Šéfové 12 stavebních firem neupláceli, rozhodl soud

ČTK ČTK
30. 3. 2012 9:35
Podle soudkyně se obžalobě nepodařilo prokázat, že byly zakázky zmanipulované

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 i napodruhé zprostil obžaloby 12 šéfů velkých stavebních firem, kteří byli podezřelí z uplácení při výběrových řízeních na veřejné zakázky.

Podle soudkyně se obžalobě nepodařilo prokázat, že zakázky byly zmanipulované. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Rozsudek byl vynesen ve čtvrtek, zatím není pravomocný. Stejně obvodní soud rozhodl už v roce 2009, žalobce se však odvolal a odvolací soud případ vrátil k novému projednání.

V jedné z nejrozsáhlejších úplatkářských afér při výběrových řízeních na veřejné zakázky státu, měst a obcí byli obžalováni jednatel společnosti Tender Group Plus Radovan Sitař, který údajně na úplatcích získal přibližně 13,5 milionu korun, a šéfové několika stavebních společností, kteří mu podle obžaloby peníze za získané zakázky předávali.

Možnost, že by zakázky byly zmanipulované, odmítla u soudu většina předvolaných svědků. Soudkyně uvedla, že dohodu mezi obžalovanými neprokázaly ani odposlechy.

Sitařova společnost se od roku 1995 specializovala na pořádání veřejných zakázek, nejčastěji pro města, která hledala stavební firmy pro své projekty. Podle obžaloby ale Sitař některým firmám naznačil, že pokud mu nedají požadovanou částku, budou ze soutěže vyloučeny kvůli formálním pochybením.

Vyučený zedník byl bílým koněm 

Systém předávání peněz byl podle žalobců ve všech případech stejný. Úplatek se nedával přímo, odměna byla vyfakturována jako proplacení smyšlených stavebních prací na účet společnosti M.W.Stav.

Odtud putovala na účet do ciziny, kde si peníze někdo osobně vyzvedl. Majitelem M.W.Stavu byl takzvaný bílý kůň. Muž, který je vyučený zedník, u soudu vypověděl, že mu neznámí muži slíbili 10 000 korun, když podepíše nějaké dokumenty.

Šéf Tender Group Plus Radovan Sitař.
Šéf Tender Group Plus Radovan Sitař. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Sitař od počátku všechna obvinění odmítal, peníze od M.W.Stavu údajně dostával za půjčování terénních automobilů, se kterými se na kalendáře a plakáty fotily modelky.

Policie zahájila vyšetřování před několika lety na Příbramsku, Rokycansku a Plzeňsku a později je rozšířila. Detektivové se snažili rozkrýt dvě desítky zakázek známých i menších stavebních firem.

Už v roce 2008 Obvodní soud pro Prahu 4 zprostil obžaloby z uplácení bývalé majitele liberecké firmy Syner Petra Syrovátka a Jiřího Urbana, kteří se zodpovídali z uplácení při přestavbě liberecké porodnice a dětského oddělení v roce 2000.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy