Hamáček o cestě do Moskvy mluvil, o výměnném obchodu ne, řekl šéf tajné služby Beroun

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 6. 5. 2021 18:40
Za jakých okolností se místopředseda vlády Jan Hamáček chystal na cestu do Ruska poté, co se dozvěděl o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun poslancům sdělil, že Hamáček cestu opravdu plánoval. Nepotvrdil ale informace serveru Seznam Zprávy, že mělo jít o výměnný obchod za vakcínu Sputnik. Hamáček tvrdí, že cesta měla být krycí manévr.
Členové Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství promluvili ve čtvrtek o cestě ministra Jana Hamáčka do Moskvy. | Video: Radek Bartoníček

"Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun potvrdil, že probíhala debata na téma cesty Jana Hamáčka do Moskvy. Ale rozhodně pan Beroun nepotvrdil, že by byla tato cesta předmětem nějakého výměnného obchodu za kauzu Vrbětice," prohlásila poslankyně a členka Stálé komise pro činnost Vojenského zpravodajství Jana Černochová (ODS).

Hamáček na schůzce podle Berouna řešil pouze nákup v Evropě neschválené ruské vakcíny Sputnik V, ne spojitost s Vrběticemi. "Pan ředitel potvrdil pouze linku na Sputnik. Nic jiného na našem jednání nepotvrzoval a nevyvracel," řekla Černochová.

Server Seznam Zprávy si stojí za svým úterním článkem, podle kterého Jan Hamáček na schůzce s Berounem a dalšími lidmi mluvil o možnosti, že by vyměnil mlčení o ruské stopě ve Vrběticích za to, že Rusko poskytne Česku milion dávek vakcíny Sputnik.

Na otázku Aktuálně.cz, zda je tedy nezpochybnitelné, že podle Berouna nebyla na schůzce o výměnném obchodu řeč, předseda zmiňované komise Vít Rakušan (STAN) odpověděl: "Pan ředitel Beroun od začátku cestu do Ruska v kontextu doby označil za nesmyslnou. To panu vicepremiérovi Hamáčkovi téměř jistě, nebo zcela jistě, na té schůzce také řekl. Další věty, které by nějakým způsobem dosvědčovaly nějaký plánovaný handl, nejsme schopni potvrdit, protože takové věty se k našim uším nikdy nedostaly," řekl Rakušan.

Rakušan doplnil, že sám za vážnou skutečnost považuje už to, že se na schůzce 15. dubna o plánované cestě do Ruska vůbec hovořilo. Vzhledem k tomu, že už 7. dubna měl i Jan Hamáček informace o pozadí útoku ve Vrběticích.

Rakušan řekl, že nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska skutečně plánoval. "Jestli to bylo v návaznosti na nějaký krycí manévr nebo něco podobného, tak to se na té schůzce podle mého názoru a informací neřešilo," dodal. Narážel tak na to, že Hamáček před několika dny tvrdil, že jeho cesta do Moskvy měla být jen krycí manévr, který měl ruskou stranu zmást. Takovou verzi ale dosud nikdo další nepotvrdil.

Stálá komise také přijala usnesení, které se týká jak cesty Hamáčka do Ruska, tak ruského útoku na muniční sklad:

  • "1. Komise trvá na tom, že podíl ruské GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, který byl teroristickým činem, je nezpochybnitelnou a podloženou skutečností."
  • "2. Komise vyzývá vládu, aby nadále požadovala po Ruské federaci adekvátní náhradu za škodu na majetku a ztráty životů občanů České republiky."
  • "3. Komise žádá vicepremiéra Jana Hamáčka, aby veřejnosti či příslušným orgánům Poslanecké sněmovny srozumitelně a pravdivě vysvětlil veškeré motivy, které jej vedly k plánování cesty do Ruské federace."

Mluvit před agenty Putina nešlo, tvrdí poslanec

Byť jméno Jana Hamáčka znělo ve čtvrtek v kuloárech sněmovny nejčastěji, on sám v dolní parlamentní komoře nebyl. Když měl jako ministr vnitra předložit svůj návrh zákona, vystoupil místo něj před poslanci ministr zemědělství Miroslav Toman. "Ministr Hamáček se omlouvá na celý den," hlásil už ráno šéf sněmovny Radek Vondráček.

Poslanci se chtěli více dozvědět už v předchozích dnech, ale při úterním neveřejném zasedání sněmovny se šéfové tajných služeb nedostali vůbec ke slovu. Na středečním uzavřeném zasedání pro změnu ohlásili, že nemohou na takovém plénu mluvit. Odkázali se na to, že promluví až na komisích a výborech, které jsou k tomu určeny.

Někteří poslanci mají pro mlčení šéfů tajných služeb pochopení. "Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby tito šéfové sdělili tajné informace z vyšetřování Vrbětic ve sněmovně, kde sedí 200 poslanců? Někteří z těchto poslanců jsou fakticky Putinovi agenti, takže Rusko by mělo informace velmi rychle," řekl Aktuálně.cz jeden z poslanců, který si nepřál publikovat své jméno. Svými slovy narážel na některé své kolegy, kteří zpochybňují práci českých tajných služeb a šíři dezinformace, které se mnohdy objevují na proruských webech. 

Zatímco Jan Beroun tak promluvil na už zmiňované Stálé komisi pro činnost Vojenského zpravodajství, šéf další tajné služby, ředitel BIS Michal Koudelka, zase přišel ve čtvrtek ráno na sněmovní výbor pro kontrolu BIS. Ten vede lidovec Pavel Bělobrádek.

"Žádné nové informace, které by nebyly ve veřejném prostoru, jsme nedostali," řekl Aktuálně.cz Bělobrádek. Koudelka totiž chyběl na schůzce, kde podle informací Seznam Zpráv Hamáček přišel s návrhem na výměnný obchod s Ruskem. Bělobrádek takovému obchodu ale nevěří. "Nedává to smysl, podle mě to je nereálné," podotkl a ujišťoval, že poslanci chtějí rozhodně zjistit pravdu.

"Samozřejmě, nejasnosti kolem cesty pana Hamáčka nadále jsou. Není pořád jasné, jestli do Moskvy chtěl jet, nebo nechtěl. Je to pro mě nesrozumitelné. Cestu dosud nevysvětlil," uvedl Bělobrádek.

Zeptejte se Hamáčka, odkazovali sociální demokraté

Poslanci ČSSD nadále stojí za verzí svého předsedy Hamáčka a do větších debat se pouštět nechtějí. "Neptejte se mě, ale zeptejte se jeho samotného. Já jsem v Moskvě nebyl a ani jsem o Moskvě nemluvil. To nejsou otázky na mě," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka na dotaz, zda stále důvěřuje Hamáčkovým slovům.

"To přece o tom vůbec není. Na co se mě to ptáte? Jestli předseda něco tvrdí, on si za tím stojí," odpověděla poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková. "Já nevím, kde je pravda. Nemohu být soudcem. Proto je to u soudu, proto jsou tam trestní oznámení a budeme čekat, co se ukáže jako pravda," pokračovala zmínkou o tom, jak Hamáček ve středu oznámil podání trestních oznámení a žádosti o omluvu.

Nakonec Gajdůšková uvedla, že rozhodně nevěří spoluautorovi článku ze Seznam Zpráv Janku Kroupovi. "Já už jsem v politice hodně dlouho. Před každými volbami je něco podobného proti ČSSD. Takže to není otázka, jestli věřím, nebo nevěřím panu Hamáčkovi. Nevěřím panu Kroupovi," řekla.

Lídři koalice Spolu, po kterých žádá Hamáček omluvu, ve čtvrtek trvali na kritice jeho chování. "Už jenom to, že pan Hamáček plánoval cestu v době, kdy věděl, co Rusové provedli, je velmi závažné. I kdyby nebyla pravda, že tam chtěl cokoliv handlovat za Sputniky, tak už to samo je na odstoupení z funkce. Neumím si představit, že by něco takového udělal někdo z britské vlády po útoku na Salisbury," sdělila Aktuálně.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Jan Hamáček jednoznačně neodpověděl na otázky, proč chtěl kompromitovat sebe i Českou republiku svým totálně nezodpovědným plánem cesty do Moskvy. Navíc v situaci, kdy věděl o ruském teroristickém útoku ve Vrběticích. Stále dluží odpovědi nejenom nám poslancům, ale i celé české veřejnosti," přidal se místopředseda výboru pro bezpečnost a poslanec ODS Pavel Žáček. Koalice zároveň publikovala devět otázek, na které chce od Hamáčka odpověď.

Lídři druhé koalice, tedy Pirátů a STAN, byli v kritice mírnější. "Jako občan této republiky doufám, že se to nestalo (výměnný obchod s Ruskem). Je to pro mě natolik neuvěřitelné, že chci slyšet výpovědi lidí, kteří se dané oblasti věnují a informace mají," řekl šéf STAN Rakušan. "Je to ten náš dlouhodobě racionální, klidný postup, možná bez velkých slov, ale myslím, že takový postup je přínosný," dodal. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se k jeho stanovisku přidal. "Nejdřív si vyslechneme účastníky schůzky," avizoval.

Hamáček vymýšlel šílený obchod, nejsou to lži, naše zdroje jsou ověřené, říká Kroupa

Naše zdroje jsou věrohodné a byly situaci blízko, neodvážili bychom se tu věc zveřejnit, kdybychom neměli v rukou přímé svědectví, tvrdí novinář. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 7 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy