Šéfem antimonopolního úřadu chce být i právník Neruda. Navrhuje omezit moc předsedy

David Klimeš David Klimeš
4. 11. 2020 8:28
Favoritem na post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Do výběrového řízení se ale podle zjištění Aktuálně.cz přihlásil také soutěžní právník Robert Neruda s plánem na radikální přestavbu instituce.
Robert Neruda
Robert Neruda | Foto: Economia

Do pátku mohou na Úřad vlády zájemci zasílat obálky s nápisy "Neotvírat" a "Výběrové řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže". Už nyní je jisté, že přihlášku podal náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Jeho silnou politickou podporu ukazuje i to, že zájem potvrdil po schůzce v polovině října s prezidentem Milošem Zemanem, který ho označil za velice vhodného kandidáta. O kroku Nerudy informoval týdeník Euro.

Výstup k funkci, kterou předčasně opouští skandály opředený Petr Rafaj, mu ale chce ztížit někdejší první místopředseda antimonopolního úřadu a nyní partner a vedoucí týmu soutěžních právníků a ekonomů v advokátní kanceláři Havel & Partners Robert Neruda.

V srpnovém rozhovoru s Aktuálně.cz přitom tvrdil, že o návrat do instituce neusiluje. "Máte pravdu, změnil jsem názor. Přesvědčilo mne to, že vláda nakonec vypsala výběrové řízení, v rámci nějž by měla rozhodovat koncepce a zkušenosti kandidáta. Po výběrovém řízení jsem volal hlasitě a dlouhodobě, i v našem letním rozhovoru," vysvětluje nyní.

Zda se do pátku přihlásí ještě někdo další, není zatím známé. Spekulovalo se například o zájmu stávajícího prvního místopředsedy úřadu Hynka Broma.

Neruda nabízí razantní změnu fungování

Neruda nabízí vládě poměrně razantní změnu fungování celé důležité instituce, která rozhoduje o hospodářské soutěži či veřejných zakázkách. "Jsem pro zavedení jednoinstančního rozhodování, protože nezávislost dvou stupňů v rámci ÚOHS je iluzí a rozhodování ve dvou instancích zbytečně prodlužuje vyřešení případu," tvrdí právník.

Velká moc předsedy úřadu v druhém stupni byla už několikrát předmětem kritiky ze strany protikorupčních organizací. Aktuálně takto v druhém stupni odcházející Petr Rafaj například zamítl protest proti veřejné zakázce na projektanta zamýšlené nové zlínské nemocnice, kterou prosazuje odcházející hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a jenž se s Rafajem opakovaně scházel

Dále chce Neruda, aby případy nerozhodoval předseda, ale kolektivní orgán, nová rada. "Tím dojde ke zvýšení pravděpodobnosti přijetí správného rozhodnutí, víc hlav víc ví, a limitaci nebezpečí nedostatku kompetence, protežování, strachu z rozhodnutí a korupčních nebezpečí." Zde se kandidát na předsedu rámcově shoduje s voláním protikorupčních organizací, které už v březnu navrhly podobné změny

V čem je naopak Neruda osamocen, je volání po úplném oddělení veřejných zakázek od soutěžního práva: "Dlouhodobě si myslím, že by ÚOHS měl být rozdělen na soutěžní úřad a zakázkový úřad, protože obě agendy jsou příliš odlišné, jejich spojení nepřináší synergie."

Favoritem je náměstek Mlsna

Přestože Neruda kandiduje s odvážným plánem na proměnu instituce, je stále pravděpodobnější, že vláda sáhne po favoritovi Petru Mlsnovi. Odborník na ústavní právo či právě hospodářskou soutěž se již dlouhodobě pohybuje v okolí českých vlád.

Do ministerského týmu měl našlápnuto už v roce 2009 za úřednického kabinetu Jana Fischera. Do týmu se jako ministr bez portfeje dostal až v roce 2012. Po pádu vlády Petra Nečase si ho vzala do týmu prezidentské Rusnokovy vlády Marie Benešová, která byla tehdy a je i nyní šéfkou resortu spravedlnosti. Následně prošel náměstkovské posty na školství a nyní na vnitru.

Jméno Neruda ale premiér Andrej Babiš určitě zná také. Za éry Martina Peciny na antimonopolním úřadu jako místopředseda zpracovával některé fúze Agrofertu. S podmínkami povolil například roku 2009 spojení Agrofertu s dalším agrárním obrem Agropolem. 

Neruda tvrdí, že žádné politické krytí pro svoji kandidaturu nyní nevyjednává: "Nejednám. Přihlásil jsem se do výběrového řízení, kde mají být hodnoceny mé zkušenosti z oblasti ochrany soutěže a veřejných zakázek, koncepce fungování a manažerské zkušenosti, tedy nepolitická témata. Věřím, že tomu tak bude."

Výběrové řízení je ostře sledované. Protikorupčním organizacím se už podařilo přesvědčit vládu, aby nežádala po uchazečích bezpečnostní prověrku v době podání, protože to by vyřadilo mnohé zájemce mimo státní správu. Mezi nesplněné doporučení zatím patří rozšíření výběrové komise o odborníky či větší transparentnost výběru.

Přesto odborná veřejnost jednoznačně kvituje, že se na tak důležitý post se poprvé v historii ÚOHS koná výběrové řízení: "Vláda je krůček od toho, aby udělala výběrové řízení, po kterém bude mít ÚOHS prvního předsedu, jehož legitimita a odbornost nebudou zpochybňovány od prvního dne ve funkci. Pevně věřím, že ten krůček ještě udělá," řekl předseda jedné z protikorupčních neziskovek Oživení Marek Zelenka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy