Šéf rozhlasu zasedl v porotě kontroverzních novinářských cen. Šlo prý o dialog

Julie Kochová Julie Kochová
17. 6. 2016 17:35
Hned šest českých novinářů se od čtvrtka může chlubit Krameriovou cenou "za nezávislou žurnalistiku". Za udílením cen stojí Asociace nezávislých médií, kterou vloni založili novináři spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. V porotě prvního ročníku zasedl také generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Problém v tom nevidí. Ocenění pro dva novináře z ČRo naopak považuje za doklad toho, že rozhlas dělá svou práci dobře.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. | Foto: DVTV

Praha - Krameriovu cenu udílenou "za nezávislou žurnalistiku" letos poprvé udělovala nedávno vzniklá Asociace nezávislých médií. Její zakladatelé jsou spjatí s kontroverzními weby a proruskou propagandou. A v porotě soutěže usedl mimo jiných i generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral.

 „Pan ředitel účastí v porotě podpořil dialog v mediální krajině. Nechce stavět nějaké bariéry mezi médii veřejné služby, komerčními, nezávislými nebo jinými médii,“ vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí ČRo Jiří Hošna, proč se Zavoral na cenách podílel. Sám ředitel je nyní na zahraniční dovolené.

Zavoral prý svou účastí jenom vyhověl žádosti Petra Žantovského. Spoluzakladatel Asociace nezávislých médií Žantovský v médiích často zastupuje Parlamentní listy, kam jako autor také pravidelně přispívá. Spolu s ním stáli u zrodu asociace ještě třeba vydavatelé serverů AC24.cz a NWOO.org nebo časopisu Vědomí. Všechny jsou proslulé svou oblibou konspiračních teorií.

Spojování ČRo se Žantovského spolkem se Hošna brání. "To, že generální ředitel zasedá v nějaké porotě, neznamená, že ČRo souhlasí se stanovisky asociace," řekl mluvčí.

Člen Rady ČRo, historik Michal Stehlík, Zavoralovu účast v porotě považuje za chybu. "Jakékoliv spojování s touto asociací není žádné stavění mostů nebo diskuse. Pokud je asociace postavena na názoru, že veřejnoprávní médium je cenzurované, nemá tam docházet k žádnému spojení," zdůraznil Stehlík.

Program Asociace nezávislých médií

3) Náprava veřejnoprávních médií

"Cenzura, manipulace a působení zájmových skupin v českých veřejnoprávních médiích je všem lidem zabývajícími se kvalitou médií již známý fakt." (...)

Narážel tak na třetí ze čtyř programových bodů asociace, který veřejnoprávní média označuje za cenzurovaná a manipulativní. Proti tomu se vymezil také mluvčí Hošna.

Ideologické vymývání mozků

Předseda asociace Stanislav Novotný účastníkům při předávání cen řekl, že podporují novináře, kteří jsou "nezávislí na ideologickém vymývání mozků" a umí "vzdorovat obecnému neprofesionálnímu a vlastizrádnému přístupu". Ocenění pak předal například Tereze Spencerové z Literárních novin a Parlamentních listů, Tomáši Hauptvogelovi z Primy nebo Ondřeji Neffovi z Neviditelného psa.

Zavoral, který se samotného předávání cen nezúčastnil, Aktuálně.cz napsal, že jako porotce jednotlivé novináře hodnotil sám. V porotě bez nároku na odměnu zasedl s šéfredaktorem MF Dnes Jaroslavem Pleslem nebo redaktorem Práva Františkem Cingerem, o návrzích prý ale společně nediskutovali.

"Nebylo by fér, abych nyní zpětně komentoval jednotlivé oceněné. Mohu ale uvést, že moje volba se nekryje přesně s konečnými výsledky," uvedl Zavoral. Jako úspěch bere ocenění pro dva redaktory ČRo – zahraničního zpravodaje Roberta Mikoláše a komentátora Jana Petránka. Ceny považuje za doklad toho, že ČRo dělá svou práci dobře.

Rada ČRo se bude Zavorala na účast v porotě ptát v pondělí na veřejné schůzi v Litomyšli. Na odpověď ředitele chce počkat i radní Stehlík. Podle něj si Zavoral jen neprověřil, pod co se podepisuje. Stehlík je přesvědčený, že ředitel s tezemi asociace nesouhlasí. "Spíš šlo o podcenění. Aby byl ředitel veřejnoprávního média ve fóru, které má ve svých tezích, že veřejnoprávní média jsou cenzurována, to je přece příliš očividný protimluv," myslí si Stehlík.

Rozhlasové poplatky jsou příliš nízké, jsem alespoň pro jejich indexování a navázání na inflaci, říká adept na šéfa ČRo René Zavoral. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D7 byla přes dvě hodiny uzavřená kvůli nehodě

Provoz na dálnici D7 na Chomutovsku v pátek večer přerušila nehoda dvou osobních aut na 70. kilometru. Podle prvotních informací byl jeden člověk zraněný, do péče si ho vzala zdravotnická záchranná služba, uvedli na Twitteru hasiči. Dálnice byla ve směru na Chomutov zavřená déle než dvě hodiny.

Vozidla havarovala v 18:40 mezi sjezdy Žiželice a Lažany. U nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz v místě nehody byl obnoven krátce po 21:00, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF koupí kanceláří na Floridě posílila na trhu komerčních nemovitostí v USA

Česká společnost PPF Real Estate dokončila převzetí rozsáhlého kancelářského objektu SouthPark Center v Orlandu na Floridě. Cena transakce přesáhla 315 milionů dolarů (přibližně sedm miliard Kč). Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Pro PPF jde o druhou nemovitostní akvizici ve Spojených státech po převzetí kancelářského parku v Atlantě na začátku tohoto roku.

Komplex SouthPark Center v Orlandu zahrnuje deset samostatných kancelářských budov s celkovou pronajímatelnou plochu 120 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních prostor. Mezi nájemci jsou společnosti jako Booking.com, Accenture nebo zbrojovka Lockheed Martin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy