Hamáček o cestě do Moskvy mluvil, o výměnném obchodu ne, řekl šéf tajné služby Beroun

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 6. 5. 2021 18:40
Za jakých okolností se místopředseda vlády Jan Hamáček chystal na cestu do Ruska poté, co se dozvěděl o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun poslancům sdělil, že Hamáček cestu opravdu plánoval. Nepotvrdil ale informace serveru Seznam Zprávy, že mělo jít o výměnný obchod za vakcínu Sputnik. Hamáček tvrdí, že cesta měla být krycí manévr.
Členové Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství promluvili ve čtvrtek o cestě ministra Jana Hamáčka do Moskvy. | Video: Radek Bartoníček

"Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun potvrdil, že probíhala debata na téma cesty Jana Hamáčka do Moskvy. Ale rozhodně pan Beroun nepotvrdil, že by byla tato cesta předmětem nějakého výměnného obchodu za kauzu Vrbětice," prohlásila poslankyně a členka Stálé komise pro činnost Vojenského zpravodajství Jana Černochová (ODS).

Hamáček na schůzce podle Berouna řešil pouze nákup v Evropě neschválené ruské vakcíny Sputnik V, ne spojitost s Vrběticemi. "Pan ředitel potvrdil pouze linku na Sputnik. Nic jiného na našem jednání nepotvrzoval a nevyvracel," řekla Černochová.

Server Seznam Zprávy si stojí za svým úterním článkem, podle kterého Jan Hamáček na schůzce s Berounem a dalšími lidmi mluvil o možnosti, že by vyměnil mlčení o ruské stopě ve Vrběticích za to, že Rusko poskytne Česku milion dávek vakcíny Sputnik.

Na otázku Aktuálně.cz, zda je tedy nezpochybnitelné, že podle Berouna nebyla na schůzce o výměnném obchodu řeč, předseda zmiňované komise Vít Rakušan (STAN) odpověděl: "Pan ředitel Beroun od začátku cestu do Ruska v kontextu doby označil za nesmyslnou. To panu vicepremiérovi Hamáčkovi téměř jistě, nebo zcela jistě, na té schůzce také řekl. Další věty, které by nějakým způsobem dosvědčovaly nějaký plánovaný handl, nejsme schopni potvrdit, protože takové věty se k našim uším nikdy nedostaly," řekl Rakušan.

Rakušan doplnil, že sám za vážnou skutečnost považuje už to, že se na schůzce 15. dubna o plánované cestě do Ruska vůbec hovořilo. Vzhledem k tomu, že už 7. dubna měl i Jan Hamáček informace o pozadí útoku ve Vrběticích.

Rakušan řekl, že nemá pochybnosti o tom, že Hamáček cestu do Ruska skutečně plánoval. "Jestli to bylo v návaznosti na nějaký krycí manévr nebo něco podobného, tak to se na té schůzce podle mého názoru a informací neřešilo," dodal. Narážel tak na to, že Hamáček před několika dny tvrdil, že jeho cesta do Moskvy měla být jen krycí manévr, který měl ruskou stranu zmást. Takovou verzi ale dosud nikdo další nepotvrdil.

Stálá komise také přijala usnesení, které se týká jak cesty Hamáčka do Ruska, tak ruského útoku na muniční sklad:

  • "1. Komise trvá na tom, že podíl ruské GRU na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, který byl teroristickým činem, je nezpochybnitelnou a podloženou skutečností."
  • "2. Komise vyzývá vládu, aby nadále požadovala po Ruské federaci adekvátní náhradu za škodu na majetku a ztráty životů občanů České republiky."
  • "3. Komise žádá vicepremiéra Jana Hamáčka, aby veřejnosti či příslušným orgánům Poslanecké sněmovny srozumitelně a pravdivě vysvětlil veškeré motivy, které jej vedly k plánování cesty do Ruské federace."

Mluvit před agenty Putina nešlo, tvrdí poslanec

Byť jméno Jana Hamáčka znělo ve čtvrtek v kuloárech sněmovny nejčastěji, on sám v dolní parlamentní komoře nebyl. Když měl jako ministr vnitra předložit svůj návrh zákona, vystoupil místo něj před poslanci ministr zemědělství Miroslav Toman. "Ministr Hamáček se omlouvá na celý den," hlásil už ráno šéf sněmovny Radek Vondráček.

Poslanci se chtěli více dozvědět už v předchozích dnech, ale při úterním neveřejném zasedání sněmovny se šéfové tajných služeb nedostali vůbec ke slovu. Na středečním uzavřeném zasedání pro změnu ohlásili, že nemohou na takovém plénu mluvit. Odkázali se na to, že promluví až na komisích a výborech, které jsou k tomu určeny.

Někteří poslanci mají pro mlčení šéfů tajných služeb pochopení. "Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby tito šéfové sdělili tajné informace z vyšetřování Vrbětic ve sněmovně, kde sedí 200 poslanců? Někteří z těchto poslanců jsou fakticky Putinovi agenti, takže Rusko by mělo informace velmi rychle," řekl Aktuálně.cz jeden z poslanců, který si nepřál publikovat své jméno. Svými slovy narážel na některé své kolegy, kteří zpochybňují práci českých tajných služeb a šíři dezinformace, které se mnohdy objevují na proruských webech. 

Zatímco Jan Beroun tak promluvil na už zmiňované Stálé komisi pro činnost Vojenského zpravodajství, šéf další tajné služby, ředitel BIS Michal Koudelka, zase přišel ve čtvrtek ráno na sněmovní výbor pro kontrolu BIS. Ten vede lidovec Pavel Bělobrádek.

"Žádné nové informace, které by nebyly ve veřejném prostoru, jsme nedostali," řekl Aktuálně.cz Bělobrádek. Koudelka totiž chyběl na schůzce, kde podle informací Seznam Zpráv Hamáček přišel s návrhem na výměnný obchod s Ruskem. Bělobrádek takovému obchodu ale nevěří. "Nedává to smysl, podle mě to je nereálné," podotkl a ujišťoval, že poslanci chtějí rozhodně zjistit pravdu.

"Samozřejmě, nejasnosti kolem cesty pana Hamáčka nadále jsou. Není pořád jasné, jestli do Moskvy chtěl jet, nebo nechtěl. Je to pro mě nesrozumitelné. Cestu dosud nevysvětlil," uvedl Bělobrádek.

Zeptejte se Hamáčka, odkazovali sociální demokraté

Poslanci ČSSD nadále stojí za verzí svého předsedy Hamáčka a do větších debat se pouštět nechtějí. "Neptejte se mě, ale zeptejte se jeho samotného. Já jsem v Moskvě nebyl a ani jsem o Moskvě nemluvil. To nejsou otázky na mě," řekl Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka na dotaz, zda stále důvěřuje Hamáčkovým slovům.

"To přece o tom vůbec není. Na co se mě to ptáte? Jestli předseda něco tvrdí, on si za tím stojí," odpověděla poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková. "Já nevím, kde je pravda. Nemohu být soudcem. Proto je to u soudu, proto jsou tam trestní oznámení a budeme čekat, co se ukáže jako pravda," pokračovala zmínkou o tom, jak Hamáček ve středu oznámil podání trestních oznámení a žádosti o omluvu.

Nakonec Gajdůšková uvedla, že rozhodně nevěří spoluautorovi článku ze Seznam Zpráv Janku Kroupovi. "Já už jsem v politice hodně dlouho. Před každými volbami je něco podobného proti ČSSD. Takže to není otázka, jestli věřím, nebo nevěřím panu Hamáčkovi. Nevěřím panu Kroupovi," řekla.

Lídři koalice Spolu, po kterých žádá Hamáček omluvu, ve čtvrtek trvali na kritice jeho chování. "Už jenom to, že pan Hamáček plánoval cestu v době, kdy věděl, co Rusové provedli, je velmi závažné. I kdyby nebyla pravda, že tam chtěl cokoliv handlovat za Sputniky, tak už to samo je na odstoupení z funkce. Neumím si představit, že by něco takového udělal někdo z britské vlády po útoku na Salisbury," sdělila Aktuálně.cz předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Jan Hamáček jednoznačně neodpověděl na otázky, proč chtěl kompromitovat sebe i Českou republiku svým totálně nezodpovědným plánem cesty do Moskvy. Navíc v situaci, kdy věděl o ruském teroristickém útoku ve Vrběticích. Stále dluží odpovědi nejenom nám poslancům, ale i celé české veřejnosti," přidal se místopředseda výboru pro bezpečnost a poslanec ODS Pavel Žáček. Koalice zároveň publikovala devět otázek, na které chce od Hamáčka odpověď.

Lídři druhé koalice, tedy Pirátů a STAN, byli v kritice mírnější. "Jako občan této republiky doufám, že se to nestalo (výměnný obchod s Ruskem). Je to pro mě natolik neuvěřitelné, že chci slyšet výpovědi lidí, kteří se dané oblasti věnují a informace mají," řekl šéf STAN Rakušan. "Je to ten náš dlouhodobě racionální, klidný postup, možná bez velkých slov, ale myslím, že takový postup je přínosný," dodal. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se k jeho stanovisku přidal. "Nejdřív si vyslechneme účastníky schůzky," avizoval.

Hamáček vymýšlel šílený obchod, nejsou to lži, naše zdroje jsou ověřené, říká Kroupa

Naše zdroje jsou věrohodné a byly situaci blízko, neodvážili bychom se tu věc zveřejnit, kdybychom neměli v rukou přímé svědectví, tvrdí novinář. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy