Šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů je ve vazbě, řízením byl pověřen náměstek

ČTK ČTK
18. 5. 2022 18:34
Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na Twitteru napsal, že u Prachaře "nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce". Řízením správy proto dočasně pověřil svého náměstka Tomáše Ehlera.
Správa úložišť radioaktivních odpadů.
Správa úložišť radioaktivních odpadů. | Foto: ČTK

Policisté v souvislosti s veřejnými zakázkami správy úložišť obvinili pět lidí a jednu firmu. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl na webu státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. O zásahu informoval server Seznam Zprávy.

Detektivové v pondělí provedli sérii domovních prohlídek, mimo jiné právě v sídle státní Správy úložišť radioaktivních odpadů v pražské Dlážděné ulici. Podle Seznam Zpráv byli policisté také v pražské společnosti GS Geotechnika, jež pro Správu úložišť radioaktivních odpadů dlouhodobě pracuje.

Obvinění si podle serveru vyslechla i obchodní ředitelka této firmy Lucie Bohátková. "Jména dalších stíhaných - kromě Prachaře a Bohátkové - se zatím nepodařilo ověřit. Vyšetřovatele každopádně podle informací Seznam Zpráv zajímá role projekční a geologické společnosti Inset," napsal server.

Společnosti SG Geotechnika a Inset předloni uspěly podle Seznam Zpráv v tendru za 33 milionů korun na komplex podzemních měření a analýzy v Bukově na Vysočině. Stát tam má v hloubce 550 metrů testovací pracoviště. Poznatky expertů o chování okolních hornin poslouží při budování finálního skladu jaderného odpadu.

Vítězové měli v soutěži jen jednoho konkurenta - sdružení firem kolem brněnské společnosti Geotest. Šéf firmy Lubomír Klimek uvedl, že průběh tendru nebyl úplně obvyklý - například nebylo ze zadání soutěže jasné, jaké práce vlastně správa úložišť požaduje. "Od jiných zadavatelů jsme zvyklí, že tyhle činnosti bývají přesně specifikované," řekl Klimek serveru.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Správa úložišť se stará o bezpečné ukládání radioaktivních odpadů, provozuje jejich úložiště a podílí se na přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo správu úložišť v roce 1997, od roku 2001 je správa organizační složkou státu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy