Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl školil komentátora rozhlasu. Sám popletl ministry

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 12. 5. 2019 18:49
Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl se v nedělním pořadu Partie na televizi Prima snažil dokázat, že má komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko špatnou paměť, řídí se jen emocemi a argumentuje lží. Stejně jako to podle Plesla dělají lidé demonstrující v pražských ulicích proti posledním krokům premiéra Andreje Babiše. Byl to však sám šéfredaktor MF DNES, kdo si při argumentaci popletl ministry spravedlnosti, přestože z krátké paměti vinil Kubička. Za svou chybu se v neděli odpoledne omluvil.
Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl
Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl | Foto: Aktuálně.cz

Debata novinářů v pořadu Partie se točila kolem otázky, zda je v politice běžné, že premiér jmenuje za hnutí ANO ministryní spravedlnosti Marii Benešovou, která ještě před několika lety seděla v Poslanecké sněmovně za jinou stranu, konkrétně za ČSSD.

Komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko uvedl, že ač nesouhlasí s tím, že je terčem demonstrací Benešová, překotná výměna ministra spravedlnosti byla z jeho pohledu zvláštní a premiér ji dostatečně nevysvětlil. "Jmenuje si do vlády, koho chce, a jeho hnutí na to jen kouká a nikdo neprotestuje," řekl Kubičko. Dodal, že hnutí ANO dle jeho soudu není běžnou politickou stranou, v níž se ministři vybírají demokratickým způsobem.

Šéfredaktor deníku MF DNES Jaroslav Plesl měl však v kapse připravený hmatatelný důkaz toho, že se premiér Andrej Babiš chová standardně. Doslova. Vytáhl totiž z kapsy letitý výtisk novin. "Já jsem přijel z venkova. Zatápěl jsem v kamnech a vykouklo na mě Právo z roku 2012," řekl a ukázal na televizní kamery titulní stranu deníku. Té vévodil článek s titulkem Nečas se zbavil Pospíšila.

"Radko, kontrolní otázka. Koho jmenoval premiér Nečas ministrem spravedlnosti po panu Pospíšilovi?" zeptal se komentátora rozhlasu Plesl. Ten mu na to odpověděl, že Pavla Blažka, člena ODS. 

"Blažka, opravdu?" ujistil se Plesl. "No tak nevím," reagoval Kubičko. "Nevíš. Já vím, že nevíš. Protože kdybys věděl, kdyby sis to pamatoval, používal jsi historickou paměť, nemohl by jsi říkat, že standardní politické strany jmenovaly své straníky. Šla tam paní Daniela Kovářová a to rozhodně nebyla členka ODS," naznačil historickou paralelu, kdy si premiér Nečas, stejně jako teď Andrej Babiš, měl vybrat ministra, jak uznal za vhodné. 

"S tebou je to podobné jako s těmi lidmi na demonstracích. Vy si prostě nepamatujete nic a řídíte se pouze okamžitou emocí. To nejde takhle. Nejde. Argumentuješ něčím, co není pravda. To nejde takhle, musíš pracovat s fakty," pokračoval šéfredaktor MF DNES v kritice novináře. Plesl působil tak přesvědčivě, že Kubičko uznal svou chybu. "Dobře, nachytal jsi mě, uznávám to. Mohu mít nějaké výpadky," ustoupil. 

Jedinou jeho chybou však bylo to, že se nechal zviklat. Po odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti do vedení resortu totiž skutečně nastoupil Pavel Blažek, jak si Kubičko správně vzpomněl. Jeho práce s fakty tak v tomhle případě byla bez chyby. 

Ošemetná historická paměť

Naproti tomu Daniela Kovářová, kterou Plesl označil za nástupkyni Pospíšila v Nečasově vládě, správným tvrzením nebyla. Ač byla skutečně ministryní spravedlnosti, nebyla jí v Nečasově vládě, ale v úřednické vládě Jana Fischera, která jí předcházela.

Je možné, že šéfredaktora MF DNES Plesla zklamala historická paměť, nebo si udělal špatnou rešerši. Například článek deníku Aktuálně.cz z 3. července 2012 ale jasně uvádí, že "prezident Václav Klaus v úterý jmenoval nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který na postu vystřídal Jiřího Pospíšila (ODS)".

Je sice pravda, že i Daniela Kovářová jednou vystřídala Jiřího Pospíšila na postu ministra spravedlnosti, to se však jednalo o jeho první angažmá ve vládě za vlády Mirka Topolánka mezi lety 2006 až 2009. Na něj navázal druhým působením na ministerstvu spravedlnosti mezi lety 2012 a 2013 za vlády Petra Nečase. Ve skutečnosti to tak byl Pospíšil, kdo v Nečasově vládě vystřídal Kovářovou, nikoliv naopak, a premiér tehdy ministra Pospíšila nahradil Blažkem, tedy straníkem z ODS.

Plesl se v neděli odpoledne omluvil

Za svou chybu se v neděli odpoledne Plesl na svém Facebooku umluvil. "Jelikož jen hlupák není schopen omluvit se za vlastní chybu, omlouvám se maximální mírou zardění Radko Kubičkovi za to, co jsem mu dnes udělal v Partii Prima TV. Pravdu měl on, já ne. A omluvám se také divákům Partie. Snad se taková chyba stává jen jednou za deset let. Snad…," uvedl Plesl. 

Pro server echo24 dodal, že chybnou informaci čerpal z Wikipedie, kde podle něj graficky není vše uvedeno chronologicky a správný údaj tak přehlédl. Nicméně česká Wikipedie řadí ve svém seznamu ministry spravedlnosti chronologicky a správně, jak je možné se přesvědčit zde

Kubičko Pleslovu omluvu na Facebooku přijal. "Díky, kolego, omluvu přijímám. Jednoznačná, jasná a rychlá, bez hrozby žaloby. Na rozdíl od té, co jsem se dočkal od Miroslava Kalouska za mnohem horší věc, za veřejné nařčení z korupce. Navíc to v tomto aktuálním případě byla i moje chyba, nestál jsem si za svým a nechal jsem se zviklat. Je to přece jen už 13 let," napsal šéfredaktorovi MF DNES Kubičko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy