Šéfžalobce Erazím vyřizoval kauzu Čapí hnízdo na dovolené, celý spis nečetl

Jan Horák Jan Horák
13. 9. 2019 16:19
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí svého profesního života neučinil šéf pražských městských žalobců Martin Erazím za pracovním stolem. Zda pošle premiéra Andreje Babiše a další obviněné v kauze Čapí hnízdo k soudu, zvažoval na dovolené. Nakonec dal za pravdu dozorujícímu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi a jeho závěr o zastavení trestního stíhání potvrdil. Verdikt může být pravomocný v úterý.
Trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo je zastavené.
Trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo je zastavené. | Foto: Jakub Plíhal

"Jak to bývá u státního zástupce, který vykonává vedoucí funkci, dovolená je sice dobrým benefitem, ale pokud se ukáže okolnost, která vyžaduje jeho zapojení do chodu úřadu, musí dát přednost zapojení do chodu úřadu před volným časem," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle informací Aktuálně.cz pobývá Erazím v současnosti v zahraničí, v úřadu bude v pondělí.

Šéfžalobce Erazím nemusel mít celý spis o 23 tisících stránkách s sebou, minimálně pražští státní zástupci mají do informačních systémů dálkový přístup. Právě tímto způsobem za svůj úřad s konečnou platností rozhodl, že v kauze možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo nikdo z obviněných v čele s premiérem Andrejem Babišem před soudem nestane.

Zatímco Šarochovo usnesení o zastavení trestního stíhání čítá 90 stránek, Erazímův verdikt formální podobu nemá. Žádné písemné odůvodnění nevypracoval. "Vedoucí státní zástupce v rámci aprobačního procesu nevydává vlastní rozhodnutí, jediným autorem rozhodnutí v této trestní věci je pan doktor Šaroch," vysvětlil mluvčí.

V praxi to znamená, že když se Erazím rozhodl postavit za svého podřízeného, dal pouze pokyn, aby se usnesení o zastavení stíhání rozeslalo aktérům případu. "Mohl do toho zasahovat v rámci stylistických či gramatických úprav, takže to prošlo minimálně takovouto kontrolou. Ale po obsahové stránce je to tak, jak to napsal dozorový státní zástupce Šaroch," doplnil Cimbala.

Stránku od stránky nečetl

První muž pražských městských žalobců nečetl celý spis. V první řadě prostudoval Šarochovo usnesení, především na něm postavil svůj závěr. "Pokud tam zjistí drobnosti, tak se seznámí s částmi spisu, které těmto drobnostem odpovídají," podotýká Cimbala. "Jestli tedy procházel spis, tak to bylo v rámci dohledávání informací, ale že by četl stránku od stránky, to můžeme vyloučit," dodal.

Cimbala upozorňuje, že každé rozhodnutí, jako je Šarochovo o zbavení obvinění Babiše a dalších, má obstát samo o sobě. Musí z něj být zřejmé, čím se dozorující žalobce řídil. Proto bylo základem pro Erazímův ortel. Vedoucí státní zástupce v rámci aprobačního procesu prochází kompletní spis výjimečně. "Děje se v tak v případech, pokud by takové rozhodnutí bylo zcela nekvalitní," říká Cimbala.

Dozorující státní zástupce kauzy Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch.
Dozorující státní zástupce kauzy Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch. | Foto: ČTK

Zda se šéfžalobce Erazím během zvažování finálního verdiktu radil se samotným Šarochem, není jasné. Mluvčí Cimbala takovou informaci nemá. Říká však, že v takových případech je konzultace běžná. "Pokud by vedoucí státní zástupce došel k nějaké otázce, kterou by potřeboval vysvětlit, tak se může zeptat. Dozorový státní zástupce má povinnost, aby své názory dostatečně odůvodňoval," vysvětluje Cimbala.

V úterý může být rozhodnutí pravomocné

Podle informací deníku Aktuálně.cz si Erazím převzal Šarochovo rozhodnutí už v pátek 30. srpna, kdy ho odpoledne dozorující státní zástupce uložil do informačního systému. Jeho studiem následně strávil Erazím necelé dva týdny. Který den ho přijal za své, lze jen hádat. Každopádně tiskovou zprávu o potvrzení zastavení stíhání začal připravovat mluvčí Cimbala v pátek ráno.

První verzi napsal Erazím. Mluvčí s ním byl ohledně jejího obsahu v kontaktu, podobu tiskového vyjádření probíral i se Šarochem. "V pátek během dopoledne následovaly administrativní postupy v rámci odeslání rozhodnutí dotčeným osobám. Informaci o tom, že bylo rozesláno, jsem obdržel dnes kolem půl jedenácté a následně jsem inicioval vystavení tiskové zprávy," uvedl Cimbala.

Nasazení šéfžalobce Erazíma o dovolené interpretuje mluvčí tak, že dostál svému slovu, že kauzu vyřídí bezodkladně. "Řekl, že tomu podřídí veškerý volný čas, tak se stalo," uvedl. Třídenní lhůta, na jejímž konci se stane rozhodnutí o zastavení stíhání pravomocné, startuje ve chvíli, kdy všichni aktéři případu včetně premiéra potvrdí jeho příjem. Podle mluvčího by mohlo být pravomocné v úterý.

Pro státní zastupitelství tím ale příběh Čapího hnízda nekončí. Jakmile bude verdikt pravomocný, spis obratem poputuje na Nejvyšší státní zastupitelství. Teprve jeho šéf Pavel Zeman s konečnou platností může kauzu uzavřít. Poté, co se mu dostanou podklady do ruky, má na definitivní verdikt tři měsíce.

Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše může otřást politickou scénou. Pro Evropskou unii je tento případ mrtvý, peníze jsme vrátili, říká Spurný. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy