Šéfem antimonopolního úřadu chce být i právník Neruda. Navrhuje omezit moc předsedy

David Klimeš David Klimeš
4. 11. 2020 8:28
Favoritem na post předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Do výběrového řízení se ale podle zjištění Aktuálně.cz přihlásil také soutěžní právník Robert Neruda s plánem na radikální přestavbu instituce.
Robert Neruda
Robert Neruda | Foto: Economia

Do pátku mohou na Úřad vlády zájemci zasílat obálky s nápisy "Neotvírat" a "Výběrové řízení na pozici předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže". Už nyní je jisté, že přihlášku podal náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Jeho silnou politickou podporu ukazuje i to, že zájem potvrdil po schůzce v polovině října s prezidentem Milošem Zemanem, který ho označil za velice vhodného kandidáta. O kroku Nerudy informoval týdeník Euro.

Výstup k funkci, kterou předčasně opouští skandály opředený Petr Rafaj, mu ale chce ztížit někdejší první místopředseda antimonopolního úřadu a nyní partner a vedoucí týmu soutěžních právníků a ekonomů v advokátní kanceláři Havel & Partners Robert Neruda.

V srpnovém rozhovoru s Aktuálně.cz přitom tvrdil, že o návrat do instituce neusiluje. "Máte pravdu, změnil jsem názor. Přesvědčilo mne to, že vláda nakonec vypsala výběrové řízení, v rámci nějž by měla rozhodovat koncepce a zkušenosti kandidáta. Po výběrovém řízení jsem volal hlasitě a dlouhodobě, i v našem letním rozhovoru," vysvětluje nyní.

Zda se do pátku přihlásí ještě někdo další, není zatím známé. Spekulovalo se například o zájmu stávajícího prvního místopředsedy úřadu Hynka Broma.

Neruda nabízí razantní změnu fungování

Neruda nabízí vládě poměrně razantní změnu fungování celé důležité instituce, která rozhoduje o hospodářské soutěži či veřejných zakázkách. "Jsem pro zavedení jednoinstančního rozhodování, protože nezávislost dvou stupňů v rámci ÚOHS je iluzí a rozhodování ve dvou instancích zbytečně prodlužuje vyřešení případu," tvrdí právník.

Velká moc předsedy úřadu v druhém stupni byla už několikrát předmětem kritiky ze strany protikorupčních organizací. Aktuálně takto v druhém stupni odcházející Petr Rafaj například zamítl protest proti veřejné zakázce na projektanta zamýšlené nové zlínské nemocnice, kterou prosazuje odcházející hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a jenž se s Rafajem opakovaně scházel

Dále chce Neruda, aby případy nerozhodoval předseda, ale kolektivní orgán, nová rada. "Tím dojde ke zvýšení pravděpodobnosti přijetí správného rozhodnutí, víc hlav víc ví, a limitaci nebezpečí nedostatku kompetence, protežování, strachu z rozhodnutí a korupčních nebezpečí." Zde se kandidát na předsedu rámcově shoduje s voláním protikorupčních organizací, které už v březnu navrhly podobné změny

V čem je naopak Neruda osamocen, je volání po úplném oddělení veřejných zakázek od soutěžního práva: "Dlouhodobě si myslím, že by ÚOHS měl být rozdělen na soutěžní úřad a zakázkový úřad, protože obě agendy jsou příliš odlišné, jejich spojení nepřináší synergie."

Favoritem je náměstek Mlsna

Přestože Neruda kandiduje s odvážným plánem na proměnu instituce, je stále pravděpodobnější, že vláda sáhne po favoritovi Petru Mlsnovi. Odborník na ústavní právo či právě hospodářskou soutěž se již dlouhodobě pohybuje v okolí českých vlád.

Do ministerského týmu měl našlápnuto už v roce 2009 za úřednického kabinetu Jana Fischera. Do týmu se jako ministr bez portfeje dostal až v roce 2012. Po pádu vlády Petra Nečase si ho vzala do týmu prezidentské Rusnokovy vlády Marie Benešová, která byla tehdy a je i nyní šéfkou resortu spravedlnosti. Následně prošel náměstkovské posty na školství a nyní na vnitru.

Jméno Neruda ale premiér Andrej Babiš určitě zná také. Za éry Martina Peciny na antimonopolním úřadu jako místopředseda zpracovával některé fúze Agrofertu. S podmínkami povolil například roku 2009 spojení Agrofertu s dalším agrárním obrem Agropolem. 

Neruda tvrdí, že žádné politické krytí pro svoji kandidaturu nyní nevyjednává: "Nejednám. Přihlásil jsem se do výběrového řízení, kde mají být hodnoceny mé zkušenosti z oblasti ochrany soutěže a veřejných zakázek, koncepce fungování a manažerské zkušenosti, tedy nepolitická témata. Věřím, že tomu tak bude."

Výběrové řízení je ostře sledované. Protikorupčním organizacím se už podařilo přesvědčit vládu, aby nežádala po uchazečích bezpečnostní prověrku v době podání, protože to by vyřadilo mnohé zájemce mimo státní správu. Mezi nesplněné doporučení zatím patří rozšíření výběrové komise o odborníky či větší transparentnost výběru.

Přesto odborná veřejnost jednoznačně kvituje, že se na tak důležitý post se poprvé v historii ÚOHS koná výběrové řízení: "Vláda je krůček od toho, aby udělala výběrové řízení, po kterém bude mít ÚOHS prvního předsedu, jehož legitimita a odbornost nebudou zpochybňovány od prvního dne ve funkci. Pevně věřím, že ten krůček ještě udělá," řekl předseda jedné z protikorupčních neziskovek Oživení Marek Zelenka.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy