Šéfka lékového ústavu v pátek odjela na dovolenou na Kubu. Krizi koronaviru navzdory

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
Aktualizováno 16. 3. 2020 19:31
Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má nyní v Česku na starosti mimo jiné i posvěcení léku Remdesivir, který může zabrat proti koronaviru, podle zjištění Aktuálně.cz v pátek odcestovala na dovolenou na Kubu. V den, kdy vláda zakázala Čechům s platností od neděle překračovat hranice, Irena Storová nasedla do letadla do zámoří.
Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv
Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv | Foto: www.sukl.cz

Informaci Aktuálně.cz o zámořské cestě ředitelky Ireny Storové potvrdila i sama mluvčí lékového úřadu Barbora Peterová.

"Mohu potvrdit, že paní ředitelka je na dlouhodobě plánované dovolené. Podle zákona o státní službě je řízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv vždy v době nepřítomnosti paní ředitelky pověřena ředitelka Odboru Kancelář ředitele Marcela Škrabalová," uvedla Peterová.

Storová sedla na letadlo v pátek, den potom, co vláda vyhlásila nouzový stav. "Je nezbytné podotknout, že paní ředitelka vycestovala před vydáním krizového opatření vlády, které až na výjimky zakazuje občanům ČR vycestovat do zahraničí, a to do nerizikové oblasti," dodala Peterová. Tento zákaz s platností od půlnoci z neděle na pondělí zazněl v pátek odpoledne.

Dovolenou má ředitelka podle Peterové řádně schválenou státním tajemníkem ministerstva zdravotnictví, který jí dosud zrušení nenařídil. "Navzdory tomu a po zjištění aktuální situace v ČR se paní ředitelka rozhodla podniknout veškeré kroky k okamžitému návratu zpět. Momentálně je tedy na cestě," uvedla Peterová.

Dle ověřených zdrojů Aktuálně.cz původně Storová do komunistické země odcestovala na 14 dnů. I předčasný návrat ale může být komplikovaný. Na Kubu nejsou přímé lety z Česka a řada států přistupuje k omezení letecké dopravy. Storová možná navíc skončí ve čtrnáctidenní karanténě.

Ústav rozhoduje o testování nového léku

SÚKL je přitom klíčový orgán státu, který mimo jiné teď dává dobrozdání pro testování nového léku Remdesivir. Česko ho chce nasadit u nejvážněji nemocných lidí, kteří v kritickém stavu leží s koronavirem v nemocnici. "V tuto chvíli je žádost na Státním ústavu pro kontrolu léčit, protože to není standardní lék," uvedl na nedělní tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula s tím, že jedná s výrobcem. V pondělí poté SÚKL na svém webu uvedl,  že dá léku na COVID-19 s účinnou látkou remdesivir kladné stanovisko.

Aktuálně.cz Prymulu, který se stal v neděli zároveň šéfem Ústředního krizového štábu svolaného vládou, oslovilo s dotazy, zda o nepřítomnosti Storové ví a zda může znamenat nějaké komplikace v boji s koronavirem. Dosud neodpověděl. O reakci žádá redakce i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), který Storovou ředitelkou v roce 2018 jmenoval.

Ministerstvo se za Storovou staví. "Paní ředitelka Storová má plnohodnotný zástup a její nepřítomnost absolutně nemá žádný vliv na chod lékového ústavu, ani na zajištění léku v souvislosti s koronavirem, což plynule řeší odborníci SÚKL. Lékový ústav pracuje naplno a standardně plní své agendy. Je tedy vyloučena jakákoliv manažerská komplikace v rámci vedení organizace, nehledě na pravidelný kontakt paní ředitelky Storové s lékovým ústavem na dálku. Vzhledem k zásadní změně situace byla paní ředitelka z dovolené odvolána a nyní je na cestě zpět do ČR," reagovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Podle ní ministerstvo Storové schválilo dovolenou 17. února 2020, "kdy byl velmi nízký předpoklad takto dramatického vývoje souvisejícího s rozšířením koronaviru v ČR".

 

Právě se děje

před 49 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy