna, který byl prvním velitelem československého praporu mírových sil OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. Nominován byl na medaili Za zásluhy stejně jako veterán z druhé světové války Jan Horal, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, geograf a hydrolog Bohumír Janský, právník a spisovatel Jan Kux a zakladatelka libereckého dětského sboru Severáček Jiřina Uherková. Medaili by podle senátorů měli dostat také Josef Hadinec a Jaroslav Janda, zakladatelé Aviatické pouti na připomínku historického letu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy před 110 lety.

Loni Senát navrhl na vyznamenání 32 osobností, mimo jiné předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad loni v říjnu oznámil, že Zeman se rozhodl této nominaci vyhovět. Kvůli koronavirové epidemii se ceremoniál loni neuskutečnil. Letos v únoru prezident oznámil, že Rychetskému řád neudělí kvůli zrušení části zákona o volbách do sněmovny. Ostatním senátním návrhům prezident loni nevyhověl.

Vztahy mezi Hradem a Senátem v minulém roce výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. S cestou nesouhlasil ani Zeman.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy