Šéf pražské ODS k rušení buněk: Poškozují dobré jméno strany

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 12. 2014 13:20
Ovládání oblastí pomocí černých duší není správné, obhajuje návrh na zrušení ODS v Praze 10 a 11 v rozhovoru Filip Humplík.
Předseda pražské ODS  Filip Humplík.
Předseda pražské ODS Filip Humplík. | Foto: ČTK

Praha – Celorepublikový sněm ODS v pondělí rozhodne o zrušení buněk v Praze 10 a Praze 11. Proti posledním baštám "staré ODS“ v hlavním městě vytáhl do boje pražský šéf Filip Humplík.

"Dlouhodobě poškozují dobré jméno strany,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Humplík. ODS v Praze 10 pod vedením exstarosty Milana Richtera, která je proslulá svými kontakty na lobbistu Tomáše Hrdličku, svůj osud zpečetila podporou koalice novopečené starostky za hnutí ANO Radmily Kleslové.

Praha 11, donedávna ovládaná někdejším starostou Daliborem Mlejnským, má zase potíže kvůli prodeji pozemků. A také náboru černých duší. "Takto by se občanští demokraté chovat neměli,“ dodává Humplík. Pokud na pondělním sněmu neuspěje, hodlá rezignovat.

A.cz: Usilujete o zrušení buněk na Praze 10 a 11. Proč?

Filip Humplík: Dlouhodobě poškozují dobré jméno strany. Všichni lidé, kteří se trošku o pražskou politiku zajímají, ty důvody znají. Jde o věci, které mi vadí principiálně. Ovládání oblastí pomocí černých duší není správné a není to princip, kterým by se ODS měla řídit.

A.cz: Hrají v tom roli konkrétní kauzy? Policie například obvinila zastupitele Prahy 11 kvůli nevýhodným prodejům pozemků…

Určitě, ale není to spojeno přímo a jenom se zastupitelstvy. Je to spíš o tom, že takto by se občanští demokraté chovat neměli.

A.cz: Ovlivnila vaše rozhodnutí povolební situace v Praze 10, kde ODS podporuje koalici hnutí ANO?

Ano, podpora koalice paní Radmily Kleslové spolu s komunisty mi pochopitelně vadí. Ale není to jediný důvod, spíš taková poslední kapka.

A.cz: Říkáte, že jde o organizace, které dlouhodobě poškozují dobré jméno ODS. Proč k jejich rušení přistupujete až teď?

Já jsem předsedou jeden rok, měli jsme volby a řešili spoustu jiných věcí, které směřovaly k volbám.

A.cz: Takže jste čekali, až jak dopadnou volby?

Ne, to ne. Jediný orgán strany, který má pravomoc rozhodnout, je sněm. A ten se schází zhruba dvakrát ročně, z toho důvodu k tomu přistupujeme teď. Máme demokratické procesy a ty nějakou dobu trvají.

A.cz: ODS v Praze 10 je dlouhodobě spojovaná s Tomášem Hrdličkou. Toho jste už vyloučili. Máte indicie, že jeho napojení na ODS trvá i nadále, a chcete se od něj tímto způsobem definitivně odstřihnout?

To si nejsem jistý, to by byla spekulace. Ale mám pocit, že Tomáš Hrdlička teď komunikuje primárně s jinými stranami, než je ODS. Je tam úzká vazba na ANO, úzká vazba na Zoufalíkovo sdružení (strana exstarosty Bohumila Zoufalíka - pozn. red.). Od toho se chceme odstřihnout.

A.cz: Jakou máte se svým návrhem podporu? Projde?

To si netroufám tvrdit. Krátce jsme o tom hovořili s panem předsedou Fialou, uvidíme. Doufám, že i on mě podpoří.

A.cz: Řekl jste, že pokud návrh neprojde, rezignujete. Proč ta silná slova?

Jde o princip. Indicie, které naznačují, co se tam dělo, jsou špatné. Pokud to nedokážu obhájit na republikovém sněmu, kdybych měl vznést tak závažná obvinění a neprokázat je, tak bych na postu šéfa pražské ODS neměl co dělat.

A.cz: Zůstane ODS v Praze 10 a Praze 11 bez zastoupení, nebo vytvoříte nové buňky?

Je to velmi nefér vůči členům, kteří jsou poctiví a chtějí s tím něco dělat. Těm se pochopitelně omlouvám, protože rušení celých oblastí není plně standardní věc. Doufám, že na nich budeme moci stavět a postavíme nové oblasti co nejdříve.

A.cz: Ale lidé jako Milan Richter už tam mít přístup nebudou…

To nechci předjímat, uvidíme, jak se k tomu postaví, jestli by vůbec o to měl zájem. Ale pochopitelně on je jeden z viníků toho, co se tam teď děje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy