Selhání české justice, vzkázal Štrasburk. Doživotní trest pro Tempela přezkoumá soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2021 17:53
Robert Tempel si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku z roku 2001. Plzeňský krajský soud ho přitom obvinění čtyřikrát zprostil, verdikt však čtyřikrát zrušil pražský vrchní soud. Rozhodnutí o případu nakonec přeložil ke krajskému soudu v Praze. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku to označil za selhání české justice, případ tak české soudy musí znovu projednat.
Robert Tempel
Robert Tempel | Foto: ČTK

Podle advokáta nejsou splněny podmínky pro další držení Tempela ve vězení. Na nový proces by podle něj měl čekat na svobodě.

"Podáme potřebná podání k příslušným soudům tak, aby byl vydán příkaz k propuštění pana Tempela," řekl advokát Jakub Kříž. Návrh na případnou vazbu by muselo podat státní zastupitelství. "Z naší strany mohu říct pouze to, že věc se vrací k Vrchnímu soudu v Praze, který musí učinit všechny nezbytné kroky," uvedl ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Vrchní soud v Praze v Tempelově kauze "popřel základní zásady trestního procesu", řekl Ústavní soud (ÚS). Doživotní trest je zrušený, vrchní soud rozhodne znovu.

Tempel vinu popíral. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Na ÚS se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní musel rozhodovat znovu.

Plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková uvedla, že Krajské státní zastupitelství v Plzni není v současném stadiu řízení oprávněno činit žádné úkony. "Po seznámení se s příslušným nálezem ÚS, který nám nebyl dosud doručen, uvádím, že se věc nachází ve stadiu po vyhlášení zprošťujícího rozsudku Krajského soudu v Plzni, a o podaném odvolání Krajského státního zastupitelství v Plzni ze dne 20. dubna 2007 bude rozhodovat Vrchní soud v Praze," řekla.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za "významné selhání justice" při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy. 

Ústavní soud ve čtvrtek vrátil kauzu právě do fáze odvolacího řízení před přeložením z Plzně do Prahy, justice by měla znovu rozhodovat o odvolání státního zastupitelství proti nepravomocnému čtvrtému zprošťujícímu rozsudku. Doživotní trest je tedy v tuto chvíli zrušený.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400.000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil. Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci. Doživotí dostal Tempel jako souhrnný trest za vraždy a za dvě předchozí loupeže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy