Šéf protikorupční policie končí, pro spor s Bradáčovou

Domácí Domácí
22. 4. 2013 16:57
Tomáš Martinec po dohodě s policejním prezidentem rezignoval, ve funkci skončí 15. května
Tomáš Martinec.
Tomáš Martinec. | Foto: ČTK

Praha - Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec rezignoval kvůli sporu s vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou na svoji funkci. Martinec uvedl, že si již nedokáže představit spolupráci mezi nimi. Svoji vinu ale nadále odmítá.

"Kategoricky odmítám, že by náš útvar konstruoval jakýkoliv případ a že bychom jakékoliv informace prodávali. Za ty dva roky, co útvar vedu, jsme dosáhli výborných výsledků. Současnou medializací je tato práce úplně dehonestovaná," řekl Martinec.

Poslední kapkou bylo nedělní vyjádření ministra vnitra Jana Kubiceho, že si spolupráci mezi Martincem a Bradáčovou již nedokáže představit.

"Ani já si tuto spolupráci nedokážu nadále představit. Rozhodl jsem se, že rezignuji na tuto funkci, a to k 15. květnu tohoto roku. Věřím, že se tím vyjasní vztahy se státními zastupitelstvími a policií. Spolupráce mezi nimi musí být naprosto bezchybná," prohlásil Martinec.

Policejní prezident Martin Červíček chce s odcházejícím ředitelem protikorupční policie spolupracovat, podle něj by měl nadále zastávat vedoucí pozici. Martince zároveň pochválil za nesobecké rozhodnutí. "Rozhodnutí pana ředitele považuju za chlapské gesto, kterým povýšil zájem policie nad osobní zájem," prohlásil šéf policie.

Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová Martincovu rezignaci nechtěla podrobněji komentovat. "Můj jediný komentář je ten, že rozhodnutí pana ředitele beru na vědomí," sdělila Aktuálně.cz.

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V ní policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije. Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz.

Lenka Bradáčová a Pavel Zeman
Lenka Bradáčová a Pavel Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie. Policejní prezident už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". Kauzu následně předal vnitřní kontrole policejního prezidia.

Spor dostal politický rozměr

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v nedělním vysílání ČT odmítl, že by manžel Bradáčové figuroval mezi podezřelými ve zmiňovaném případu. "V jednom seznamu je uvedeno jeho jméno," uvedl posléze.

Spor mezi jednotlivými orgány nyní dostal i politický rozměr. A ve středu se jím krátce zabýval bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Svým dopisem pak do sporu zasáhl i resortní nadřízený Bradáčové, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se jí proti policistům zastal.

"Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co Vám popsala," napsal minulý týden v dopise adresovaném policejnímu prezidentovi. "Jsem velmi rád, že pan policejní prezident situaci řešil a že ji vyřešil rychle," reagoval následně Blažek na Martincovo odstoupení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy