Šéfem antimonopolního úřadu chce být i právník Neruda. Navrhuje omezit moc předsedy

David Klimeš David Klimeš
4. 11. 2020 8:28
Favoritem na post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Do výběrového řízení se ale podle zjištění Aktuálně.cz přihlásil také soutěžní právník Robert Neruda s plánem na radikální přestavbu instituce.
Robert Neruda
Robert Neruda | Foto: Economia

Do pátku mohou na Úřad vlády zájemci zasílat obálky s nápisy "Neotvírat" a "Výběrové řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže". Už nyní je jisté, že přihlášku podal náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Jeho silnou politickou podporu ukazuje i to, že zájem potvrdil po schůzce v polovině října s prezidentem Milošem Zemanem, který ho označil za velice vhodného kandidáta. O kroku Nerudy informoval týdeník Euro.

Výstup k funkci, kterou předčasně opouští skandály opředený Petr Rafaj, mu ale chce ztížit někdejší první místopředseda antimonopolního úřadu a nyní partner a vedoucí týmu soutěžních právníků a ekonomů v advokátní kanceláři Havel & Partners Robert Neruda.

V srpnovém rozhovoru s Aktuálně.cz přitom tvrdil, že o návrat do instituce neusiluje. "Máte pravdu, změnil jsem názor. Přesvědčilo mne to, že vláda nakonec vypsala výběrové řízení, v rámci nějž by měla rozhodovat koncepce a zkušenosti kandidáta. Po výběrovém řízení jsem volal hlasitě a dlouhodobě, i v našem letním rozhovoru," vysvětluje nyní.

Zda se do pátku přihlásí ještě někdo další, není zatím známé. Spekulovalo se například o zájmu stávajícího prvního místopředsedy úřadu Hynka Broma.

Neruda nabízí razantní změnu fungování

Neruda nabízí vládě poměrně razantní změnu fungování celé důležité instituce, která rozhoduje o hospodářské soutěži či veřejných zakázkách. "Jsem pro zavedení jednoinstančního rozhodování, protože nezávislost dvou stupňů v rámci ÚOHS je iluzí a rozhodování ve dvou instancích zbytečně prodlužuje vyřešení případu," tvrdí právník.

Velká moc předsedy úřadu v druhém stupni byla už několikrát předmětem kritiky ze strany protikorupčních organizací. Aktuálně takto v druhém stupni odcházející Petr Rafaj například zamítl protest proti veřejné zakázce na projektanta zamýšlené nové zlínské nemocnice, kterou prosazuje odcházející hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a jenž se s Rafajem opakovaně scházel

Dále chce Neruda, aby případy nerozhodoval předseda, ale kolektivní orgán, nová rada. "Tím dojde ke zvýšení pravděpodobnosti přijetí správného rozhodnutí, víc hlav víc ví, a limitaci nebezpečí nedostatku kompetence, protežování, strachu z rozhodnutí a korupčních nebezpečí." Zde se kandidát na předsedu rámcově shoduje s voláním protikorupčních organizací, které už v březnu navrhly podobné změny

V čem je naopak Neruda osamocen, je volání po úplném oddělení veřejných zakázek od soutěžního práva: "Dlouhodobě si myslím, že by ÚOHS měl být rozdělen na soutěžní úřad a zakázkový úřad, protože obě agendy jsou příliš odlišné, jejich spojení nepřináší synergie."

Favoritem je náměstek Mlsna

Přestože Neruda kandiduje s odvážným plánem na proměnu instituce, je stále pravděpodobnější, že vláda sáhne po favoritovi Petru Mlsnovi. Odborník na ústavní právo či právě hospodářskou soutěž se již dlouhodobě pohybuje v okolí českých vlád.

Do ministerského týmu měl našlápnuto už v roce 2009 za úřednického kabinetu Jana Fischera. Do týmu se jako ministr bez portfeje dostal až v roce 2012. Po pádu vlády Petra Nečase si ho vzala do týmu prezidentské Rusnokovy vlády Marie Benešová, která byla tehdy a je i nyní šéfkou resortu spravedlnosti. Následně prošel náměstkovské posty na školství a nyní na vnitru.

Jméno Neruda ale premiér Andrej Babiš určitě zná také. Za éry Martina Peciny na antimonopolním úřadu jako místopředseda zpracovával některé fúze Agrofertu. S podmínkami povolil například roku 2009 spojení Agrofertu s dalším agrárním obrem Agropolem. 

Neruda tvrdí, že žádné politické krytí pro svoji kandidaturu nyní nevyjednává: "Nejednám. Přihlásil jsem se do výběrového řízení, kde mají být hodnoceny mé zkušenosti z oblasti ochrany soutěže a veřejných zakázek, koncepce fungování a manažerské zkušenosti, tedy nepolitická témata. Věřím, že tomu tak bude."

Výběrové řízení je ostře sledované. Protikorupčním organizacím se už podařilo přesvědčit vládu, aby nežádala po uchazečích bezpečnostní prověrku v době podání, protože to by vyřadilo mnohé zájemce mimo státní správu. Mezi nesplněné doporučení zatím patří rozšíření výběrové komise o odborníky či větší transparentnost výběru.

Přesto odborná veřejnost jednoznačně kvituje, že se na tak důležitý post se poprvé v historii ÚOHS koná výběrové řízení: "Vláda je krůček od toho, aby udělala výběrové řízení, po kterém bude mít ÚOHS prvního předsedu, jehož legitimita a odbornost nebudou zpochybňovány od prvního dne ve funkci. Pevně věřím, že ten krůček ještě udělá," řekl předseda jedné z protikorupčních neziskovek Oživení Marek Zelenka.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy