Senát bude pestřejší, ale zásadní revoluci nečekejte

Jan Němec Jan Němec
21. 10. 2012 11:00
Kromě nezávislých se v Senátu zachytili drápkem piráti i Ostravak
Úspěšný Michálek: za lidovce, zelené a piráty.
Úspěšný Michálek: za lidovce, zelené a piráty. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát bude barevně pestřejší, i tak mu ale budou dál dominovat zavedené parlamentní strany.

Pomineme-li silnou převahu ČSSD i početní oslabení ODS, pak tyto dvě strany budou dál hrát prim.

Nově ovšem mezi senátory zasednou i kandidát České pirátské strany či hnutí Ostravak, a zapomenout nemůžeme ani na solitéry Tomia Okamuru a Jana Velebu.

Senát byl už v minulých volebních obdobích pestřejší než sněmovna, vždy šlo ale o jednotlivce.

Příklad Fischera varuje

V posledních dvou letech sice narostl hlouček nezařazených až na sedm, i ti se ale rekrutovali hlavně z řad tradičních stran: část nezařazených byli komunisté, kteří neměli dost senátorů na vlastní klub, nebo odpadlíci od ČSSD a ODS.

Už v předchozích obdobích se do Senátu také dostávali nezávislí kandidáti. S velkým očekáváním do něj například vstoupil podnikatel v cestovním ruchu Václav Fischer, po šesti letech zjistil a přiznal, že jako solitér neměl příliš šancí cokoliv prosadit.

Podobný osud by mohl čekat Leopolda Sulovského (Ostravak) nebo oba nezávislé - Jana Velebu a Tomia Okamuru.

Solitéři versus kluby

Poslední jmenovaný se ale přece jen trochu vymyká: vlastní kandidaturu do Senátu bral jako odrazový můstek pro kandidaturu na prezidenta.

A také Libor Michálek, známý z kauzy exministra Pavla Drobila. Kandidát poněkud bizarní koalice lidovců, zelených a pirátů.

Celkově ale noví senátoři-solitéři zatím neodpovídají jednoznačně na dotazy, zda vstoupí do nějakého senátorského klubu, případně do kterého.

U Tomia Okamury, který před volbami sháněl podporu prakticky napříč celým politickým spektrem, se to nedá odhadnout vůbec.

Nezařazenými nadále zůstanou komunisté.

Největší problém? Pro ODS

Tradiční strany ale ztrácejí, což je trend voleb dlouhodobě. Ať už ve prospěch nových stran, jako v posledních sněmovních volbách v roce 2010, nebo ve prospěch nezávislých kandidátů nebo kandidátů malých a netradičních stran typu pirátů.

Týká se to i vítězné ČSSD, ale ještě citelněji to pocítila ODS. Její senátorský klub se smrskl na historicky nejmenší - v horní komoře bude mít pouhých 15 křesel.

Prohlédněte si, jak to vypadalo ve volebních štábech

Předseda strany Petr Nečas už prohlásil, že se musí změnit politika ODS, na dotaz ale odmítl být konkrétnější: "Představu mám, seznámím s ní delegáty kongresu ODS."

Bude mít šanci už za dva týdny - a na kongresu bude muset obhájit i své křeslo.

Zatímco Petr Nečas by podle informací Aktuálně.cz rád odložil hlasování o daňových změnách ve sněmovně až za kongres ODS, tzv. "rebelové" budou zřejmě prosazovat, aby poslanci rozhodli už v příštích čtrnácti dnech.

Pokud změna daní, se kterou vláda spojila svou existenci, neprojde, bude muset obhajovat špatné výsledky voleb premiér v demisi.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy