Úředníci žasnou: Průměrný plat šéfů pojišťovny byl 315 tisíc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
1. 7. 2015 10:22
Generální ředitel druhé největší zdravotní pojišťovny a jeho dvanáct nejbližších spolupracovníků si vypláceli nejméně 315,3 tisíce korun měsíčně. Ministerstvo financí žádá vysvětlení.
Jaromír Gajdáček
Jaromír Gajdáček | Foto: ČTK

Praha - Dvakrát víc než prezident, třikrát víc než ministr. Takové platy brali v loňském roce šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček a jeho dvanáct nejbližších spolupracovníků. Podle účetní závěrky pojišťovny si měsíčně vydělali v průměru 315,3 tisíce korun. Na pojišťovnu už proto míří kontrola.

"Byl jsem nesmírně překvapený. Průměrná měsíční mzda jednoho vedoucího zaměstnance činila 315,3 tisíce korun. To je obrovská částka. Požádal jsem proto zástupce ministerstva financí, kteří zasedají ve správní radě pojišťovny, aby se situací zabývali," potvrdil Aktuálně.cz tajemník ministra financí Adam Vojtěch.

Vysoké sumy podle něj chodily funkcionářům na účet dlouhodobě, třeba v předchozím roce brali měsíčně 281 tisíc korun. Za poslední rok ale částky poskočily o dvacet procent. Z peněz, které mají sloužit především na léčení, kvůli tomu během loňského roku ubylo necelých 50 milionů korun. "Chceme proto znát důvody,“ řekl Vojtěch.

Pro srovnání: prezident republiky bral v loňském roce plat 186 300 korun měsíčně, ministři měli tabulkový plat 106 600 korun. Ředitel pětkrát větší Všeobecné zdravotní pojišťovny si loni přišel na 220 000 korun měsíčně.

Jak vedení pojišťovny na takové částky přišlo, její šéf nevysvětlil. Na dotazy Aktuálně.cz nereagoval. Jeho mluvčí Hana Kadečková jen namítla, že odměny schválila správní rada pojišťovny, vláda i Poslanecká sněmovna. "Celková výše průměrných hrubých mezd včetně odměn je již více než čtyři roky veřejnou informací. To je vše, co k tomu mohu sdělit," doplnila Kadečková.

Máme nejnižší provozní náklady, tvrdí správní rada

Jenomže podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála vláda a Poslanecká sněmovna plat ředitele neschvalují. "Vláda v tom nehraje žádnou roli. Zákon jen stanoví, že vláda schvaluje jen návrh zdravotně pojistného plánu," řekl Dostál. Za plat ředitele podle něj odpovídá správní rada.

A ta si za svým rozhodnutím stojí. "Při schvalování platu ředitele jsme srovnávali ekonomické výsledky pojišťovny a provozní náklady, které máme vůbec nejnižší v republice. Nikdy jsem nezaznamenal, že by byl někdy někdo ze správní rady proti," zastal se Gajdáčka šéf správní rady Jaroslav Hruška. Plat ředitele pojišťovny se podle něj skládá ze základu a pohyblivé složky, která tvoří 1,5 násobku tohoto základu.

Přemrštěné platy nejsou jediným problémem, který musí Gajdáček vysvětlovat. Šéf pojišťovny už na sebe nedávno upozornil také podezřením ze střetu zájmů nebo několika zakázkami, které obestírají nejasnosti. Jde hlavně o právní služby, prodej majetku nebo obměnu vozového parku.

Smlouva na tři miliony známému

Hospodaření pojišťovny už je proto od října také v hledáčku inspektorů Nejvyššího kontrolního úřadu. Serveru Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí úřadu Olga Málková.

Šéf pojišťovny Gajdáček například neumí uspokojivě vysvětlit, proč zadal dvě zakázky na právní služby svému známému Petrovi Šustkovi. Kritikům přitom smlouva s právníkem za tři miliony korun vadí. Gajdáček ji totiž podepsal i přes to, že si pojišťovna drží celé právní oddělení. Zakázku Šustkovi přiklepl bez otevřené soutěže. Navíc mu ji zadal jen půl roku poté, co advokát pomohl tehdejší Gajdáčkově partnerce Martině Strnadové – převzal od ní byt i s hypotékou a nechal ji v něm bydlet.

"Předmětný byt jsem pořídil a paní Strnadová v něm jistou dobu bydlela. Jednalo se o výpomoc z mé strany, neboť paní Strnadová měla vysloveně strach ze svého expřítele po vážném rozchodu a odstěhování se od něj," přiznal loni na podzim Aktuálně.cz Šustek. Nepopřel ani to, že se s Gajdáčkem dlouhodobě zná.

Střet  zájmů kvůli přítelkyni

Do střetu zájmů se mohl Gajdáček dostat i v jiném případě - při prodeji lázeňského domu Jupiter v Bechyni. Pojišťovna se ho před dvěma lety zbavila se ztrátou - podle kritiků za něj mohla dostat až dvakrát víc než utržených 15 milionů korun. Dům byl totiž opravený a pojišťovna ho po celou dobu výhodně pronajímala.

Navíc, jen co lázně prodala, začala novému provozovateli platit za ozdravné kúry mnohem vyšší částky. Platby se zvedly až o čtvrtinu. Novým provozovatelem se přitom stala soukromá firma Rokle, ve které byla tehdy jednatelkou Gajdáčkova přítelkyně Martina Strnadová.

Gajdáčkovo počínání proto kritizoval David Ondráčka z organizace Transparency International nebo Lenka Petráková z Oživení - občanského sdružení, které se také věnuje potírání systémové korupce a nehospodárností ve veřejné správě.

"Kmotrovské" značky

Pochybnosti vzbudily také nákupy šestnácti služebních aut za necelých 9 milionů korun. Na ty se sice soutěž konala, nezvítězila ale vždy nejlevnější nabídka.

Některé vozy navíc dostaly registrační značky, které končí číslicemi 0211. Právě kód 211 je přitom označení této pojišťovny. Legálně tehdy nebylo možné značky na přání získat.

Podle Gajdáčka se ale o pochybení ani střet zájmů nejednalo. Skutečnost, že byla Martina Strnadová jeho přítelkyní, sice přiznal, ani v jednom případě to prý ale neovlivnilo jeho rozhodování. "Jakékoliv soukromé aktivity kohokoliv nemohou nijak ovlivňovat výsledky výběrových řízení," odmítl pochybení loni v září Gajdáček.

Smlouvu na právní služby podle něj podepsala pojišťovna proto, že potřebovala pomoc s neobvyklými a nadprůměrně komplikovanými kauzami a soudními spory. Šustek je přitom podle vedení pojišťovny jeden z největších specialistů v oboru. O lázeňský dům v Bechyni zase nikdo jiný než společnost Rokle zájem neprojevil. V pořádku podle něj byla také obměna vozového parku – v komisi výběrového řízení zasedali zástupci správní i dozorčí rady pojišťovny.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Hamáček podle informací MF DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Babiše. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně Sputnik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy