Šéfem ČT je znovu Janeček. Budu propouštět, slíbil

Veronika Lehovcová Suchá Michal Žák David Slížek, Veronika Lehovcová Suchá, Michal Žák
15. 7. 2009 18:50
Rada ČT vybrala Janečka po půlhodinovém hledání desátého hlasu. Volbu jsme sledovali online
Jiří Janeček, staronový šéf České televize
Jiří Janeček, staronový šéf České televize | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Staronovým ředitelem České televize bude v příštích šesti letech Jiří Janeček. Ve třetím kole získal 10 hlasů, jeho rivalka Jana Kasalová tři.

Původně se o post ucházelo pět lidí. Kromě výše uvedených to byli Jana Bobošíková, Hynek Chudárek a Radomír Pekárek.

Radní od začátku tvrdili, že chtějí nového šéfa Kavčích hor určitě zvolit, přesto nad volbou visely otazníky.

Kandidát totiž musel ke zvolení získat od čtrnáctičlenné rady alespoň deset hlasů. Nejblíže k tomu od počátku měl Janeček, který v prvním kole získal přízeň hned 12 radních, ve druhém mu dalo hlas jen devět z nich.

Janeček: Chci pořad ála Volejte řediteli

Rozhodlo až třetí kolo - po půlhodinovém "dohadovacím řízení" radních.

Po svém znovuzvolení Janeček potvrdil, že televize bude propouštět. Konkrétnější ale být nechtěl, dokud má Kavčích horách neproběhne personální audit. Rozhodl se také zavést jednu programovou novinku - pořad inspirovaným někdejším Volejte řediteli.

"Já a mí spolupracovníci v něm bude vysvětlovat některé kroky nebo nepřesnosti, které se objeví v médiích. Bývalý ředitel Novy Vladimír Železný v tom měl skvělý nápad, i když já jsem si dříve myslel, že takový pořad není potřeba," řekl Janeček.

Jednání Rady České televize sledujeme online:

17:20 - Janeček také oznámil, že v ČT chystá propouštění, neupřesnil ale jeho rozsah. "To bude záležet až na výsledcích auditu, které zatím nemám kompletně k dispozici. Bylo by nezodpovědné tady házet nějaké cifry."

17:18 - "Často je mi vyčítáno, proč jsem neudělal všechno co nyní navrhuji už v prvním období. Já odpovídám, že nejdříve je potřeba postavit dům a pak je možné rozsvítit. my teď rozsvítíme. Televize je finančně stabilizovaná a můžeme si to dovolit," řekl na tiskové konferenci po svém znovuzvolení Janeček.

17:00 - Předseda rady Jiří Baumruk odmítl spekulace o ovlivňování volby v průběhu půlhodinového "dohadovacího řízení". "Nemluvili jsme o tom, kdo koho volil. Volba byla tajná," řekl Baumruk.

16:45 - Janeček začíná přijímat gratulace od radních. První si potřásl rukou s předsedou rady Baumrukem, poblahopřát mu přišel i šéf zpravodajství Milan Fridrich.

16:41 - Předseda volební komise oznámil výsledek třetího kola volby generálního ředitele České televize. Vítězem se stal Jiří Janeček, který získal 10 z možných 14 hlasů. Janě Kasalové, jeho rivalce ve finále, dali hlas tři radní.

16:39 - Na volbu svého nového nadřízeného se přicházejí podívat i lidé z ČT -. programová ředitelka Kateřina Fričová, šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý či šéf domácího zpravodajství Jindřich Šídlo.

16:33 - Radní Milan Uhde by mezi dvěma favority volby dal přednost Kasalové. "Janeček televizi stabilizoval finančně, je v černých čísel. Ale tady nejde o výrobu cvočků, jde o televizi. Je důležité zvyšovat kvalitu, v tomto směru se mi líbilo vystoupení Jany Kasalové."

16:31 - Odstartovalo třetí kolo volby. Pokud ani nyní nevzejde vítěz z dvojice Jana Kasalová - Jiří Janeček, bude se celá finálová volba opakovat, a to nejvýše dvakrát. Pokud nebude po druhém opakování finálové volby zvolen nový generální ředitel, bude výběrové řízení zrušeno a rada vyhlásí nové.

16:24 - "Oni mě nepozvali, asi bych se mohl účastnit, ale já jsem nechtěl," řekl Aktuálně.cz Uhde. "Já takový způsob volby neodsuzuji, jsou k tomu ale potřeba dva. Jeden, který přemlouvá a druhý, který se nechá přemlouvat, který je nepevného názoru." Radní se pomalu vracejí do sálu ke třetímu kolu volby.

16:15 - Neúspěšný kandidát na ředitele Radomír Pekárek má dojem, že se radě nepodařilo formálně vytvořit pro všechny kandidáty úplně rovné podmínky. "Už jen to, že ředitel Janeček sedí u stolu s radou, konzumuje občerstvení pro radu. Vím, že jsou to maličkosti, ale měli bychom tady všichni sedět před radou v jedné řadě."

16:00 - Termín "dohadovací řízení", jak radní označili půlhodinovou přestávku, v oficiálních dokumentech rady není zakotven. Lze jej přeložit jako boj o klíčový desátý hlas pro Jiřího Janečka. Jediný, kdo z radních zůstal v sále, je Milan Uhde.

15:45 - Čtrnáct radních si vzalo půlhodinovou přestávku. Pak bude volba pokračovat třetím kolem.

15:42 - Rada ČT ve druhém kole nezvolila nového generálního ředitele veřejnoprávní televize. Dosavadní šéf Jiří Janeček získal 9 hlasů, Jana Kasalová tři. Ke zvolení bylo potřeba deset hlasů.

15:30 - Blíží se druhé kolo volby. Pokud jeden z kandidátů získá 10 hlasů, stane se novým generálním ředitelem ČT.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Karla Hvížďaly: Naši politici se chovají k ČT jako Putin 

15:29 - "Je to demokratická volba," komentovala svůj výsledek poražená Bobošíková. "Mé kroky teď směřují do Poslanecké sněmovny," nastínila svůj záměr šéfka Suverenity.

15:23 - Do druhého kola volby postupují dosavadní šéf Jiří Janeček (12 ze 14 hlasů) a Jana Kasalová (8). Hynek Chudárek zaujal pět radních, Pekárek jednoho. Zcela propadla Jana Bobošíkové, které nedal hlas nikdo.

15:21 - Kandidátka Jana Kasalová nechce předjímat, jak rada rozhodne, ale s rozhovorem s radními má dobrý pocit. "Myslím, že jsou to svébytné osobnosti, ne ovce. Myslím, že z otázek nebyly znát sympatie nebo antipatie k některému z kandidátů," řekla Aktuálně.cz.

15:16 - Volební komise sčítá hlasy odevzdané v prvním kole. Do toho druhého postoupí dva uchazeči s nejvyšším počtem hlasů.

15:09 - První kolo volby začalo. Lístky se upravují za plentou. Každý označí maximálně dvě jména, zní jednacím sálem.

Foto: Aktuálně.cz
Potřebujeme veřejnoprávní televizi? Diskutujte o ČT

15:05 - Slyšení kandidátů skončila, schyluje se k volbě. Rada bude volit tříkolově, připomíná předseda Baumruk.

15:04 - Nedělal bych nějaké razantní řezy mezi zaměstnanci, všechno by vycházelo z auditu, reaguje Pekárek na dotaz na svou personální politiku. Navazoval bych na to, co je v pořádku, dodává.

14:58 - Co jste ve svém projektu myslel tím, že ČT neplní úkoly vyplývající ze zákona o ČT, a proč chcete dělat audit, ptají se radní. Podle Pekárka se například v ročence ČT uvádí podíl regionů na celostátním vysílání. "A v jedné tabulce mi oproti druhé zmizelo 600 hodin vysílání," dokazuje Pekárek nutnost auditu.

Radomír Pekárek
Radomír Pekárek | Foto: Ludvík Hradilek

14:54 - I v projevu Pekárka se objevuje závazek udržet vyrovnaý rozpočet a hospodařit transparentně. Tím svůj úvod končí, následují dotazy rady.

14:50 - ČT vysílá čtyři programy, které se někdy překrývají, říká Pekárek. Chce je vyprofilovat. ČT1 a ČT2 by se měly oprostit od zpravodajství a publicistiky. ČT1 by měl být nosný dramatický progam, ČT2 by měl být zaměřen umělecky a kulturně, ČT24 zpravodajsky, ČT4 Sport by měl vysílat i vzdělávací pořady o sportu pro mládež.

14:47 - Pátý kandidát zahajuje projev tradičně shrnutím své kariéry. Hlavním úkolem pro ČT je obhájení pozice na trhu. Existuje tlak, že ČT svou úlohu už naplnila. Není tomu tak, říká Pekárek.

14:46 - Další dotazy nejsou, Baumruk Kasalové děkuje a zve k mikrofonu Radomíra Pekárka.

14:44 - Jak chcete zajistit spravedlivé zastoupení politických stran ve vysílání ČT, ptá se radní Alena Svobodová. ČT se tím až na několik případů nemá podle Kasalové potíže. Problém ale podle ní může být v erudici redaktorů, v tom, že mohou postříhat reportáž nevyváženě, vrací se Kasalová v odpovědi ke vzdělávání redaktorů.

14:42 - Dvěma technikům se povedlo závadu opravit. Jana Kasalová pokračuje v odpovídání na otázky.

14:35 - Objevil se technický problém - mikrofon, do kterého Kasalová mluví, se najednou vypnul. Naopak mikrofon předsedy rad Jiřího Baumruka vypnout nelze. Závadu se snaží odstranit technik.

14:32 - Jak by měl vypadat kariérní řád, který máte uvedený v projektu, ptají se radní Kasalové. "Je to prvek výchovy redaktorů, jde o edukační systém, o výchovu, aby když přijdou do televize, nešli rovnou na obrazovku, aby nebrali zpravodajství jenom jako momentální odevzdání reportáže," odpovídá kandidátka.

14:25 - Na dotaz, co pro ni znamená důsledná regionalizace televize, Kasalová říká, že bez ohledu na technickou stránku věci by ČT měla pracovat se svými regionálními redaktory, aby byli kvalitní. Další otázka: Jak by měla ČT přilákat kvalitní profesionály? Funguje při tom efekt sněhové koule, říká kandidátka. Jakmile přivedete jednoho kvalitního člověka, přijdou i další. Musíte je uchvátit tím, že televize není jen o sloupečcích čísel.

14:18 - Podle Kasalové musí ČT pracovat na propojení programové nabídky s internetem a digitálními kanály. Televizi přirovnává ke krásnému stříbrnému letadlu s trochu těžkým zadkem, které nemá energii se odlepit od ranveje. V projevu se nezabývá konkrétními kroky, které by měl v čele ČT v plánu.

Jana Kasalová
Jana Kasalová | Foto: Ludvík Hradilek

14:16 - "Česká televize je permanentní šance, obrovská příležitost pro občany žující v této zemi," zahajuje projev Kasalová. Je to podle ní také povinnost postavit se braku.

14:14 - Po koláčkové přestávce si k mikrofonu sedá čtvrtá kandidátka Jana Kasalová.

14:10 - Aktivista Jan Šinágl po kandidátském vystoupení Janečka zvolal: "Právě domluvil šéfredaktor komunistického plátku Palcát. Dvacet let po revoluci. To jsme dopadli." Pak začal útočit na radní Fibingerovou, ta ho ovšem odbyla slovy: "Vy byste měl raději jít někam házet lopatou hlínu. Vy blázne jeden." Pak mu ovšem na usmířenou rovněž donesla balíček koláčků.

14:05 - Radní Fibingerová obdaroval všechny kandidáty "výslužkou" - košíkem koláčků. "To máte za odvahu," že jste se přihlásili.

14:00 - Janeček domluvil a radní si vzali deset minut přestávku. Po ní před Radu ČT usedne další kandidátka o ředitelský post Jana Kasalová.

13:55 - Dosavadní ředitel ČT zatím působí před radou nejvíce suverénním dojmem. Odpovídá obšírněji a jeho vystoupení je zatím nejdelší.

13:53 - Janeček nesouhlasí s návrhem zákona, který počítá se zrušením koncesionářských poplatků. "Nejsem zastáncem, aby televize veřejné služby byla financována státem," reagoval na návrh z dílny europoslance Edvarda Kožušníka (ODS). Zatím nechce ani specifikovat snižování počtu pracovníků ČT. "Objednal jsem seriózní firmu, která to má spočítat. Bylo by ode mě neseriózní, kdybych řekl nějakou cifru jen proto, že to dobře vypadá," uštědřil políček předchozím kandidátům, kteří hovořili v procentech.

13:47 - "Když si uvědomíte, že ročně vyrobíme desítky tisíc reportáží, vždy se něco najde," obhajuje Janeček fakt, že se objevují stížnosti na zpravodajství. "Je to minimální procento v řádu desetin," tvrdí. Slibuje, že na zvyšování kvality zpravodajství bude i nadále pracovat.

13:43 - Sál, kde rada zasedá, je zaplněn téměř do posledního místa. Na své vystoupení před radními se chystá i Radomír Pekárek, který stál u zrodu digitální televize Barrandov.

13:35 - Janeček je pro to, aby reklama zůstala "v nějaké rozumné míře" na České televizi i po roce 2012, kdy skončí digitalizace. Peníze by měly podle něj plynout "na podporu bohulibých činností", například podporu filmařů. "Proč by měli peníze z reklamy téci do kapes akcionářů soukromých televizí?" ptal se radních.

13:30 - "Posílili jsme zpravodajství, vysílání vzdělávacích pořadů," vypočítává své úspěchy. Podle vlastních slov chce vše ještě do roku 2012 vylepšit. Slibuje i výrobu pořadů pro děti - večerníčků, pohádek i publicistických pořadů.

13:25 - "ČT je stabilizovaná instituce, se stabilizovaným rozpočtem. Vysílá o sto procent více než v roce 2003 se stejnými náklady. Digitalizace pro tři čtvrtiny lidí. Spokojenost diváků. Tři sta šedesát tisíc nových plátců koncesionářských poplatků," shrnuje Janeček své úspěchy za uplynulých šest let. Opomněl ovšem skandál, který vymáhání dlužných částek provázelo. Externí firma totiž chtěla zaplatit i po lidech, kteří koncese hradili.

13:22 - Chudárka vystřídal u "výslechu" dosavadní ředitel Jiří Janeček. "Znáte moji práci," zahájil svůj projev.

Foto: Ludvík Hradilek

13:21 - Předseda rady Jiří Baumruk se Chudárka dotázal, jak důležitá je pro veřejnoprávní televizi sledovanost. "Neměla by být pro ČT hlavním kritériem. V hlavním vysílacím čase se mi líbí nádherný pořad Kniha mého srdce, ale ne přenos ze soutěže Miss," odpověděl Chudárek.

13:17 - Chudárek je přesvědčen, že veřejnoprávní televize by mohla fungovat i bez reklamy a prospělo by jí to. "Principiálně si myslím, že zdroj financování veřejnoprávní televize je jasný a bez reklamy se obejde. Navíc kvůli reklamě ČT sklouzává při tvorbě programu do souboje s komerčními televizemi."

13:12 - Radního Milana Uhdeho zajímali i Chudárkovi oblíbení umělci. "Můj oblíbený autor je Milan Uhde," reagoval kandidát na ředitele mezi jinými.

12:57 - Kandidátské projevy poslouchá i muž, který dnes může odejít jako "vítěz", ačkoli se do konkurzu nehlásil - provozní ředitel ČT Vladimír Karmazín. Pokud se aspoň deset radních neshodne na jednom jménu stane se prozatímním ředitelem právě on. Vybral si ho sám Janeček a rada jeho volbu před více než měsícem schválila.

12:55 - Chudárkovou hlavní prioritou je zajištění vyrovnaného rozpočtu ČT při nesnižování objemu a kvality výroby. K tomu lze dojít pouze úspornými opatřeními, restrukturalizací, optimalizací výrobních nákladů a zaměstnanosti. Druhou prioritou je posílení role ČT jako instituce veřejné služby. Třetí prioritou je dokončení digitalizace, říká Chudárek.

12:52 - Chudárek se nejdřív představuje. "Nejsem tak mediálně známý jako kolegyně Bobošíková," říká. Shrnuje svou kariéru: před TV Óčko pracoval 15 let v oblasti fonografického průmyslu. V čele podniku by měl stát člověk, který má perfektní znalost prostředí, kde chce pracovat, a znalost o ekonomice, říká Chudárek. Proto chce do čela ČT právě on.

12:50 - Bobošíkovou střídá u mikrofonu další kandidát, Hynek Chudárek.

12:44 - Radní Helena Fibingerová se ptá, zda má Bobošíková nějaký plán na to, aby po jejím případném zvolení nezačaly v televizi nepokoje. "Nechodím si do práce vyřizovat osobní účty, chodím pracovat," reaguje Bobošíková. Očekává, že s ní profesionálové v ČT budou chtít spolupracovat. Pokud ne, chce spory řešit v rámci zákonů ČR.

12:41 - Na Kavčí hory přijela i další uchazečka - bývalá šéfka vlastní tvorby televize Prima Jana Kasalová. Její projekt získal v prvním kole od radních největší počet hlasů.

12:40 - Baumruk se ptá, proč chce Bobošíková zrušit sportovní kanál ČT 4 Sport. Sportovní zpravodajství chci zachovat, ale ČT by neměla usilovat například o práva na vysílání přenosů závodů Formule 1, odpovídá Bobošíková.

12:36 - Předseda rady Jiří Baumruk se ptá na financování ČT, které chce Bobšíková navázat na mandatorní výdaje státu. "Nemáte obavy z toho, že by se mohlo stát něco jako v Polsku, kdy byl rozpočet veřejnoprávní televize při projednávání rozpočtu zkrácen?"

Pokud bude ČT financována ze státního rozpočtu, je nebezpečí politického tlaku daleko menší, než při financování z poplatků, odpovídá Bobošíková. Mandatorní výdaj může být navyšován o inflaci, ale nemůže být snížen. Na Slovensku politici zasáhli do výše koncesionářských poplatků, čímž dostali Slovenskou televizi do nezáviděníhodné situace, pokračuje.

Foto: Ludvík Hradilek

12:33 - Radní teď mají možnost klást Bobošíkové dotazy.

12:32 - Bobošíková pokračuje: "Pokud budu zvolena, do konce srpna předložím koncepci volebního vysílání, která zajistí všem stranám ne selektivní, ale stejný přístup na obrazovky ČT."

12:29 - "Věřím, že radní se vzepřou tomu tlaku, který rozpoutal třeba Fero Fenič a ředitele zvolí," řekl Aktuálně.cz Hynek Chudárek. Své šance nechce hodnotit, i když projekty svých protivníků zná. "Myslím, že můj projekt je druhý nejradikálnější po projektu Jany Bobopšíkové. Radikální je překvapivě i Jiří Janeček. To je zvláštní. Proč ty změny za šest let neprosadil," ptá se Chudárek.

12:27 - Bobošíková zmiňuje dvě nebezpečí, která podle ní hrozí svobodné společnosti - mediokracie a mainstream. Negativně ovlivňují stav věcí veřejných, což je nebezpečné, vysvětluje. ČT by měl otevřít prostor pro demokratickou výměnu názorů, pokračuje.

12:25 - Připomíná svou kariéru redaktorky, vedoucí zpravodajství, moderátorky a posléze poslankyně Evropského parlamentu. "ČT nebude poskokem lobistů a politiků," představuje Bobošíková svou vizi.

12:22 - Jana Bobošíková začíná se svým projevem. Úvodem radním poděkovala za hlasy v prvním kole volby.

12:15 - Dorazil i třetí kandidát Hynek Chudárek z televize Óčko. Každý uchazeč bude mít nejdřív deset minut na projev a pak mu radní mohou půl hodiny klást otázky.

12:12 - Volbu sleduje i údajný černý kůň politiků na ředitele ČT současný šéf zpravodajství Milan Fridrich. Dorazil i bývalý ředitel televize Jiří Balvín.

12:09 - Po úvodních formalitách rada vyhlásila pauzu na občerstvení. V 12:30 vystoupí právě Bobošíková.

12:07 - Rada si zvolila volební komisi ve složení Jiří Presl, Jan Brandejs, Ivan Satrapa.

12:05 - "Věřím, že mám stejné šance jako ostatní. I když se mluví o tom, jak je volba zlobbovaná, já jsem s nikým z radních, kteří tu sedí, nemluvila," řekla Aktuálně.cz Jana Bobošíková.

11:58 - Scházejí se první kandidáti. Dosavadní ředitel Jiří Janeček se polibkem na tvář přivítal s rivalkou Janou Bobošíkovou.

11:53 - Volbu nového šéfa veřejnoprávní televize provází velký zájem médií. Sešlo se zde více než dvacet novinářů.

11:50 - Rada dnes bude rozhodovat v plné sestavě. "Pan radní Uhde uvažoval, že se omluví, ale už je tady," řekl Aktuálně.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podle včerejších informací serveru tyden.cz se měl jeden z členů Rady ze zasedání omluvit.

 

Právě se děje

Další zprávy