Šéfku Nejvyššího soudu srazilo auto

redakce DOM, čtk
13. 5. 2006 17:00
Brno - Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, která byla v pátek ráno těžce zraněna při dopravní nehodě, zůstává v nemocnici.

Pětapadesátiletou Brožovou srazil automobil na přechodu pro chodce v Brně-Žabovřeskách, když si šla zaběhat. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová.

Ta v sobotu dodala, že soudkyně musí zůstat v nemocnici. "Její zdravotní stav je nicméně stabilizovaný a není v přímém ohrožení života," uvedla Komoňová.

Brožová je v péči lékařů fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Nemocnice na základě přání rodiny neposkytuje žádné informace. Manžel Brožové však už dříve řekl, že život jeho ženy ohrožen není. "Chirurgický zákrok zatím nebyl nutný. Manželka je nadále pod kontrolou lékařů. Budeme muset počkat, jak se situace vyvine," řekl Jaroslav Brož.

Nehoda se stala krátce po osmé na přechodu pro chodce u křižovatky ulic Žabovřeská a Bráfova. Podle důvěryhodných policejních zdrojů srazil Brožovou z dosud neznámých příčin asi osmdesátiletý řidič mazdy.

Předsedkyně Nejvyššího soudu byla okamžitě převezena na jednotku intenzivní péče bohunické nemocnice.

Spor Brožové s Klausem

Brožovou odvolal z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu začátkem února prezident Václav Klaus. Brožová se ale obrátila na Ústavní soud, který o týden později odložil vykonatelnost prezidentova rozhodnutí, a ona se tak vrátila do čela NS. Ústavní soud nyní situaci kolem Brožové zkoumá a není zřejmé, kdy rozhodne.

Ačkoliv Ústavní soud uvádí, že do doby jeho dalšího rozhodnutí je právoplatnou předsedkyní Brožová, objevují se i jiné názory. Prezident Klaus míní, že když byla jednou odvolána, může se do úřadu vrátit jen novým jmenováním, a proto předsedkyní není.

Ministerstvo spravedlnosti se přiklání spíše ke Klausovu názoru, nicméně nechává si u právních expertů zpracovat analýzu. Brožová se podivuje tomu, že někdo zpochybňuje rozhodnutí Ústavního soudu. Situaci těžce nesou i někteří soudci Nejvyššího
soudu.

Brožová se brání nejen proti svému odvolání, ale napadá i následné jmenování exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše soudcem Nejvyššího soudu. O Burešovi se mluví jako o nástupci Brožové ve funkci předsedy soudu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy