Delegace do Peru stála 900 tisíc. Machu Picchu mě vyšlo na 520 dolarů, řekl Kala

Radek Dragoun Radek Dragoun
24. 5. 2019 17:34
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala se doposud zdráhal kromě zveřejnění tiskové zprávy okomentovat svou pracovní cestu do Peru, kterou podnikl společně s pěti poslanci a během které stihl navštívit také oblíbený turistický cíl Machu Picchu. Deníku Aktuálně.cz nyní vysvětlil, proč byla cesta důležitá. Zdůraznil, že návštěvu ruin inckého města si platil sám. Za dopravu, průvodce, vstupné a oběd zaplatil 520 dolarů. Jak také zjistil deník Aktuálně.cz, najdou se i jiné případy, kdy politik spojil služební cestu s návštěvou pamětihodností.
Šéf NKÚ Miroslav Kala na Machu Picchu.
Šéf NKÚ Miroslav Kala na Machu Picchu. | Foto: iRozhlas.cz

Záběry Českého rozhlasu, jak prezident NKÚ Miloslav Kala spolu s čtveřicí poslanců z kontrolního výboru a místopředsedou dolní komory Tomášem Hanzelem šlape během služební cesty v Peru na Machu Picchu, pobouřily opozici. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová oznámila, že chce, aby se jí zabývala sněmovna.

Prezident NKÚ si však za cestou včetně výletu k pozůstatkům inckého města stojí. Zdůraznil, že během devíti dnů měli pouze jediný volný den. "Myslím, že je úplně normální mít jeden den volno. A to nemluvím o tom, že po návratu z Machu Picchu jsme měli ještě další jednání. O tom už ale nikde nezazněla ani zmínka," řekl Aktuálně.cz Kala.

Oficiální cestu do Peru platil stát. Sněmovna podle své mluvčí Martiny Lustigové odhaduje náklady na 750 tisíc korun, výdaje za Kalu šly z rozpočtu NKÚ. "Všechny letenky stály 110 tisíc korun a ubytování za sedm nocí vyšlo na 28 tisíc korun," řekl Kala. Upozornil však, že výpravu do inckého města platil ze svého. "Za návštěvu Machu Picchu včetně dopravy, průvodce, vstupného a oběda jsem pak ze svého zaplatil 520 dolarů, tady zhruba 12 tisíc korun," zdůraznil Kala.

Jednání o honorárním konzulátu

Delegace měla oficiální program kromě hlavního peruánského města Limy také po dobu tří dnů v Cuzcu, které je známé jako výchozí bod turistů pro cestu právě na Machu Picchu. Město s více než 400 tisíci obyvatel je přitom až sedmé největší město Peru a od metropole je vzdálené více než hodinu letu.

Kala však tvrdí, že i zde měla výprava důležitý program, který sestavoval kontrolní výbor sněmovny. Jednali zde se zástupci města, regionální vlády a také s ředitelem regionální kanceláře ministerstva zahraničí. "Mimo jiné se tam jednalo o možnosti otevření honorárního zastoupení v tomto městě, k čemuž by tato návštěva prý mohla významně pomoci," řekl Kala.

Ministerstvo zahraničí deníku Aktuálně.cz potvrdilo, že se o této možnosti skutečně jedná. "Cílem založení honorárního konzulátu v Cuzcu je podpora vztahů s regionem a poskytnutí asistence českým turistům, kteří cestují do této oblasti," vysvětlil mluvčí Robert Řehák. 

Návštěva města měla podle Kaly smysl i pro kontrolní úřad. "Bavili jsme se například o hospodaření s odpady, které NKÚ zajímá nejen ve vztahu k našim kontrolám, ale i ve vztahu k mezinárodnímu projektu, který vedeme na úrovni Mezinárodní organizace nejvyšších kontrolních institucí," vysvětlil Kala.

Cestu do jihoamerického státu jako celek pak vysvětlil mimo jiné tím, že český úřad bude od příštího roku předsedat Evropské organizaci nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI), zatímco peruánští protějšci předsedají totožné instituci pro Jižní Ameriku a Karibik (OLACEFS).

Ministr Vojtěch navštívil skalní město Petra

To, že politici na svých služebních cestách v zahraničí navštěvují i turistické památky, není nic neobvyklého. Stejně tak učinil například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) při své dubnové třídenní návštěvě v Jordánsku.

"Před odletem zpět jsem na pozvání jordánské strany krátce navštívil skalní město Petra. Veškeré náklady na návštěvu skalního města hradila jordánská strana," řekl Aktuálně.cz ministr Vojtěch.

Petra, Jordánsko
Petra, Jordánsko | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

Další zprávy