Šéfovi protikorupční policie nevěří jeho lidé. Se zjištěním o úniku ze spisů šli rovnou k Bradáčové

Lukáš Prchal Vojtěch Blažek Lukáš Prchal, Vojtěch Blažek
2. 6. 2016 5:00
Ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild, jehož útvar byl jedním z cílů nedávné razie mířící do řad policie i státního zastupitelství, neměl tušení, že jednoho z jeho lidí vyšetřuje protimafiánský útvar Roberta Šlachty. "Nevěděl jsem o tom a neumím si vysvětlit, proč jsem tu informaci nedostal,“ přiznal Aktuálně.cz Vild. Přitom kdyby o vyšetřování věděl, mohl vysokého důstojníka Radka Holuba nenápadně přeřadit nebo odstavit od důležitých informací, a předejít tak možným únikům. Na úniky ze spisů přišel jeden z odborů protikorupční policie, ale svému šéfovi o tom neřekl. Místo toho šel rovnou na vrchní státní zastupitelství, kde se případu ujala Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když před třemi týdny začal zátah v řadách policie a státního zastupitelství, jedním z překvapených lidí byl kromě zadržených a široké veřejnosti i šéf protikorupčního útvaru Jaroslav Vild, jehož útvaru se přitom zatýkání přímo týkalo.

Protimafiánský útvar s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou zatýkal jednoho z Vildových mužů, vysokého důstojníka Radka Holuba, který se údajně podílel na vynášení informací z probíhajících vyšetřování – třeba směrem k Ivo Rittigovi, který je stíhaný kvůli podezřelým zakázkám.

"Nevěděl jsem o tom a neumím si vysvětlit, proč jsem tu informaci nedostal,“ reagoval Vild na otázku Aktuálně.cz, zda věděl o tom, že se protimafiánští detektivové zajímají právě o jednoho z jeho vysoce postavených důstojníků.

Přitom kdyby o tom věděl, mohl Radka Holuba třeba nenápadně přeřadit nebo odstavit od důležitých informací. Nebo si na jeho práci dát větší pozor, a předejít tak dalším možným únikům informací ze spisů. "Bylo by ku prospěchu věci, kdybych tu informaci měl. Protože jsem mohl teoreticky zasáhnout a zabránit nějakým dalším následkům, aniž by se narušilo vyšetřování případu," vysvětlil Vild.

Policie si při rozsáhlém zátahu došlápla kromě Radka Holuba také na celníka Pavla Šímu a bývalého policistu Igora Gáboríka. Policie je obvinila po tříletém vyšetřování. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení jeden rok až šest let odnětí svobody. Vyšetřování se dotklo i známé státní zástupkyně Dagmar Máchové, které detektivové prohledali kancelář.

Čekal bych, že se detektivové obrátí na nadřízené, přiznává ředitel

Jak je možné, že samotný šéf útvaru pro odhalování korupce o vyšetřování "svého" detektiva Holuba nevěděl? Podle informací Aktuálně.cz na únik informací ze spisů přišel odbor závažné hospodářské trestné činnosti, kde působí například policistka roku Jana Šebková, která spolu s kolegou dostala k soudu Davida Ratha.

Tento odbor má vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová kvůli jejich úspěchům v oblibě. A policisté poté, co na úniky ze spisů přišli, zamířili rovnou na vrchní státní zastupitelství, kde se případu ujala právě Bradáčová.

To, že se detektivové s podezřením nejprve neobrátili na svého šéfa, působí přinejmenším neobvykle, což potvrzují bez dalších detailů i zdroje z bezpečnostních složek. Ředitel Vild tvrdí, že neví o tom, že ho někdo z jeho útvaru obešel. Přiznává ale, že by očekával, že když někdo z jeho lidí na něco podobného přijde, obrátí se na svého nadřízeného. "Ale na druhou stranu nemůžu nikomu bránit, pokud se rozhodne jinak," řekl Vild.

Případ údajných úniků ze spisů je už několikátým podobným průšvihem protikorupční policie. A vrchní státní zástupkyně tak nedávno už nahlas řekla, že části tohoto útvaru přestala důvěřovat. "Každý policejní útvar představují lidé a u Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality je celá řada lidí, kterým mohu důvěřovat a přesvědčili mě o tom svou prací a svými výsledky. Ale jsou tam i ti, jimž na základě dostupných objektivních informací věřit nemohu," řekla Bradáčová.

 

Právě se děje

Další zprávy