Senát navrhl koho vyznamenat, je mezi nimi i Kaplický

Simona Holecová
18. 6. 2009 21:50
Senátoři posílají prezidentovi návrh se sedmadvaceti jmény

Praha - Senátoři ve čtvrtek schválili seznam sedmadvaceti osobností, které by podle nich měly získat nejvyšší státní ocenění.

Kromě válečných veteránů, vědců a pedagogů je mezi nimi i zesnulý architekt Jan Kaplický nebo rovněž zesnulý bývalý prezident Rakouska Thomas Klestil.

Návrh na vyznamenání nyní poputuje do prezidentské kanceláře. Tam posléze dorazí i další soupiska, již navrhnou poslanci. A třetí od vlády. Hlava státu si ovšem může vybrat i vlastní kandidáty a návrhy zákonodárců pro ni nejsou závazné. Vyznamenání se propůjčují tradičně o výročí republiky 28. října.

Koho letos senátoři navrhují?

Foto: Aktuálně.cz

 plk.v.v. Emil Boček - Řád Bílého lva
Emil Boček je držitelem 2 válečných křížů a dalších československých vyznamenání, také ale řady britských. Utekl balkánskou cestou přes Maďarsko, Jugoslavii, Turecko do Bejrutu a odtud do Anglie. Zde létal u 312 a později u 310 stíhací perutě. Po válce pracoval až do důchodu ve výzkumném ústavu. Dodnes je aktivně činný v různých spolcích.
 plk. Otakar Černý - Řád Bílého lva III. třídy
Otakar Černý již jako dvacetiletý stál před zásadním rozhodnutím. Odešel do Polska a odtud se přes Francii dostal do Anglie. Bojoval jako člen bombardovací perutě, 2x byli sestřeleni a dostali se do zajetí. Dvakrát unikl smrti. V srpnu 1945 se s anglickou manželkou vrátil do vlasti, ale při čistkách byl spolu s dalšími odsouzen k těžkému žaláři. Odtud se mu podařilo uniknout přes Německo do Anglie k rodině. V Anglii následně pracoval ve službách RAF do r. 1955, později se stal elektronickým odborníkem. Dnes žije v Cambridge; je stále členem Konfederace politických vězňů ČR. V letošním roce oslaví své 90 narozeniny a ocenění by bylo vynikajícím dárkem.
 plk.v.v. Imrich Gablech - Řád Bílého lva
Imrich Gablech je držitelem řady vyznamenání našich, polských, britských i ruských. Po okupaci přeletěl do Polska a padl do rukou Sovětů, kteří ho drželi ve vězení. Teprve po dlouhých útrapách se dostal do Anglie a stal se velitelem pozemního provozu letiště Manson. Po návratu do vlasti byl vyhozen z armády, byl pak velitelem letiště v Havlíčkově Brodě rehabilitace se dočkal až v r. 1993.
 plk.v.v. Jaroslav Hofrichter - Řád Bílého lva
Jaroslav Hofrichter je nositelem 3 válečných křížů a pěti dalších spojeneckých vyznamenání. Utekl přes Maďarsko, Jugoslavii, Blízký východ a pak okolo Afriky do Skotska. Byl u 311. bombardovací perutě. Po návratu do vlasti byl členem vládní letky, ale krátce na to byl z armády vyhozen a pracoval v dolech a hutích.V r. 1965 byl částečně rehabilitován, plně rehabilitován byl až v r 1989, kdy byl také povýšen na plukovníka.
 Dr. Thomas Klestil - Řád Bílého lva I. třídy in memoriam
Dr. Thomas Klestil v r. 1957 úspěšně dokončil studium na Vysoké škole mezinárodního obchodu a poté svou profesní kariéru zasvětil státní službě. Působí na OECD v Paříži, pak je obchodním atašé v New Yorku odkud nastupuje na post tajemníka spolkového kancléře dr. Klause. Díky jeho úsilí v r. 1974 přesídlila řada organizací a agencií OSN do Vídně. V roce 1978 se stává velvyslancem Rakouska při OSN, v r. 1982 je velvyslancem Rakouska v USA. V r. 1992 úspěšně kandiduje na pozici prezidenta, tuto funkci obhájil i v r. 1998.
K ČR měl velmi přátelský vztah, což dal vícekráte najevo. Spolu s prezidenty ČR, Německa a Maďarska stál u zrodu pravidelných setkání středoevropských prezidentů.
 divizní generál Ondřej Mézl - Řád Bílého lva in memoriam
Ondřej Mézl byl v legiích v Rusku, zúčastnil se bitev u Zborova, Bachmače a dalších. Do vlasti se vrátil v hodnosti podplukovníka a působil v různých velitelských funkcích, na konec jako velitel armádního sboru v Košicích, kde organizoval odsun armády i civilistů z jižních oblastí zabraných Maďarskem. V r. 1939 odchází do zahraničí a stává se velitelem Československých jednotek na Blízkém a středním východě pod jménem Andrej Gak. Později byl styčným důstojníkem Československých jednotek ve štábu generála Eisehowera. Jeho manželka byla za války vězněna v koncentračním táboře, v r. 1948 emigroval, v roce 1968 zemřel. Jeho dvě dcery dodnes žijí v USA.

 

Foto: Aktuálně.cz

 Anděla Dvořáková - Řád TGM II. třídy
Paní Anděla Dvořáková je významnou představitelkou a reprezentantkou konkrétních odbojových Sdružení - domácího odboje a partyzánů, Českého národního povstání, politických vězňů a pozůstalých, zahraničních vojáků 2. světové války. Do Českého svazu bojovníků za svobodu vstoupila již v r. 1946, prošla všemi funkcemi po svém zvolení do čela ČSBS všechny funkce opustila. Aktivně působí na spolupráci s odbojáři ve světě Udržuje kontakty s mezinárodními organizacemi účastníků války. Aktivně podporuje činnost našich členů v Mezinárodních výborech koncentračních táborů. Její dlouholetá práce přispívá k vlastenecké výchově nových generací.
 Josefina Napravilová - Řád TGM 
Paní Josefina Napravilová za pražského květnového povstání pomáhala ošetřovat raněné. V dalších květnových dnech pracovala ve stanici Červeného kříže, kam přicházeli také lidé shánějící zprávy o svých příbuzných a hlavně dětech. Začala se o osudy dětí zajímat a vyhledávala české děti po celé Evropě. Podařilo se jí vypátrat 40 českých dětí. Spolupracovala i s lidickými ženami na hledání dětí z Lidic. Po převratu žila ve Vídni se svým manželem a když umřel přestěhovala se do Kanady.V r. 1994 se vrátila do vlasti a žije v Bechyni.
 plk. Květoslav Prokeš - Řád TGM in memoriam
Květoslav Prokeš složil maturitu a stal se žákem vojenské akademie. Jako důstojnický čekatel byl poslán na 3 roky do Francie. Během okupace se zapojil do odboje a aby se vyhnul zatčení odjel do Maďarska, kde byl zatčen a vězněn, ale po 4 měsících se mu podařilo uprchnout do Jugoslavie a pak přes Francii do Anglie. Bojoval s jednotkami svobodných Francouzů, pak ve Spojenecké vojenské misi, v březnu 1945 se připojil k československým jednotkám v Košicích. V r. 1949 byl zatčen a obviněn z přípravy ozbrojeného protistátního puče a odsouzen k trestu smrti. V listopadu 1949 byl na Pankráci popraven.
 Josef Sousedík - Řád TGM in memoriam
Josef Sousedík byl horlivým zastáncem masarykovských ideí demokracie a humanity. Byl na ruské i na italské frontě, pak hájil Slovensko proti Maďarům. Dlouhá léta byl starostou Vsetína a za jeho působení došlo k nebývalému rozvoji města. Měl i svoji elektrotechnickou továrnu, kde úspěšně prezentoval své vynálezy a patenty v tomto oboru. Za války se zapojil do protinacistického odboje, byl několikrát zatčen a vězněn, vždy se mu podařilo vrátit se zpět. Při posledním zatčení v r. 1944 byl vyslýchán nelidským způsobem a posléze zastřelen.
 RNDr. Josef Veverka - Řád TGM in memoriam
Josef Veverka vždy zastával ideály svobody a humanity. V roce 1940 byl poprvé zatčen při distribuci protinacistických letáků a byl odsouzena na 2 roky.. Pak byl vězněn ještě v letech 1944-1945. V letech 1945-48 byl poslancem Národního shromáždění, v r. 1949 internován v pracovním táboře, v r. 1950 zatčen a odsouzen na 12 let vězení. V novém procesu v r, 1954 byl odsouzen na doživotí. Z vězení byl propuštěn v r. 1964 až po intervenci Labour Party. Výrazně se angažoval v r. 1968, kdy stál v ;čele K 231 a aktivní byl i v& KANu.
Za celoživotní neohrožené demokratické postoje a dlouholeté věznění z politických důvodů je navrhován na státní vyznamenání.

 

Foto: Aktuálně.cz

plk.v.v. Josef Bernat - Medaile Za hrdinství in memoriam
Josef Bernat patřil k nejvýznamnějším čs bombardovacím letcům ve Velké Britanii. S okupací vlasti se nesmířil a přes Polsko a Francii se dostal k 311. bombardovací peruti. Po dovršení předepsaného turnusu působil jako inspektor v Anglii i v Kanadě. V protektorátu jeho rodina byla internována ve Svatobořicích. Po válce se vrátil s celou rodinou do republiky a stal se důstojníkem z povolání. Po nástupu komunizmu emigroval v letadle Dakota a umožnil odlet ještě 21 dalším osobám.
MUDr. Václav Provazník - Medaile Za hrdinství in memoriam
MUDr. Václav Provazník byl v letech 1941 - 1945 členem ilegální odbojové skupiny "Tajemník" a v jejím rámci se také zúčastnil ozbrojeného povstání v Praze na Letné ve dnech 5.-10. května 1945. Tehdy npor. zdravotnictva MUDr. Václav Provazník byl velitelem lékařské pohotovosti protiletecké obrany Velké Prahy a během bojů za osvobození nasadil do akcí všech svých asi 70 mužů na stanovišti v Praze 7. V budově reálky zajistil zřízení obvaziště a improvizované polní nemocnice, kde byli také ošetřováni i navrátilci z koncentračních a pracovních táborů. Dne 6. května ošetřil a osobně předal syna velícího generála německých branných sil Toussainta, který byl pověřen vyjednáváním a kterého osobně odvezl na velitelství pražského odboje. Tím také přispěl k jednání o kapitulaci, kterou generál Toussaint složil do rukou generála Kutlvašra. Ještě v dubnu byl velitelem zdravotní pohotovostní jednotky na Holešovickém nádraží, kde pod jeho velením bylo zachráněno na 800 vězňů všech možných národností. 3.6.1948 byl zatčen a koncem roku odsouzen pro trestný čin spoluviny na trestném činu úkladů o republiku nejprve k trestu smrti, pak na doživotí a později byl trest změněn na 25 let. Na amnestii byl propuštěn po 12 letech. V r. 1978 zemřel a nedožil se ani morálního zadostiučinění, rehabilitován byl až v r. 1990. Během života prokázal hrdinství v boji i při záchraně lidských životů.

 

Foto: Aktuálně.cz

prof. PhDr. Růžena Dostálová, CSc - Medaile Za zásluhy
Paní Růžena Dostálová je filoložka-grecistka, papyroložka a literární historička.Badatelskou pozornost věnovala především byzantské kultuře, v níž vidí dědičku klasického Řecka O tom svědčí i její souborné dílo Byzantská vzdělanost. Proto se také rozhodující měrou zasloužila o zavedení novořeckých studií i na universitě Karlově. Významné jsou její konkrétní monografie a učebnice. Kulturní přínos spočívá především v populárně vědeckých pracích, při nichž prokázala mimořádnou organizační schopnost a vlohy pro týmovou spolupráci. Z bezprostředního kulturního hlediska jsou zásadním přínosem její studie o novořecké literatuře, také i to že spolu s dr. Sgurdeu z Řecka napsala první českou učebnici novořečtiny. Za překlady z novořečtiny ji Řecká republika udělila zlatou medaili.
 Ing. Jan Havelka - Medaile Za zásluhy
Jan Havelka vystudoval ČVUT a pracoval jako inženýr silnoproudé elektroniky. V letech 1992-2000 byl členem představenstva Hospodářské komory ČR, byl také členem vědecké rady NTM a předsedou Asociace strojních inženýrů. S turistikou začal od mládí a když skončil aktivní sportovní činnost věnoval se různým funkcím v tehdejším Svazu turistiky a organizoval stovky turistických akcí. Spolu s dalšími obnovil činnost Klubu českých turistů a stal se místopředsedou a o rok později předsedou. Je hlavním organizátorem Muzea turistiky, které bylo otevřeno v r. 2006. V r. 1997 byl zvolen prezidentem Evropské asociace turistických klubů, kde byl v r. 2001 znovuzvolen, stejně tak i v r. 2005 Významnou měrou přispěl k založení nové tradice - hvězdicového štafetového pochodu EURORANDO, který se po 5 letech opakuje. Hlavní část druhého pochodu se uskutečnila v Českých Budějovicích. Zásluhou ing. Havelky je KČT opět uznávanou společenskou organizací doma i v zahraničí a přispívá k propagaci krás naší vlasti.
prof. MUDr. Stanislav Hrubý, DrSc - Medaile Za zásluhy
Stanislav Hrubý je jedním ze zakladatelů oboru hygiena výživy a zároveň je zakladatelem významné části tohoto oboru - mikrobiologie v hygieně výživy. Jako první v ČR se začal vědecky zabývat problematikou, funkcí a významem mikroflory trávícího ústrojí člověka. Je iniciátorem a zakladatelem systému poraden správné výživy, pro něž vyškolil mnoho desítek odborníků a přispěl tak podstatným způsobem k modernizaci vědy o výživě člověka. Celý svůj život se zabýval výchovou mladých lékařů a to na nejrůznějších úrovních. Dlouhodobě působil jako prorektor fakulty a to byl nestraníkem. Publikoval celou řadu odborných publikací, pracoval jako člen mnoha zkušebních komisí. Za mimořádný přínos k rozvoji vědy byl jmenován Čestným členem České akademie zemědělských věd, Čestným členem Společnosti hygieny a komunitní mediciny a také Čestným členem Společnosti pro výživu.
Jan Kaplický - Medaile za zásluhy in memoriam
Jan Kaplický se narodil v Praze do umělecké rodiny. V roce 1968 emigroval do Velké Británie, kde v podstatě žil dodnes. Stal se představitelem high-tech architektury, on sám svůj styl nazývá organický modernismus. Jeho architektonické skvosty si můžeme prohlédnout po celé Evropě, ale i v Americe a Asii. V devadesátých letech se podařilo jeho společnosti získat Stirlingovu cenu za architekturu. V poslední době zaujal světovou veřejnost stavbou obchodního domu v Birminghamu a stavbou na londýnském kriketovém stadionu. Realizace projektu Future systems na muzeum Maserati je plánována na rok 2009.
plk. Václav Koutník - Medaile Za zásluhy in memoriam
Václav Koutník vystudoval úspěšně základní školy, na závěr v letech 1931-4 Vysokou školu válečnou. V r. 1939 emigroval a pracoval na odboru vojenské propagandy. V březnu 1944 byl jmenován prezidentem republiky do vládní delegace pro činnost na osvobozeném území. Při služební cestě v rámci této komise zemřel.
prof. RNDr. Jiří Krupička - Medaile Za zásluhy
Jiří Krupička je český geolog, esejista, exulant a emeritní profesor University of Alberta v Edmontonu. Je to mimořádná osobnost, která v sobě spojuje špičkovou vědeckou odbornost a mimořádný morální kredit. Tyto vlastnosti jsou navíc doplněny o stálé aktivity v oblasti veřejného života. V r. 1950 za pokus poslat knihu do zahraničí byl odsouzen na 16 let. V r 1960 byl propuštěn, pak se stal aktivním účastníkem Pražského jara a po sovětské okupaci emigroval do Kanady. Jeho vědomosti soustředil do desítek publikací. V letošním roce se dožívá 90 let.
prof. MUDr. Karel Lewit, DrSc - Medaile za zásluhy
Karel Lewit je jednou z nejvýznamnějších osobností české i mezinárodní mediciny v oboru rehabilitační lékařství. Je považován za zakladatele moderní funkční diagnostiky a myoskeletální medicíny. V r. 1968 byl navržen na profesuru, titul mu byl udělen až v r. 1990. Za svůj přínos získal i řadu významných ocenění, mezi které patří i čestný doktorát univerzity v Lodži. Je také čestným členem Mezinárodní federace myoskeletální mediciny - FIMM. Významnou úlohu sehrál také v oblasti školství. Ve svých 92 letech se nejenže stará o své pacienty, ale neustále se podílí na vzdělání lékařů a fyzioterapeutů. Za války bojoval ve Francii a Anglii.
Karel Nigrin - Medaile Za zásluhy in memoriam
Karel Nigrin vystudoval v Benešově, kde se aktivně zúčastnil kulturního dění. V r. 1939 organizoval pomoc studentům při přechodu státní hranice. Byl zatčen a uvězněn   , následně odsouzen k trestu smrti. Za pomoci přátel se mu podařilo uprchnout přes Jugoslavii, Libanon, Francii do Anglie. Stává se pracovníkem československé vlády v Londýně a po návratu domů pracuje na ministerstvu zahraničního obchodu. Po komunistickém puči je propuštěn a zapojuje se do odboje. V únoru 1949 je zatčen a odsouzen k trestu smrti, který byl později změněn na doživotí. Nakonec byl ve vězení 17 let. V r. 1968 byl opět aktivní a založil K 231, jehož se stal předsedou. Zemřel v r. 1982. Celý svůj život věnoval boji proti nespravedlnosti, zlu a násilí, bez ohledu na sebe či svou rodinu
Dr. Jan Petřík - Medaile Za zásluhy II. stupně
Dr. Petřík se narodil v r. 1922 ve Vídni a navštěvoval jak českou obecnou školu, tak i českou reálku, kde v r. 1940 maturoval. Dlouhá léta zastával funkci předsedy rodičovské rady na české reálce. Po válce dokončil započaté studium mediciny a později měl také svou ordinaci, která byla určena zejména pro české krajany. Jan Petřík je již více než 50 let aktivní v české menšině, zastával i funkci místostarosty Sokolské župy  a od r. 1926 se účastnil všech Všesokolských sletů. Mimo mnohých českých aktivit je i členem Rakousko - české společnosti
prof. MUDr. Alexander Schirger - Medaile Za zásluhy I. stupně
Alexander Schirger se narodil v Praze, ale zakrátko jeho rodiče emigrovali do USA. Po smrti rodičů v r. 1936 se vrátil do Prahy, kdy vystudoval klasické gymnazium a po válce Lékařskou fakultu. Začal pracovat v nemocnici v Táboře, to se ale nelíbilo a v r 1951 musel opustit republiku. V USA nastoupil stáž na Mayo Clinic a zůstal až do r. 1959. O jeho vědeckém věhlasu svědčí i to, že byl dlouhá léta prezidentem Mezinárodní angiologické společnosti. Je členem 16 význačných amerických a mezinárodních společností. Publikoval na 150 vědeckých prací. Díky pomoci dr. Schirgera bylo na stáži na Mayo Clinic již 61 našich studentů. Udržuje velmi časté přátelské styky s naší republikou, mimo jiné se zasloužil o vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně - ICRC Brno.
Ing. Mgr. Jana Slánská - Medaile Za zásluhy
Paní Jana Slánská s uměleckým jménem Kristina Vlachová je nezávislou novinářkou a režisérkou dokumentárních filmů. V čase normalizace byla zbavena možnosti svobodné volby, neponížila se, aby za cenu morálních kompromisů mohla dál dělat svou milovanou práci. Po listopadu 1989 se systematicky věnuje mapování zločinů komunistického režimu a v desítkách dokumentárních filmů a televizních pořadů přispívá k zachování národní paměti a odhalování pravdy o zločinech a zvůli totalitního Československa. Úzce spolupracuje s PSPD a RZ ČT na programech Nadoraz, Klekánice, Tady a teď, Fakta a s Radiem Svobodná Evropa. V letech 1992-6 byla také členkou Rady Českého rozhlasu.
Emil Šlusař - Medaile Za Zásluhy
Emil Šlusař v době německé okupace organizoval peněžní sbírky pro rodiny, jejichž živitelé byli v koncentrácích. V srpnu r. 1948 byl zatčen, protože se zapletl do letákové aféry. Byl odsouzen na vlastizradu na 8 let. V červenci 1952 se jeho zdravotní stav prudce zhoršil a byl zažádáno o přerušení trestu. Tomu bylo vyhověno, až když bylo pozdě. Otec byl rodině vydán a zakrátko nato zemřel.
Mirek Smíšek - Medaile Za zásluhy II. stupně
Mirek Smíšek se narodil v r. 1925nedaleko Kladna. Navštěvoval gymnázium a tam se seznámil se svým životním přítelem Štefánkem. Spolu se zapojili do odbojové činnosti a v r. 1943 odchází do Anglie. Po válce se vrací, ale již v r. 1948 jsou na cestě do Australie. Zde se začal zabývat keramikou a brát ji jako umění. Studoval ji jak v Australii, tak v Anglii, tak i v Japonsku. Dostal nabídku šéfa cihelny na Novém Zélandě a stal se z něj první keramik - umělec na Novém Zelandě. Hlavní jeho doménou jsou keramika a porcelán se solnou glazurou. Vystavuje na mnoha místech na světě a získal již mnohá ocenění. Je např. držitelem Řádu britské legie a řady novozélandských vyznamenání.
PhDr. Anežka Vidmanová, CSc. - Medaile Za zásluhy
Dr. Anežka Vidmanová je naší přední znalkyní latinsky psané literatury středověku. Po celý dosavadní tvůrčí život se věnovala zejména studiu latinsky psané české literatury, čímž značně obohatila znalost staršího českého písemnictví a antické tradice v české kultuře. Předmětem jejího úsilí je rovněž středověká literatura evropská a i zde si získala mezinárodní věhlas. Její zvláštní zásluhou je ediční zpřístupnění několika svazků díla M. Jana Husa. Je možno říci, že Anežka Vidmanová se svou neúnavnou péčí o evropské kořeny naší kultury a české kořeny evropské kultury výrazným způsobem zasloužila o Českou republiku.
 

Právě se děje

Další zprávy