Šéfa vojenské rozvědky Stropnický ani po Libanonu neodvolá. Deset lepších Berounů v záloze nemá

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 10. 3. 2016 16:27
Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun má za sebou výsledky a kvalitní práci, a proto není důvod ho odvolat. Ministr obrany Martin Stropnický to uvedl po jednání výboru pro obranu, který projednal kauzu unesených Čechů v Libanonu. "Nevidím důvod, aby se hrálo o hlavu pana Berouna. Nevidím nikde v záloze lepších deset pánů Berounů," řekl ministr obrany. A Beroun prohlásil, že sám rezignovat nechce.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: Economia

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si nechal zpracovat analýzu, která by měla říct, zda jeho podřízení pochybili v kauze unesených Čechů v Libanonu. Klíčovou roli v kauze hraje právě i agent Martin Psík z Vojenského zpravodajství, které pod Stropnického ministerstvo spadá.

Psík byl součástí skupiny a dostal za úkol zjistit nové informace o dalším Čechovi, kterého unesli islamisté v Libyi. Pětice se nakonec dostala domů až poté, co byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího.

Pozice šéfa vojenské rozvědky Jana Berouna je ale podle Stropnického v současné době neotřesitelná. "Nevidím důvod, aby se hrálo o hlavu pana Berouna. Nevidím nikde v záloze lepších deset pánů Berounů," řekl ministr obrany. A Beroun prohlásil, že sám rezignovat nechce.

Po jednání výboru pro obranu Stropnický uvedl, že již příští týden bude znát výsledky analýzy, kterou si jeho úřad nechal zpracovat. "Samozřejmě cílem je, aby se odhalila nějaká pochybení a do budoucna se zjednala nějaká náprava," prohlásil Stropnický. V současné době se prověřuje také to, jak se dostaly některé informace z jednání Bezpečnostní rady státu. "Pan ministr už říká resumé, že pana Berouna odvolávat nebude. Má smysl to šetření?" ptá se poslankyně a členka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Vojenské zpravodajství pracuje kvalitně

Ani ministr obrany, ani šéf Vojenského zpravodajství nechtějí zatím mluvit o tom, že by k nějakému selhání došlo. "To, že se to dostalo na veřejnost, není selháním Vojenského zpravodajství. Těch subjektů, které na tom měly zájem, je tolik, že se to zveřejnilo," uvedl Beroun.

Podle Stropnického se podařilo Berounovi po roce 2013, kdy byla služba v rozkladu kvůli kauze Jany Nečasové, rozvědku zvednout. "Ten úkol, který před sebou má, je velmi těžký. Ti lidé, kteří tam pracují, mají výsledky, pracují kvalitně," uvedl Stropnický.

Opozice s jeho slovy ale nesouhlasí. "Budeme usilovat o zřízení vyšetřovací komise," uvedla Černochová s tím, že se ve čtvrtek od ministra ani šéfa Vojenského zpravodajství nedozvěděla vůbec nic. "Dlouho se řešilo, jestli o tom můžeme jednat. Poté došlo na dotazy. Ty, které byly položeny, nebyly vůbec zodpovězeny nebo na ně nebylo zodpovězeno uspokojivě," řekl člen výboru pro obranu a poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).

Pětice Čechů se vrátila do Česka před několika týdny po zhruba sedmi měsících v zajetí. Poté, co podstoupili řadu vyšetření v nemocnici, je vyslechli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.  

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy