Žalobci propouštěli vězně přes telefon i e-mail, v Chomutově se na svobodu dostal skoro každý

Radek Nohl Radek Nohl
12. 5. 2016 20:02
Propuštění bývalého senátora Alexandra Nováka z vězení spustilo nebývalou kontrolu. Při ní Nejvyšší státní zastupitelství zjistilo pochybení u třetiny z 33 žalobců, kteří o propuštění vězňů rozhodovali. Jeden ze státních zástupců se po této kontrole rozhodl, že rezignuje. Tým šéfa žalobců Pavla Zemana také odhalil, že státní zástupci řeší případy podmíněně propuštěných vězňů velice odlišně.
Tým šéfa žalobců odhalil v případech podmíněně propuštěných vězňů řadu chyb. (ilustrační foto)
Tým šéfa žalobců odhalil v případech podmíněně propuštěných vězňů řadu chyb. (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha - Žádné propuštění vězně nespustilo v tuzemské justici takovou vlnu vyšetřování jako případ vlivného podnikatele a bývalého senátora ODS Alexandra Nováka.

Špičky českých žalobců odstartovaly po propuštění Nováka na svobodu kontrolu, která měla pro jednoho soudce a státního zástupce vážné dopady. Oba přišli o funkci. Další žalobce, který Novákovi pomohl z vězení, skončil před Nejvyšším správním soudem a přišel o část platu. Dnes však čelí silnému tlaku nadřízených, aby rezignoval.

Vyšetřování vyvrcholilo poté, co nechal šéf žalobců Pavel Zeman prověřit práci státních zástupců, kteří dohlížejí na podmíněné propuštění vězňů. V Česku je takových státních zastupitelství třiatřicet. U třetiny z nich Zemanovi lidé zjistili pochybení.  

Kontrola zcela změní přístup žalobců k případům podmíněně propuštěných vězňů. Dosud byly v práci státních zástupců značné rozdíly. "Státní zástupci často neměli k dispozici všechny potřebné podklady nebo jejich návrhy adresované soudu postrádaly patřičnou obsahovou úroveň," vyjmenoval mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý některá pochybení, na která narazili.

Žalobce se rozhodl rezignovat

Ty nejzávažnější chyby odhalili zřejmě v Třebíči. Místní žalobci se v rozporu s pokyny Nejvyššího státního zastupitelství rozhodli, že se nebudou účastnit jednání, při nichž se ve 35 kilometrů vzdálené věznici v Rapoticích rozhodovalo o propuštění vězňů na svobodu. Místo toho komunikovali se soudem přes telefon nebo e-mail.

Když to odhalili nadřízení, rozhodl se Zdeněk Špaček ke konci dubna na funkci okresního státního zástupce rezignovat. Teď je jen řadovým žalobcem. Chybu uznává. "Takovéto řešení našich organizačně-pracovních problémů nebylo nejšťastnější," prohlásil Špaček.

V Břeclavi tým z Nejvyššího státního zastupitelství zjistil, že místní žalobci tu vyplňovali formulář o jednání jen velice stroze: jedním slovem nebo krátkou větou. "Z mého pohledu to bylo dostatečné," řekl okresní státní zástupce Tomáš Foldyna.

Teď budou muset jeho podřízení přístup změnit. "Nejvyšší státní zastupitelství nám dalo noty, abychom v celé republice postupovali jednotně. Což doteď nebylo," vysvětlil Foldyna.

Soudce přišel o talár

Kontrola žalobců však také odhalila, že tři ze čtyř vězňů, kteří požádali o podmíněné propuštění v Chomutově, uspěli. Mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová však odmítá, že by to automaticky znamenalo jejich pochybení. "Zjištěné procento propuštěných nemusí ještě nutně znamenat závady v rozhodovací činnosti soudu," uvedla Chalupová.

Ve srovnání s ostatními soudy ale právě Chomutov výrazně vyčnívá. Do pozornosti se v poslední době dostal i proto, že soudce Ivan Novák byl právě za podmíněné propuštění jednoho z vězňů obviněn. Policie tvrdí, že přijal úplatek za to, že pomohl milionáři Tomáši Malinovi na svobodu. Novák to odmítá a vidí za tím mstu, že pustil jmenovce Alexandra Nováka z vězení. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale již rozhodl, že až do ukončení případu přijde o talár. 

Marek Dalík cítí, že to je nespravedlivé, protože on ty peníze zřejmě nakonec nedostal, zatímco předchozí vláda asi ano, říká Janek Kroupa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy