Šéf Starostů: S Kalouskem už ne. A Babiš ať taky zapomene

Petr Honzejk
Aktualizováno 15. 4. 2015 17:01
Naši voliči to mají podle mého nastavené jinak než voliči ANO. Ti si myslí, že to někdo udělá za ně. Naši voliči chápou, že nikdo za ně nic neudělá, říká šéf Starostů Martin Půta.
Martin Půta: "O nás mají teď zájem všichni."
Martin Půta: "O nás mají teď zájem všichni." | Foto: DVTV

Rozhovor - Hnutí Starostové a nezávislí, nynější partner TOP 09, se v pátek rozhodne o budoucím směřování. Dosavadní předseda, liberecký hejtman Martin Půta, vidí budoucnost v osamostatnění. Starostové mohou podle něj fungovat jako exkluzivní značka a vést zemi ke švýcarskému modelu, kde se maximum záležitostí řeší na místní úrovni.

Pozici Půty nicméně limituje trestní stíhání kvůli údajné korupci, kvůli kterému zvažuje rezignaci na post předsedy STAN. 

Místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska ovšem informace o zamýšleném osamostatnění nepřekvapila. "Smlouva platí do roku 2017 a pokud v ní minimálně jeden z partnerů nebude chtít pokračovat, tak nebude," řekl Aktuálně.cz, s tím, že TOP 09 má vlastní regionální strukturu a na STAN tak není závislá.

Nezájem Starostů o prodloužení strategické smlouvy by tak jen ušetřil rozhodování uvnitř TOP 09. "Já si umím představit obě dvě varianty, aniž bych se jakékoli z nich děsil," dodal předseda společného poslaneckého klubu Kalousek.

K čemu by mohla být další spolupráce s TOP 09?

Martin Půta: Smlouva s TOP 09 končí a vůle členské základny k pokračování spolupráce není. Odpovídá to mému přesvědčení, že se vzdalujeme i myšlenkově. Naši členové chtějí otestovat, zda jsme schopni naše myšlenky prosazovat sami. Hlavním testem budou krajské volby příští rok na podzim.

Můžete fungovat jako samostatná politická značka na celostátní úrovni?

Jsem o tom přesvědčen. Uvidí se, jak to vnímají voliči. Ale indicie, že mám pravdu, tady už jsou. Třeba senátní volby. Z našich čtyř kandidátů uspěli dva, což je silný signál, že bychom měli jít dál samostatně.

Co říkáte vyjednávání některých vysoce postavených členů STAN o spolupráci s Andrejem Babišem?

O takových tendencích moc nevím. Hnutí ANO beru jako politického partnera, který by ale nejdřív měl na místní úrovni ukázat, že má lidi, kteří za něco stojí.

Zatím známe Andreje Babiše a pár dalších. Uvidíme, jak uspějí na komunální úrovni. Jestli jejich lidé dokážou nejen kandidovat, ale také skutečně pracovat. Sleduji to v našem libereckém kraji. A pokud jde o fungování ANO v koalicích, tak to hodnotím maximálně jako „střídavě oblačno“.

Podle některých vašich členů by spojenectví s ANO bylo logické. Vy máte strukturu, ANO lídra a peníze.

Tyhle úvahy jsou podle mě chybné. Neplatí jednoduchá matematika z prvního stupně základní školy. V politice nefunguje prostý součet. Opravdu si nejsem jistý, jestli naši členové, kteří vyrostli z toho, že jsou schopni zespoda autonomně prosazovat program, byli ochotni spolupracovat s někým, kdo to má nastavené v pyramidě přesně obráceně. Jako třeba Andrej Babiš, který se prosazuje jako šéf. Pokud někdo o takovém spojenectví jedná, tak já to v žádném případě nejsem.

Ale voliči by to mohli uvítat...

I naši voliči to mají podle mého nastavené jinak než voliči ANO. Ti si myslí, že to někdo udělá za ně. Naši voliči chápou, že nikdo za ně nic neudělá. A že to, že si někoho zvolí, není automatickou vstupenkou do světa, ve kterém bude líp. Chtějí ovlivňovat i věci mezi volbami.

Navíc Andrej Babiš v poslední době ve Sněmovně překročil všechny normy normálního chování. Mám na mysli výpady proti Miroslavu Kalouskovi při interpelacích. Každý člověk by měl být schopen zachovat při vystupování elementární důstojnost. Nejen k oponentům, ale i k sobě. ANO je možný partner po volbách, ale jako spojenec před nimi nikoli.

Jsou pro vás lidovci přirozenější partner než ANO?

O nás mají teď zájem všichni. V některých regionech mají lidovci řadu úspěšných komunálních politiků, v řadě věcí k nám mají blízko. Je to také přirozený partner pro povolební jednání. Ale není pro mě představitelná situace, že nám skončí smlouva s TOP 09 a řešením bude, že uděláme smlouvu s jiným subjektem. To bychom se chovali opravdu trochu zvláštně.

Jste stále obviněn z přijetí úplatku. Státní zástupce zamítl vaši stížnost proti trestnímu stíhání. To je nesporně pro celé hnutí problém. Rezignujete?

Rozhodnutí budu muset učinit, ale řeknu to až delegátům sněmu. Postoj státního zástupce mě příliš nepřekvapil. Pobavilo mě ale, že jsme stížnost podávali  26. ledna a státní zástupce nic nedělal. Teď se naopak velmi snažil, aby k rozhodnutí došlo těsně před naším sněmem.

Dál budu chtít, aby dohledové státní zastupitelství věc znovu posoudilo, a jsem připraven vydat se i cestou ústavní stížnosti. Protože obvinit někoho z korupce bez jakéhokoli důkazu o převzetí úplatku je přeci jen poněkud nestandardní.

Co tím chcete říci? Naznačujete, že orgány činné v trestním řízení pracují na něčí objednávku? Čí?

To netvrdím. Ale když si dávám dohromady některé věci, jako třeba, že o tom, že můžu být trestně stíhán, hovořili různí lidé v Liberci už v červenci, tak si to všechno dávám dohromady. Kdo to byl, vám neřeknu. Celé stíhání je ale konstrukce. Jsem obviněn z něčeho, co jsem neudělal, jsem obviněn z převzetí úplatku bez důkazu o převzetí úplatku. 

Spekulovat, kdo za tím stojí, nechci ani nemohu. Za těch pět měsíců jsem byl konfrontován s různými teoriemi, kdo by na tom mohl mít zájem. Pro mě osobně je důležité dostat šanci u soudu vysvětlit, že celé obvinění je jen smyšlený příběh, který někdo napsal. Proč, to opravdu nevím.

(Celý rozhovor s Martinem Půtou si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.)

 

Právě se děje

Další zprávy