Šéf Scio zakládá novou školu, o výuce mají rozhodovat děti

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová, Eva Hníková
24. 2. 2015 12:45
Místo pedagogů budou ve Scioškole pracovat průvodci. Ti dětem budou nápomocni při chápání látky, hlavní slovo ale bude mít dítě, říká v rozhovoru Ondřej Šteffl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Škola, ve které budou o výuce místo učitelů rozhodovat samotné děti. Tak vypadá nový projekt ředitele společnosti Scio a zakladatele soukromé školy PORG Ondřeje Šteffla.

Soukromá Scioškola podle něj bortí představy o klasickém školství, nezavádí klasické známkování, tradiční školní lavice ani 45 minut dlouhou vyučovací hodinu. Přichází totiž s konceptem výuky, který by měl rozvíjet talent dítěte.

Školné: 6500 korun měsíčně

Při výuce tak nebude hrát hlavní roli učitel, ale dítě. Ostatně, učitelé v ní ani pracovat nemají, místo toho v ní budou takzvaní průvodci. Ti by měli být dětem nápomocni při chápání látky, kterou ovšem vybere samo dítě.

"Chceme, aby se děti učily se učit, aby rostla jejich samostatnost, a to i v tom, co, jak a kdy se budou učit, proto se musí naučit pracovat ve skupinkách nebo samy, s pomocí průvodce nebo bez něj, jak jim to vyhovuje, jak potřebují a jak se dohodnou samy mezi sebou nebo s průvodci," vysvětluje Šteffl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Skupinky by mělo tvořit přibližně šestnáct dětí různého věku, podle Šteffla by tak ty starší měly pomáhat mladším. Celkově by měla Scioškolu navštěvovat asi stovka dětí. Školné by nemělo přesáhnout 6500 korun měsíčně.

Šteffl zatím počítá s pobočkou na pražském Chodově, koncept ale chce rozšířit i do dalších měst.

Aktuálně.cz: V čem je zásadně Scioškola jiná?

Americký vědec John Medina z výzkumů mozku vyvozuje, že tradiční školní třída je pro učení jedno z nejhorších prostředí. A určitě není sám, kdo si myslí, že školy fungují čím dál hůř. Tak jsme si řekli, že zkusíme zapomenout na to, jak tradiční škola funguje, a vymyslet školu znova s čistým stolem tak, aby odpovídala současným možnostem, požadavkům i poznatkům kognitivních věd i pedagogiky. A hlavně tak, aby děti skutečně připravovala na život v polovině 21. století. Takže jiná bude skoro ve všem.

Jak bude probíhat výuka?

Budeme hodně podporovat spolupráci dětí různého věku. Chceme, aby se děti učily se učit, aby rostla jejich samostatnost, a to i v tom, co, jak a kdy se budou učit, proto se musí naučit pracovat ve skupinkách nebo samy, s pomocí průvodce nebo bez něj, jak jim to vyhovuje, jak potřebují a jak se dohodnou samy mezi sebou nebo s průvodci. Do školy budeme přinášet témata z reálného světa, a to je i svět dětí mimo školu, a se školou vyrazíme do světa, raději realita než umělé problémy. To jsou ale jen některé z rámcových představ. Jak ale přesně to bude probíhat, to musí dát dohromady lidé, kteří tam s dětmi budou, ředitel, průvodci. Když chceme u dětí rozvíjet autonomii, zvídavost, nápaditost, nemůžeme přece průvodcům všechno nalinkovat a chtít jen, aby jeli podle cizích not. Oni musí být takoví, jaké chceme, aby byly děti.

Poskytne škola vzdělání od první do deváté třídy?

Ano, v prvním roce přijmeme děti ve věku 6 až 11 a pak každý rok prvňáčky.

S jakým vzděláním děti opustí školu?

Na našem webu brzo najdete třeba tohle: „My jsme přesvědčeni, že dobrý a spokojený život má ten, kdo něco čestně dosáhl, váží si sám sebe, rozvinul své silné stránky, respektuje ostatní a ostatní respektují jeho, umí se radovat ze života a má odvahu prosazovat, co je správné.“

Momentálně hledáte ředitele, kdo by to měl být? 

Ředitelování Scioškoly pro něj nebo pro ni musí být práce snů. Ideální kandidát je člověk, který už něco zakládal, rozjížděl nejspíš mimo školství, třeba nějaký startup, a teď dělá něco, co už ho moc neuspokojuje, nedává mu to smysl a hledá nějakou novou výzvu. Důležitá je zkušenost s vedením lidí, přístup, zájem a chuť se stále učit, měnit, dělat něco nového a samozřejmě chuť pracovat s dětmi.

Kolik máte přihlášených dětí? 

Myslím, že kolem dvaceti. Ale vzhledem k tomu, že teprve včera jsme to naplno pustili do světa a že vlastně nikdo zatím netušil, jak škola bude vypadat, tak je to o 20 víc, než jsme čekali.

Bylo těžké získat akreditaci?

Je to takové administrativní cvičení. Většinou to zabere tak rok, musíte sehnat budovu, různé papíry a souhlasy. Náš problém byl, že o založení školy jsme ve Sciu společně rozhodli 11. září – památné datum! A žádost bylo třeba podat do 30. září. Ale my jsme zvyklí pracovat rychle a stihli jsme to. Moc nám pomohla Praha 11, která měla budovu a reagovala opravdu rychle. No a pak ty papíry ležely pár měsíců na ministerstvu.

Na kolik přijde školné? 

První rok maximálně 6500 korun měsíčně, a pokud všechno půjde dobře, tak by se mělo snižovat. Obrací se na nás už teď řada lidí, rodičů, aktivistů, ba i starostové, že chtějí také zakládat školu. Budeme se snažit jim pomoci, jisté ale je, že mimo Prahu by školné muselo být nižší anebo nejlíp žádné.

Další informace a podrobnosti o celém projektu najdete ve čtvrtečním Ekonomu.

 

Právě se děje

Další zprávy