Šéf záchranky z ANO podepsal nákup kamer od firmy, jež patřila kolegovi z partaje

ČTK ČTK
2. 2. 2018 20:08
Na pozoruhodnou smlouvu v Královéhradeckém kraji upozornila Česká televize.
Volby 2017 - Hnutí ANO - Ilustrační snímek
Volby 2017 - Hnutí ANO - Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Hradec Králové - Vedení Královéhradeckého kraje bude řešit nákup kamer pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje od firmy, jež dřív patřila krajskému zastupiteli a poslanci Petru Sadovskému (ANO).

Za záchrannou službu smlouvu na dodávku 50 kamer do sanitek za celkem 299 950 korun uzavřel loni v prosinci její ředitel a poslanec Jiří Mašek (ANO). Podle Maška byl obchod transparentní. Na obchod upozornila Česká televize.

V kraji vládne duhová pětikoalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09. ANO je v opozici.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) si podle tiskového oddělení hejtmanství nechává předložit dokumenty o průběhu a vyhodnocení výběrového řízení na dodávku kamer.

"Až se s dokumenty detailně seznámí, rozhodne, zda nákup kamer byl transparentní, či nikoliv. Na základě posouzení průběhu výběrového řízení bude náměstek Cabicar informovat Radu Královéhradeckého kraje," sdělil Lukáš Vaníček z tiskového oddělení. Dodal, že za výběrové řízení a jeho správnost zodpovídá vedení záchranné služby.

Podle Maška byla ve standardním poptávkovém řízení vybrána ze čtyř nabídek ta nejlepší. "Ostatní nabídky byly až násobně dražší," brání se Mašek. Nákup bezpečnostních kamer do sanitek byl podle něj plánovanou investicí z Fondu zábrany škod, která byla podle zkušeností z jiných krajů nastavena na objem 1,3 milionu korun. "Protože finální cena byla oproti plánu na investici o asi jeden milion nižší, bylo možné na základě souhlasu fondu za ušetřené peníze pořídit vozidlo pro inspektory provozu," uvedl Mašek. Odbor zdravotnictví kraje byl podle něj o všem informován.

Řízení vyhrála firma ACT CZ z Dobrušky, jejímž jednatelem a majoritním vlastníkem byl podle údajů v obchodním rejstříku do 19. prosince 2017 Petr Sadovský. Smlouva o dodávce kamer byla firmou podepsána 14. prosince, ředitel záchranné služby ji podepsal 18. prosince. Od 19. prosince se společníkem firmy ACT CZ místo Petra Sadovského stal Adrian Sadovský.

Sadovský ve svém zapojení do obchodu problém nevidí. "Je možné, že tam jsou otazníky, ale já na tom nevidím nic špatného, protože jsme poslali nabídku a vyhráli jsme ji," citovala Sadovského Česká televize.

Hejtmanství sdělilo, že záchranná služba kromě firmy ACT CZ oslovila ohledně dodávky kamer ještě společnosti Trade Fides, ADD distribution a VIDEO TRADE.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má 15 výjezdových základen ve 13 městech. Na pomoc pacientům je připraveno vyjet na 30 posádek a krajští záchranáři disponují zhruba 50 sanitkami. Kraj letos na provoz záchranky dá 175 milionů korun. Ředitel Mašek vedení záchranky k poslednímu únoru opouští, dříve uvedl, že prioritou je pro něj výkon poslaneckého mandátu. Rada kraje na jeho místo již loni v listopadu jmenovala stávajícího náměstka Libora Senetu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy