Šéf Promopro se omlouvá KB, peníze šly na soukromé účty

Tereza Šídlová
17. 2. 2011 18:48
Miliony z předsednictví skončily v zahraničí, přístup k nim měl společník Veselých
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - V aféře předražených zakázek během českého předsednictví Evropské unii za půl miliardy korun se objevila nová postava.

Směřuje ale zpět ke známým tvářím kauzy, konkrétně k majitelům firmy Promopro, manželům Jaroslavu a Mileně Veselým.

Část peněz, které firma dostala za audiovizuální služby během předsednictví EU, 135 milionů korun, skončila na zahraničních účtech, k nimž měl přístup společník Veselých z golfového klubu v Kunraticích, Libor Veverka.

Veselý: Omluvím se

Šéf firmy Promopro Jaroslav Veselý se ve čtvrtek také omluvil Komerční bance.

Připustil, že čtyřicet pět milionů z firemního konta putovalo na soukromé účty majitelů. Banka nahlásila transakci Finančně analytickému útvaru ministerstva financí, a ta se pak společně s dalšími podezřelými převody stala podkladem pro trestní oznámení v této kauze.

"Budu se muset Komerční bance omluvit. Netušil jsem, že se sčítá vrácená půjčka firmě s našimi výplatami," řekl Aktuálně.cz Veselý. Suma prý sedí, když se sečte 35 milionů, které Veselý podle svých slov už dříve půjčil své firmě, a výplaty.

Trestní oznámení na neznámého pachatele, které podal ve středu kvůli - podle něj - nepravdivým informacím plynoucích z banky, ale stáhnout nehodlá. Chce vysvětlit částku sto milionů, které měly ležet na účtu firmy.

Kalousek neodolal

Prý i kvůli středečním prohlášením Veselého ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo svá zjištění v kauze předsednictví.

"Šéf Promopro nás požádal, abychom zveřejnili všechno, co máme. To byla výzva, které jsem nemohl odolat," řekl šéf resortu Miroslav Kalousek.

Společnost podle Kalouskových lidí dostala od úřadu vlády za rok 2009 celkem 525 milionů. Více než polovina z této sumy, 378 milionů korun putovalo na účet subdodavatelské firmy NWDC.

Odsud pak odešlo 135 milionů korun - v deseti platbách - na účet firmy Deeside Service Solutions.

"Vzhledem k vyeštřování této záležitosti nemohu nic sdělovat," vzkázal Aktuálně.cz šéf firmy NWDC Vlastimil Maxa.

Peníze na rakouských účtech jsou nyní zablokované.

V polovině listopadu 2008 finišovaly přípravy na půlrok českého předsednictví Evropské unii. Logo navrhnuté grafikem Tomášem Pakostou bylo představeno ve Veletržním paláci.
V polovině listopadu 2008 finišovaly přípravy na půlrok českého předsednictví Evropské unii. Logo navrhnuté grafikem Tomášem Pakostou bylo představeno ve Veletržním paláci. | Foto: Ondřej Besperát

"Dosud se nám nepodařilo zjistit vlastnickou strukturu společnosti Deeside Service Solutions," podotkl ve čtvrtek šéf finančně analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer.

Společně s rakouskými a britskými kolegy ale Kalouskovi analytici zjistili, že společnost, která vznikla koncem roku 2007, tedy v době, kdy se už připravovalo české předsednictví, a v roce 2010 se přejmenovala na Inteprod Ltd., má sídlo v Londýně.

Jejím majitelem je občan jednoho z karibských ostrovů. Dispoziční právo k rakouskému účtu společnosti má ale Čech Libor Veverka.

Golfový pakt

"S panem Veverkou se známe deset let. Potkali jsme se asi před deseti lety buď na zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo summitu NATO v Praze, už si nepamatuji," řekl Aktuálně.cz majitel firmy Promopro.

Když se prý po letech znovu potkali, založili spolu indoorový golfový klub.

"Zjistil jsem, že pan Veverka má volné půdní prostory v Kunraticích. A protože jsem trochu obchodník, napadlo mě, že bych ho vzal jako společníka, a tím bych z něj vyrazil menší nájem," uvedl dále Veselý.

V kontaktu prý kvůli klubu oba muži jsou, o předsednictví ale spolu podle Veselého nikdy nemluvili. O žádné z firem figurujících v šetření analytiků ministerstva financí prý nikdy majitel společnosti Promopro neslyšel. "Vláda zaplatila, já pak na účet NWDC, a tím to pro mě skončilo," tvrdí.

Nestandardní zlodějina

Minstr financí na čtvrteční tiskové konferenci především hájil svoje analytiky. Odmítl, že by šlo z jeho strany o "diskreditační kampaň" nebo o nevraživost mezi ním a ministrem obrany AlexandreVondrou, který vedl předsednický tým.

"Bylo to standardní vyšetřování zcela nestandardní zlodějiny," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle úřadu není jasné, co stát získal za asi polovinu plateb firmě Promopro při šéfování Evropské unii

Díky zablokovaným účtům ale prý stát zřejmě poprvé v historii dostane tak velkou sumu zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy